تاریخ انتشار: ۲۱:۰۱ - ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۲

پیش‌ بینی بورس فردا ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲

پیش بینی می‌شود که بورس فردا بتواند روز سبزی را سپری کند و شاهد روندی متعادل و مثبت در اکثر نمادها باشیم.

پیش‌ بینی بورس فردا ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲

رویداد۲۴ بورس امروز پس از ثبت ۵ روز منفی، توانست بار دیگر روی سبزی به سهامداران ارائه دهد و شاهد افزایش نسبتا خوبی در قیمت سهام و نماگر‌های تالار شیشه‌ای بودیم. به نظر می‌رسد که خبر‌های مثبت منتشر شده طی روز گذشته و شنیده‌هایی از برگزاری جلسات سازمان بورس با حقوقی‌های بزرگ بازار توانسته است اثرگذار باشد. شاخص کل بورس طی معاملات روز جاری با افزایش ۳.۲۵ درصدی همراه شد و بار دیگر خود را به محدوده ۲.۲۸۵ میلیون واحدی رساند.

از سمت دیگر شاخص هم‌وزن نیز که مدتی است روز‌های ضعیف‌تری از شاخص کل را تجربه می‌کند، افزایشی ۱.۸۷ درصدی را به ثبت رساند تا شاهد روز بهتری برای سهام بزرگ باشیم که البته حمایت حقوقی‌ها نیز در این موضوع بی‌تاثیر نبوده است. ارزش معاملات خرد سهام نیز که روز گذشته با کاهش نسبتا چشمگیری همراه بود امروز توانست بهبود یابد و به محدوده ۱۷۳۱۶ میلیارد تومانی برسد. از سمت دیگر خروج پول نیز پس از ثبت رکورد ۱۷هزار میلیارد تومانی امروز رنگ سبز به خود گرفت و شاهد ورود ۱۵۰۶ میلیارد تومانی از سمت کد‌های حقیقی بودیم.

روز‌های سخت بورس تهران اگرچه بار دیگر با حمایت‌ها، اما امروز متوقف شد و شاهد رشد دوباره نماگر‌های تالار شیشه‌ای بودیم. با این حال انتهای معاملات روز گذشته و جمع شدن صف‌های فروش به نحوی خبر از یک روز سبز می‌داد که این موضوع با انتشار خبر‌های مثبت از سمت سازمان بورس و مصوبه‌های جدید، تشدید شد و توانست امید به بازار امروز را افزایش دهد. این موضوع در کنار انتظار بازار برای صورت‌های مالی فصلی و سالانه شرکت‌ها می‌تواند به تداوم روز‌های صعودی کمک کند. در ادامه تلاش خواهیم کرد تا با بررسی شرایط موجود به پیش بینی بورس فردا بپردازیم.

خبر‌های مثبت از تالار شیشه‌ای

روز گذشته و پس از انتقادات زیادی که به روند بورس تهران طی روز‌های گذشته و عملکرد سازمان بورس شده بود، نهاد ناظر تصمیم گرفت تا با ابلاغ دو مصوبه به کمک شرایط بازار سهام بیاید و ترمز ریزش‌ها را بکشد. اواسط روز گذشته هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار دو مصوبه جدید را تصویب کرد.

مصوبه اول در رابطه با واریز ۵۰۰ میلیارد به حساب صندوق تثبیت بازار برای خرید سهام بود که البته به دلیل مقدار کم این مبلغ به نظر نمی‌رسد تاثیر چندانی در روند بازار داشته باشد و صرفا بحث روانی آن اثر بیشتری برای بازگشت اعتماد داشت. مصوبه دوم نیز به افزایش زمان اصلاح پرتفوی صندوق‌های درآمد ثابت از سه ماه به پنج ماه بود تا این صندوق‌ها فرصت بیشتری برای فروش سهام و رسیدن به حد نصاب ۱۰ درصدی داشته باشند.


بیشتر بخوانید: بورس دوباره صعودی شد


کارشناسان در رابطه با این موضوع نیز از همان ابتدا اعتقاد داشتند که میزان سهام قابل فروش برای صندوق‌های با درآمد ثابت برای رسیدن به حد نصاب جدید ۱۰ درصدی به قدری نخواهد بود که بازار را با فشار فروش زیادی همراه کند و اکنون نیز به نظر می‌رسد که افزایش مدت زمان آن تنها می‌تواند بخش اندکی از فشار‌ها را از دوش بازار سهام بردارد. در ادامه نیز خبری منتشر شد که گویا ضریب اعتبار کارگزاری‌ها با یک افزایش ۱۰ درصدی به ۶۰ درصد رسیده که برخلاف دو موضوع قبلی می‌تواند اثر قابل لمسی بر تقاضای خرید سهام پس از ریزش‌های اخیر داشته باشد. با این حال خبر منتشر شده در رابطه با جلسه‌ای که گویا سازمان بورس طی روز جاری با حقوقی‌های بزرگ بازار برای حمایت از سهام برگزار کرده است نیز توانست به برگشت قیمت‌ها به مسیر صعودی منجر شود و عملکرد بهتر سهم‌های بزرگ از کوچک‌ها نیز تاییدی بر همین موضوع است.

محرک بنیادی بورس تهران

در حال حاضر کلیت بورس تهران و به ویژه شرکت‌های بزرگ شرایط بنیادی مساعدی دارند. اگر نگاهی به وضعیت سودآوری صنایع در ۱۴۰۱ و مقایسه آن با با سال ۱۴۰۰ داشته باشیم در صنایع پتروشیمی و فلزات اساسی به دلیل ریزش قیمت کامودیتی‌ها شاهد کاهش سودآوری بودیم و رشد دلار در فصل زمستان نیز نتوانست این کاهش قیمت در بازار‌های جهانی را جبران کند، اما به نظر می‌رسد در سال ۱۴۰۲ جهش سودآوری را در این صنایع داشته باشیم و این رشد متناسب با افزایش قیمت دلار خواهد بود.

در یک سری صنایع مانند صنعت کشاوزی، سیمان، دارو رشد‌های حدود ۱۰۰ درصدی را در سودآوری ثبت کرده و بانکی‌ها نیز افزایش سودآوری ۵۰ درصدی داشته‌اند و این روند در ۱۴۰۲ نیز ادامه خواهد داشت. در صنعت اوره فقط به دلیل کاهش قابل توجه قیمت اوره در بازار‌های جهانی همچنان چشم‌انداز مثبتی نسبت به این صنعت وجود ندارد، اما وضعیت سایر صنایع مناسب است و از لحاظ بنیادی پتانسیل کافی برای رشد بورس ۱۴۰۲ وجود دارد.

نگاهی به روند‌های روزانه

اگر به روند روزانه شاخص کل بورس، شاخص هم‌وزن و همچنین تعداد و ارزش صف‌های خرید و فروش نگاهی بیاندازیم، به خوبی پیداست که از اواسط معاملات روز جاری، تقاضا توانست با قدرت بسیاری عرضه‌ها را پشت سر بگذارد و تا انتهای بازار نیز قدرت بالای خود را حفظ کند.

پیش بینی بورس فردا

از این رو با توجه به برگشت بازار از ریزش‌های سنگین چند روزه و نکاتی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، پیش بینی می‌شود که بورس فردا نیز بتواند روز سبزی را سپری کند شاهد روندی متعادل و مثبت در اکثر نماد‌ها باشیم.

منبع: فردای اقتصاد

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: بورس
نظرات شما
نظرسنجی
آیا از 26 فروردین تجربه برخورد با گشت ارشاد را داشتید؟
پیشخوان