تاریخ انتشار: ۱۷:۴۵ - ۰۹ تير ۱۴۰۲
تعداد نظرات: ۱ نظر

قفل واردات خودروهای لوکس با پورشه ماکان باز شد؟

به نظر می‌رسد که یک دستگاه پورشه ماکان تا چند روز آینده به کشور وارد خواهد شد. آیا این به معنای آزادسازی واردات خودروهای لوکس است؟

قفل واردات خودروهای لوکس با پورشه ماکان باز شد؟

رویداد۲۴ چند روز پیش، فهرستی از واردات خودروهای لوکس متعلق به بازیکنان تیم ملی منتشر شد. لیستی که شامل خودروهایی می‌شد که سال‌ها به دلیل ممنوعیت واردات خودرو امکان ورود به کشور را ندارد. البته این موضوع با واکنش غالبا منفی در فضای مجازی همراه بود.

در این شرایط آنگونه که گزارش شده تعدادی خودروی هم‌اکنون در یکی از بنادر مهم جنوب کشور متوقف شده‌اند و احتمالاً در آستانه ترخیص از گمرک قرار دارند.

خودروهای مذکور اواسط اردیبهشت ماه (۲۰/۲/۱۴۰۲) وارد بندر مذکور شده و هم‌اکنون در دو انبار جداگانه (مسقف و سرباز) نگه‌داری می‌شوند.

همچنین مهلت اولیه توقف خودروهای مذکور در نیمه مردادماه (حدود یک ماه دیگر) به پایان خواهد رسید و بایستی از سوی گمرک این موضوع تعیین تکلیف شود.

با توجه به اینکه هنوز هیچ مرجع دولتی در مورد مجوز صادره برای ورود خودروهای مذکور شفاف‌سازی نکرده است به‌صورت مشخص نمی‌توان زمان دقیق ترخیص خودروهای مذکور را اطلاع‌رسانی کرد اما برخی منابع معتقدند به‌زودی تشریفات خروج خودروهای مذکور نهایی خواهد شد.

واردات خودرو آزاد شد ولی فقط هزار خودرو به کشور رسید

با وجود گذشت ۲ سال از اولین مجوز ورود خودروی خارجی به کشور کمتر از هزار دستگاه خودرو ترخیص شده‌اند. البته هیچ کدام از این خودروها به مردم و خریدارانی که در سامانه وزارت صمت ثبت‌نام کرده‌اند تحویل نشده‌اند.

لازم به ذکر است ارزش خودروهای مذکور عمدتاً کمتر از ۲۰ هزار دلار است و ورود خودروهای بیش از ۴۰ هزار دلار ممنوع است.

با وجود این، مشخص نیست مجوز واردات خودروهای لوکس از برندهای مشهور خودروسازی با قیمت بالای ۴۰ هزار دلار چگونه صادر شده است.

همچنین ابهام مهمی که در این خصوص وجود دارد و بانک مرکزی نمی‌تواند نسبت به آن بی‌تفاوت باشد بحث منشأ ارز خرید خودروهای مذکور است.

یعنی حتی اگر مجوز ثبت سفارش خاص نیز صادر شده باشد بانک مرکزی باید حداکثر دقت را در مورد منشأ ارز خودروهای مذکور لحاظ کند و در این مورد شفاف‌سازی کند.

ابطال ممنوعیت واردات خودروهای لوکس

البته چند روز پیش خبری مبنی بر لغو ممنوعیت واردات خودروهای بالای ۴۰ هزار دلار منتشر شد.

بر اساس بخشنامه دفتر واردات گمرک و به‌استناد مکاتبه هیئت عمومی دیوان عدالت اداری، تسرّی مأخذ حقوق ورودی و ممنوعیت واردات خودروی سواری بالای ۴۰هزار دلار به ثبت سفارش‌های معتبر در زمان ورود به اماکن گمرکی به تاریخ قبل از ۹/۱۰/۱۳۹۶ ابطال شد.

برچسب ها: واردات خودرو
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Switzerland
|
۲۲:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۹
0
0
قفل برای پولدارها همیشه باز است.ما درگیر قفل هستیم که مجبوریم سمند را به قیمت پورشه ماکان بخریم.
نظرات شما