تاریخ انتشار: ۱۷:۴۱ - ۱۳ تير ۱۴۰۲

پیش بینی بورس فردا ۱۴ تیر ۱۴۰۲

پیش بینی می‌شود که بورس فردا نیز بتواند در مسیری صعودی حرکت کند اما احتمالا تعادل در بازار روز آینده بیشتر باشد و فروشندگان قدرت بیشتری نسبت به روزهای اخیر داشته باشند.

پیش بینی بورس فردا ۱۴ تیر ۱۴۰۲

رویداد۲۴ اگرچه شروع قدرتمند و سبز بازار در یک ساعت پایانی معاملات به سمت تعادل حرکت کرد، اما در کل شاهد برتری قدرت خریداران نسبت به فروشندگان بودیم. شاخص کل بورس طی معاملات روز جاری کار خود را با یک رشد ۰.۸۶ درصدی به پایان رساند و با عبور از مرز ۲.۲ میلیون واحدی، در محدوده ۲.۲۰۲ میلیون واحدی ایستاد. از سمت دیگر شاخص هم‌وزن نیز عملکرد خوبی را ثبت کرد و توانست با رشد ۱.۳ درصدی همراه شود. ارزش معاملات خرد سهام نیز امروز در عدد ۸۱۴۴ میلیارد تومانی ایستاد و با تداوم تزریق پول به بازار شاهد ورود ۱۳۱ میلیارد تومانی از سمت کد‌های حقیقی بودیم.

کاهش اثرات حواشی روز‌های پایانی هفته گذشته در کنار کاهش قیمت نسبتا زیادی که بسیاری از سهام در روز‌های گذشته تجربه کرده بودند، موجب شد تا بورسی‌ها تمایل بیشتری برای خرید سهام از خود نشان دهند و شاهد افزایش قیمت بخش خوبی از نماد‌ها باشیم. در ابعاد کلان نیز تحولات رخ داده در جهت افزایش انتظارات تورمی است و به نظر می‌رسد که این موضوع نیز به بهبود تقاضا در بازار سهام منجر شده است. در ادامه با بررسی شرایط موجود و نگاهی به وضعیت تکنیکالی شاخص کل بورس، به پیش بینی بورس فردا خواهیم پرداخت.

نرخ خوراک پتروشیمی‌ها ۷هزار تومان شد

اواخر شب گذشته بود که پس از کش و قوس‌های فراوان در نهایت شاهد ابلاغیه رسمی تغییر نرخ خوراک پتروشیمی‌ها به ۷ هزار تومان بودیم که به شایعات موجود پایان داد. طبق این اطلاعیه، نرخ ۷ هزار تومان نرخ قطعی است و به عنوان سقف لحاظ نشده است و تاریخ اعمال آن نیز از ابتدای تیر ماه امسال خواهد بود بنابراین نرخ خوراک فصل بهار برای پتروشیمی‌ها همان نرخ قبلی است و از شروع تابستان این شرکت‌ها باید قیمت ۷ هزار تومان را پرداخت کنند که البته درصدی به عنوان مالیات نیز بر آن افزوده می‌شود.

با این حال، اما گفته می‌شود که همچنان جلساتی برای تغییر این موضوع در جریان است و احتمال گشایش وجود دارد، اما به نظر می‌رسد که با انتشار ابلاغیه رسمی، این عدد را برای ادامه سال در نظر بگیریم. با این وجود، اما رفتار بورس امروز نشان داد که منطق بیشتری در بازار سهام شکل گرفته، زیرا این افزایش نرخ برای تمامی پتروشیمی‌ها نیست و بر بخشی از آن‌ها اثر خواهد گذاشت که در راس آن‌ها متانول‌سازان قرار دارند و پس از آن نیز اوره‌سازان اثر می‌پذیرند و امروز نیز شاهد رنگ سرخی برای تمامی نماد‌های پتروشیمی نبودیم. اگرچه بار‌ها عنوان شده است که این افزایش نرخ در ادامه می‌تواند منجر به زیان‌ده شدن متانول‌سازان و حتی تعطیلی آن‌ها شود، فعلا شاهد اتفاق مثبتی در این زمینه نیستیم که می‌تواند یکی از دلایل کاهش قدرت خریداران در انتهای بازار امروز باشد.


بیشتر بخوانید: بورس در صعود


دلار در کانال ۵۰ هزار تومانی

همانطور که در گزارش روز‌های گذشته نیز بار‌ها اشاره شده بود، تحولات رخ داده در حوزه سیاست کلان و به خصوص روابط با آمریکا، این پیش بینی را قوت بخشیده بود که احتمالا نرخ دلار در بازار آزاد روندی افزایشی به خود بگیرد و این اسکناس در شروع معاملاتش در روز گذشته بار دیگر به بالای کانال ۵۰ هزار میلیارد تومانی افزایش یافت و امروز نیز مسیری صعودی دارد که خود این موضوع نشان از بالا بودن انتظارات تورمی دارد، زیرا با وجود انتشار خبر‌های مثبت در هفته‌های گذشته هم کاهشی جدی در نرخ دلار تجربه نشد و نشان می‌دهد که احتمال افت شدید قیمت آن فعلا کمی دور از ذهن است. روند افزایشی قیمت دلار هم به هرحال بر مسیر بورس تهران اثرگذار خواهد بود و می‌تواند به افزایش تقاضای تورمی بازار سهام منجر شود.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه، هشتم تیرماه، اعلام کرد که رابرت مالی در مرخصی اجباری است و آبرام پالی موقتا عهده‌دار سمت او در امور ایران می‌شود. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عنوان کرد که رابرت مالی، نمایندۀ ویژه ایالات متحده در امور ایران «در مرخصی» است و در حال حاضر آبرام پیلی بطور موقت وظایف مالی را برعهده دارد. رابرت مالی نیز اعلام کرد که از چندین هفته قبل به دلیل تحقیقاتی که درباره مجوز امنیتی او در جریان بوده، در مرخصی به سر می‌برد. در عین حال شبکه سی ان ان به نقل از یک مقام آمریکایی خبر داد که مجوز امنیتی رابرت مالی برای تحقیقات درباره سوء استفاده او از اطلاعات طبقه‌بندی شده به حالت تعلیق درآمده است. با وجود اینکه جزئیات مشخصی از دلایل این اتفاق منتشر نشده، اما می‌تواند موجب به حاشیه رفتن بحث توافق هسته‌ای و احیای برجام شود آن هم در زمانی که خوش‌بینی‌ها بیشتر از قبل شده بود.

سیگنال تکنیکالی به صعود بورس

نگاهی به وضعیت تکنیکالی شاخص کل بورس نشان می‌دهد که این نماگر وضعیت مناسبی در کوتاه مدت دارد و می‌تواند به تداوم این روند صعودی کمک کند. همانطور که در نمودار زیر پیداست، پس از کاهشی که بازار در هفته گذشته تجربه کرد، کندل‌های شاخص کل بار دیگر توانستند از محدوده ۲.۱۴ میلیون واحدی به سمت بالا برگردند و از نفوذ به زیر ابرکومو نیز جلوگیری کنند که همین اتفاق به بهبود تقاضا در بازار منجر شد. از سمت دیگر کندل روز گذشته و جاری توانست خط تنکنسن را به سمت بالا بشکند و این موضوع باعث می‌شود که در صورت عدم اتفاقی پیش‌بینی نشده، نمودار شاخص کل تا خط کیجنسن در محدوده ۲.۲۵۵ میلیون واحد نیز افزایش یابد که البته مقاومت مهمی به شمار می‌رود.

پیش بینی بورس فردا ۱۴ تیر ۱۴۰۲

پیش بینی بورس فردا

با توجه به جمیع نکات ذکر شده در بالا پیش بینی می‌شود که بورس فردا نیز بتواند در مسیری صعودی حرکت کند اما احتمالا تعادل در بازار روز آینده بیشتر باشد و فروشندگان قدرت بیشتری نسبت به روزهای اخیر داشته باشند.

منبع: فردای اقتصاد

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: بورس
نظرات شما