تاریخ انتشار: ۱۶:۱۱ - ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۲
در جلسه ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه به ریاست معاون اول رئیس جمهور مطرح شد

۹ مصوبه جدید برای تسریع در روند احیای دریاچه ارومیه با ۲۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار

در جلسه ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه به ریاست معاون اول رئیس جمهور، گزارشی امیدبخش از روند احیای دریاچه ارومیه ارائه و ۹ راهبرد جدید برای تسریع در نجات این پهنه آبی و استمرار روند فعلی با ۲۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار تصویب شد.

۹ مصوبه جدید برای تسریع در روند احیای دریاچه ارومیه با ۲۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار

رویداد۲۴ محمد مخبر در این جلسه گزارش‌های ارائه شده از اقدامات صورت گرفته در جهت نجات دریاچه ارومیه را رضایت بخش ارزیابی و از دست اندرکاران و دستگاه‌های مرتبط قدردانی کرد.

معاون اول رییس جمهور همچنین با بیان اینکه موضوع دریاچه ارومیه از چند وجه دارای اهمیت است اظهار داشت: توجه به مسائل زیست محیطی یکی از شعار‌های دولت سیزدهم بوده و پیگیری‌های جدی دولت برای نجات دریاچه ارومیه، نمادی از توجه به حفاظت از محیط زیست به شمار می‌رود.

محمد مخبر ادامه داد: مدیریت منابع آب از دیگر جنبه‌های نجات دریاچه ارومیه است و اجرای برنامه‌های مرتبط با نجات این دریاچه، نقش موثری در مدیریت مطلوب منابع آب کشور دارد.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به حساسیت مردم کشور، نهاد‌های مختلف و حتی جامعه جهانی نسبت به دریاچه ارومیه خاطرنشان کرد: این دریاچه امروز به موضوعی ملی و حتی بین المللی تبدیل شده بنابراین باید مسائل این دریاچه را به صورت ریشه‌ای و اصولی حل و فصل کنیم که خوشبختانه طرح‌ها و برنامه‌های تدوین شده با همین رویکرد در حال اجرا است.

معاون اول رییس جمهور از وزیر نیرو، سازمان برنامه و بودجه و استاندار آذربایجان غربی خواست نسبت به تأمین اعتبارات مرتبط با طرح‌های نجات دریاچه ارومیه حساسیت ویژه داشته باشند تا این منابع به موقع تأمین و زمینه اجرای بهنگام طرح‌ها را فراهم کند.
دکتر مخبر همچنین با اشاره به برنامه ریزی‌های صورت گرفته برای مدیریت چاه‌های آب منطقه خاطرشان کرد: نمی‌توانیم نسبت به معیشت و زندگی مردم بی تفات باشیم و لازم است پیش از هرگونه اقدامی، طرحی جامع برای معیشت و اشتغال جایگزین افراد ذینفع تدوین و اجرایی شود.

معاون اول رییس جمهور آسیب شناسی‌های انجام شده در خصوص موضوعات مرتبط با دریاچه ارومیه را مثبت و رضایتبخش توصیف کرد و گفت: باید ساز و کار و تدابیر دقیقی اندیشیده شود تا از تکرار آسیب‌ها به دریاچه ارومیه جلوگیری شود.

در این جلسه که وزرای نیرو، کشور، سرپرست وزارت جهاد کشاورزی، رییس سازمان حفاظت محیط زیست و معاون اجرایی رییس جمهور نیز حضور داشتند، استاندار آذربایجان غربی به عنوان دبیرکارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه گزارشی از اقدامات مهم کارگروه در سال ۱۴۰۱ و وضعیت کنونی دریاچه ارائه کرد.

در این نشست همچنین گزارشی از آخرین وضعیت سدها، برنامه و عملکرد رهاسازی آب به دریاچه و روند اجرای مصوبات جلسه قبل ارائه شد.

در ادامه گزارشی نیز از تأثیر بازدید سال گذشته رییس جمهور از دریاچه ارومیه و دستورات وی برای تکمیل طرح‌های نیمه تمام و تأمین اعتبار برای اجرای پروژه‌های مرتبط با نجات دریاچه ارومیه ارائه شد.

۹ پیشنهاد نیز در این جلسه با اعتباری حدود ۲۳۰۰میلیارد تومان به تصویب رسید که تدوین طرحی جامع برای مدیریت چاه‌های آب ضمن توجه به معیشت و اشتغال جایگزین، بهبود ساختار اجرایی ستاد احیا و کمیته استانی، تکمیل و اجرای فاز دوم طرح انتقال آب سد کانی‌سیب به دریاچه ارومیه و توسعه مراکز ترویجی برای اصلاح الگوی کشت و افزایش بهره‌وری در سطح حوضه آبریز دریاچه ارومیه از جمله این مصوبات بود.

برچسب ها: محمد مخبر
نظرات شما
نظرسنجی
پیش‌بینی شما از آینده قیمت دلار چیست؟
پیشخوان