تاریخ انتشار: ۲۱:۵۱ - ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۲
تعداد نظرات: ۳ نظر

سید حسن خمینی: نسبت به احکام خدا حساس باشیم، اما مردم را تقسیم نکنیم

سید حسن خمینی گفت: در عین اینکه بسیار مهم است که به عقایدمان پایبند بوده و نسبت به احکام خدا حساس باشیم، اما خیلی باید مراقب باشیم که مردمان را با خط کش این امور تقسیم نکنیم. خدمت رسانی در همه ابعاد آن نمی تواند وابسته به عقاید و رفتار باشد و تمام قدرت هلال احمر در همین است.

سید حسن خمینی: نسبت به احکام خدا حساس باشیم، اما مردم را تقسیم نکنیم

رویداد۲۴ حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی بعد از ظهر امروز در دیدار رییس و جمعی از کارکنان جمعیت هلال احمر و نماینده، ولی فقیه در حرم امام (ره) با اشاره به روایتی از امام باقر (ع) که از امیرالمومنین (ع) سخنی را نقل کرده اند، گفت: ایشان می‌فرماید، «خدای سبحان خدا چهار چیز را در چهار چیز مخفی کرده است؛ یکی رضایت خودش را در عبادات شما مخفی کرده است». یعنی معلوم نیست کدام یک از عباداتی که می‌کنید مورد رضایت خدا واقع می‌شود؛ ممکن است نماز صبح شما شود یا ممکن است نماز ظهر شما شود؛ لذا مراقب باشید همه آن‌ها را به جا بیاورید. ایشان در ادامه این جمله می‌فرمایند، «پس هیچ طاعتی را کوچک مشمار که بسا خوشنودی خداوند در همان باشد و تو ندانی».

وی با اشاره به ادامه روایت یاد شده، گفت: ایشان سپس ادامه می‌دهند، «و خشم خود را در میان گناهان پنهان کرده. پس هیچ گناهی را کوچک مپندار که شاید خشم خدا در همان باشد و تو ندانی؛ و اجابت خویش را در میان دعاهایش پنهان نموده. پس هیچ دعائی را کوچک مدار که بسا همان دعای مستجاب باشد و تو ندانی».

یادگار امام با اشاره به فراز پایانی کلام منقول از امیرالمومنین علی (ع)، یادآور شد: ایشان می‌فرمایند، «و، ولی خود را در میان بندگان خود پنهان داشته پس به هیچ بنده‌ای از بندگان خدا با چشم حقارت منگر که شاید همان، ولی خدا باشد و تو ندانی». ما در مواجهه با مردم باید این نکته را دائما به خودمان تنبه بدهیم که شاید همین فردی که به چشم ما آدم کوچکی است از دنیایی بزرگتر باشد. در شعری است منسوب به مولی الموحدین (ع) آمده است، «ا تزعم انک جرم ثقیل و فیک انتوی العالم الاکبر». عنی «تو فکر می‌کنی یک آدم کوچکی هستی، اما در تو دنیای بسیار بزرگی نهفته است».

سید حسن خمینی حطاب به حاضران در جلسه گفت: هر یک نفری که در جامعه با او مواجه می‌شوید، ممکن است، ولی از اولیاء خدا باشد که من و شما او را نمی‌شناسیم. کیست آن کو که شکند خواب به چشم و من لیک/ غم این خفته چند خواب در چشم ترم می‌شکند؛ هر کدام از انسان‌ها ممکن است یک عظمت باشد.

وی با اشاره به روایتی تاریخی گفت: از شیخ ابوالحسن خرقانی که از عرفاست، نقل است که خانقاهی داشته است؛ خانقاه‌ها در طول تاریخ جا‌هایی بوده که مردم مسافر هم وقتی می‌آمدند به آنجا می‌رفتند. شب‌ها سفره‌ای می‌انداختند، هر کسی بوده می‌آمد یک لقمه نانی می‌خوردند؛ مانند مسافرخانه‌ای که هر کسی وارد آن می‌شده است. می‌گویند بر سر در آن نوشته است، «هر کس بدین سرای درآید نانش دهید، و از ایمانش مپرسید که آنکه به درگاه خدای تعالی به جان ارزد به درگاه بولحسن به نان ارزد». خدا به او جان داده، آن وقت من و شما به او نان نمی‌دهیم؟ مگر دست ما بوده است؟


بیشتر بخوانید: سید حسن خمینی: سعی کنید هر آنچه را که می‌شنوید با ترازوی خِرد وزن کنید


یادگار امام یادآور شد: هلال احمر نهادی است که با همه بندگان خدا در تماس است و تمام قدرت و شیرینی و عظمت کار آن به این است که رنگ نمی‌شناسد، نژاد نمی‌شناسد، مذهب نمی‌شناسد و درد برایش مهم است؛ درد که باشد هلال احمر حضور پیدا می‌کند و متر و معیار و مذهب و نژاد و تقدس و تدین و احیانا ملیت نمی‌شناسد. «بنی آدم اعضای یکدیگرند که در آفریش ز یک گوهرند/، چون عضوی به درد آورد روزگار دگر عضو‌ها را نماند قرار؛ تو کز محنت دیگران بی غمی نشاید که نامت نهند آدمی». سعدی نمی‌گوید، محنت مسلمان، یا رفیق، بلکه می‌گوید محنت آدمی.

وی با بیان اینکه هیچ کدام از بندگان خدا را کوچک نشماریم، توصیه کرد: ما در مواجهه با مردم باید این نکته را دائما به خودمان تذکر بدهیم که شاید همین کسی که به چشم ما آدم کوچکی است از دنیایی بزرگتر باشد. در عین اینکه بسیار مهم است که به عقایدمان پایبند بوده و نسبت به احکام خدا حساس باشیم، اما خیلی باید مراقب باشیم که مردمان را با خط کش این امور تقسیم نکنیم. خدمت رسانی در همه ابعاد آن نمی‌تواند وابسته به عقاید و رفتار باشد و تمام قدرت هلال احمر در همین است. خدمت رسانی در همه ابعاد آن نمی‌تواند وابسته به عقاید و رفتار مردم باشد و تمام قدرت هلال احمر در همین است.

سید حسن خمینی ادامه داد: بخش زیاد از زیبایی این لباس‌های هلال احمر به خاطر فرمی است که دارد. می‌گوید من به تو کمک می‌کنم، من تو را از خودم می‌دانم؛ قبل از اینکه بپرسم کیستی، می‌پرسم دردت چیست؟ برای این شعار ارج بسیاری قائل باشید، چرا که پیدایش صلیب سرخ جهانی و سپس هلال احمر جهوری اسلامی و هلال احمر کشور‌های اسلامی که شکل گرفته بر پایه همین اندیشه است.

وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه در میان مردمان اولیاء خدا کم نیستند، گفت: سخن من هم اصلا به معنای این نیست که رها کنید و به کوه‌ها بروید، اما بدانید که اولیاء خدا در میان همین مردم کوچه و بازارند؛ در میان همین دردمندان هستند. دست هر کسی را می‌گیرید به تعبیر آن روایت شاید همان عبدی باشد که خداوند در میان بندگان دیگر مخفی کرده است.

یادگار امام در پایان با تشکر از زحمات جمعیت هلال احمر، گفت: واقعیت این است که هلال احمر یک نهاد بسیار با ارزش، پرتوان، خوش نام و موفق است و ان شاءالله که این توفیقات روز به روز بیشتر شود و قدردان تلاش‌های دوستان هلال احمر باشند و ان شاءالله مدیریت هلال احمر به زندگی پرسنل و افرادی که در مجموعه هستند نگاه بهتر و بیشتری داشته باشد. روزگار سختی است و می‌دانیم که همه باید بیشتر و تا هر جا که می‌توانیم به این مجموعه کمک کنیم.

منبع: جماران
خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: سید حسن خمینی
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۰
2
4
جناب فک کنم شما بهتر از اونایی
ناشناس
|
United States of America
|
۰۴:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۱
0
5
چرا اینقدر تقیه می کنید؟! زمانی شهروند جامعه به خودی و غیر خودی تقسیم شد همه تون شنیدید و ساکت ماندید! چرا؟! ملاحظات تون چه بود؟!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۱
0
5
مجازات بی حجابی در اسلام چیست؟ هیچ چیز. این یعنی حجاب فقط یک توصیه دینی است نه حتی در حد نماز و روزه و یا حتی احترام به پدر و مادر.
نظرات شما
پیشخوان