تاریخ انتشار: ۱۷:۴۲ - ۰۸ خرداد ۱۴۰۲

پیش‌ بینی بورس فردا ۹ خرداد ۱۴۰۲

پیش بینی می‌شود که بورس فردا نیز بتواند روز مثبت اما متعادلی را سپری کند و احتمالا شاهد عملکرد بهتری از سمت گروه‌های کوچک بازار که ابهامات کمتر و عملکرد عملیاتی و مالی مناسبی داشته‌اند، باشیم.

پیش‌ بینی بورس فردا ۹ خرداد ۱۴۰۲

رویداد۲۴ بورس تهران امروز در حالی کار خود را آغاز کرد که روز گذشته نماگر‌های اصلی تالار شیشه‌ای کاهشی بیش از ۲ و ۳ درصدی را تجربه کرده بودند. با این حال، اما جمع‌آوری صف‌های فروش در دقایق پایانی بازار دیروز موجب شد تا بورس امروز با امید بیشتری به روند صعودی کار خود را آغاز کنند که شاهد این اتفاق نیز بودیم، اما با این حال روند متعادلی که در روز‌های قبل‌تر نیز شاهد آن بودیم، ادامه داشت. شاخص کل بورس طی معاملات روز جاری کار خود را با یک افزایش ۰.۸۱ درصدی به پایان رساند و به محدوده ۲.۲۷۵ میلیون واحدی رسید و در سمت دیگر شاخص توانست با ثبت عملکردی نسبتا بهتر، رشد ۱.۱۴ درصدی را تجربه کند. ارزش معاملات خرد سهام طی معاملات روز جاری عدد ۷۷۴۷ میلیارد تومان را به ثبت رساند و پس از خروج پول سنگین در بازار روز گذشته، شاهد ورود پول ۵۶ میلیارد تومانی از سمت کد‌های حقیقی به چرخه سهام بودیم.

به طور کلی بورس تهران طی روز‌های پس از شوکی که در اوایل اردیبهشت ماه تجربه کرد، هنوز نتوانسته است به مسیر صعودی قدرتمند خود بازگردد که برخی از کارشناسان دلیل این موضوع را نیاز به استراحت بیشتر پس از رشد‌های قدرتمند ماه‌های گذشته می‌دانند و برخی نیز این موضوع را از منظر تکنیکالی دنبال می‌کنند و اعتقاد دارند که روند اصلاحی نماگر‌های تالار شیشه‌ای فعلا به پایان نرسیده است و به زمان بیشتری نیاز دارد. به هرحال با توجه به شرایطی که این روز‌ها بر وضعیت اقتصادی و سیاسی کشور حاکم شده است، به نظر می‌رسد که روند متعادل در روز‌های آتی نیز منطق بیشتری داشته باشد. در ادامه با بررسی نکات ذکر شده به پیش بینی بورس فردا خواهیم پرداخت.

چرا مسیر متعادل بورس منطقی است؟

اگر بخواهیم به صورت واقع‌بینانه به شرایط این روز‌های بورس تهران نگاهی بیاندازیم، روند صعودی قدرتمندی که از ابتدای اسفند ماه سال گذشته شروع شد توانست بخش قابل توجهی از جاماندگی بازار سهام نسبت به بازار‌های موازی را جبران کند و قیمت بسیاری از نماد‌ها رشد خوبی را تجربه کردند و از آنجا که همواره صعود‌ها با اصلاحات مقطعی همراه هستند، پیش بینی می‌شد که بورس تهران نیز به مرور این روند اصلاحی را طی کند، اما به هرحال و به هر دلیلی این اصلاح با شدت بیشتری رخ داد و برای مقطعی به یک بحران در بازار سرمایه تبدیل شد.

اکنون نیز با توجه به شرایط حاکم بر وضعیت سیاسی کشور و خوش‌بینی‌هایی که از اتفاقات روز‌های گذشته همچون سفر پادشاه عمان به کشور صورت گرفته و آرامشی به تمامی بازار‌ها سرایت کرده است، بورس تهران نیز روز‌های کم‌نوسانی را دنبال می‌کند، اما برخی مسائل همچون دخالت‌های ادامه‌دار در روند بازار، سیاست جمع‌آوری نقدینگی توسط برخی سیاست‌ها همچون ثبت‌نام برای خودرو و پیش فروش‌های سنگین موجب شده است که در برخی روز‌ها همچون روز گذشته، شوک‌های منفی و هیجانی نسبتا شدیدی را نیز تجربه کنیم.


بیشتر بخوانید: بورس به مدار صعود برگشت


از سمت دیگر، اما محرک‌های صعودی نیز در این راستا کم نیستند. وضعیت تورم سنگین سال گذشته و تداوم آن در سال جدید، چشم‌انداز تورمی برای ادامه سال، نبود نگاه مثبت به بودجه ۱۴۰۲، تثبیت نرخ دلار بازار آزاد در کانال ۵۰ هزار تومانی، سیاست‌های اخیر ارزی بانک مرکزی با راه‌اندازی مرکز مبادله ارزی، عملکرد مناسب گزارش‌های منتشر شده از سمت شرکت‌ها و وضعیت مناسب بنیادی آن‌ها و... همگی موجب شده‌اند تا اکنون بازار سهام بتواند پس از گذشت نزدیک به ۳ سال، شرایط مساعدی را برای صعود پیش روی خود ببیند و این موضوع موجب شده است تا سرمایه‌گذاران با قدرت نسبتا خوبی به خرید سهام در قیمت‌های منفی روزانه بپردازند و اجازه کاهش قیمت را به نماد‌های بازار ندهند؛ بنابراین می‌توان انتظار داشت که فعلا بورس تهران بتواند هرچند آرام، اما به مسیر صعودی خود ادامه دهد.

نوسان متعادل بورس از منظر تکنیکال

نگاهی به وضعیت تکنیکالی شاخص بورس به خوبی نشان می‌دهد که این نماگر پس از شکست کف کانال صعودی خود، اکنون روز‌های متعادلی را سپری می‌کند و بین مقاومت‌ها و حمایت‌های تکنیکالی در حال نوسان است. همانطور که در تصویر نیز پیداست، شاخص کل پس از کاهش نسبتا زیادی که روز گذشته تجربه کرد، به حمایت قابل اتکایی از نسبت‌های فیبوناچی رسید و امروز توانست با واکنش مثبت به آن به مدار صعودی بازگردد. به طور کلی وضعیت تکنیکالی شاخص بورس فعلا نشانی از احتمال صعود‌های قدرتمند را ندارد و احتمالا برای مدتی تا برطرف شدن برخی ابهامات این روند متعادل را ادامه دهد.

پیش‌ بینی بورس فردا ۹ خرداد ۱۴۰۲

پیش بینی بورس فردا

با توجه به نکات ذکر شده در بالا، پیش بینی می‌شود که بورس فردا نیز بتواند روز مثبت، اما متعادلی را سپری کند و احتمالا شاهد عملکرد بهتری از سمت گروه‌های کوچک بازار که ابهامات کمتر و عملکرد عملیاتی و مالی مناسبی داشته‌اند، باشیم.

منبع: فردای اقتصاد

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: بورس
نظرات شما
پیشخوان