تاریخ انتشار: ۱۴:۴۰ - ۱۴ تير ۱۴۰۲
با حضور معاون اول رئیس جمهور پس از ورود به استان آذربایجان غربی انجام شد؛

افتتاح مدول سوم تصفیه خانه فاضلاب ارومیه برای پوشش ۳۰۰ هزار نفر در استان

معاون اول رئیس جمهور صبح امروز (سه شنبه) و بلافاصله پس از ورود به ارومیه با حضور در تصفیه خانه فاضلاب ارومیه مدول سوم تصفیه خانه فاضلاب ارومیه و خط انتقال پساب به دریاچه ارومیه را افتتاح کرد که این خط انتقال به طول ۱۱ کیلومتر سالانه ۵۱ میلیون متر مکعب آب به این دریاچه می‌رساند.

افتتاح مدول سوم تصفیه خانه فاضلاب ارومیه برای پوشش ۳۰۰ هزار نفر در استان

رویداد۲۴ محمد مخبر در این آئین افتتاح که وزیر نیرو و استاندار و نمایندگان استان آذربایجان غربی در مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشتند، با اشاره به مسئله آب که از مشکلات جدی دنیا و همچنین کشور است، تاکید کرد: ایران در زمینه آب یک نقطه تهدید و در عین حال فرصت‌هایی برای بهره برداری دارد. کشور ما به لحاظ آب و هوایی و متوسط بارش باران وضعیت مناسبی ندارد، اما با وجود دریا در شمال و جنوب کشور فرصت‌های بزرگی بوجود آمده است که متاسفانه در سال‌های گذشته بخوبی نتوانسته ایم از آن‌ها استفاده کنیم.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: تاسیس صنایع آب بر در مناطق کویری و مرکزی کشور غفلتی بزرگ بود که آب شرب مورد نیاز مردم را با کمبود روبرو ساخته و همچنین برای رساندن مواد اولیه به این صنایع و صدور محصولات آنان باید چندین هزار کیلومتر مسیر طی شود و اگر این صنایع بزرگ در کنار دریا‌ها تاسیس می‌شد قطعاً مشکلات کمتری در زمینه آب در مناطق مرکزی کشور وجود داشت.

وی با اشاره به اینکه ۶ طرح انتقال آب دریا در وزارت نیرو در حال بررسی و اجرایی شدن است، تصریح کرد: با افتتاح این طرح‌های بزرگ تنش‌های آبی در مرکز و شرق کشور حل می‌شود و آب موردنیاز صنایع آب بر نیز از دریا تامین می‌شود.

 مخبر با بیان اینکه برخی از کشور‌های همسایه ایران با بهره گیری از تکنولوژی به خوبی از منابع آبی خود استفاده می‌کنند، خاطر نشان کرد: با یک مدیریت مناسب می‌توان با بهره گیری از تکنولوژی مابین توسعه و افزایش جمعیت تناسب ایجاد کرد.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به افتتاح مدول سوم تصفیه خانه فاضلاب ارومیه و خط انتقال پساب به دریاچه ارومیه تاکید کرد: با این اقدام مهم وزارت نیرو علاوه بر جلوگیری از هدر رفت آب، کاهش آلایندگی و تخریب محیط زیست حجم بزرگی از آب نیز به دریاچه ارومیه انتقال می‌یابد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه وحدت بین مسئولان از امتیازات استان آذربایجان غربی است، اظهار داشت: این هماهنگی و همکاری بین دستگاه‌های دولتی و نمایندگان مجلس و همچنین دفتر نمایندگی، ولی فقیه در استان می‌تواند بخشی از عقب افتادگی‌ها که ناشی از تعارض‌های مدیریتی است را حل کند و تردیدی نداریم که به سرعت به جایی می‌رسیم که مسئله رفاه و توسعه در کشور حل می‌شود.

مخبر همچنین به مولفه‌های قدرت در کشور اشاره و تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در منطقه به نقطه‌ای رسیده است که کشور‌ها نمی‌توانند تصمیمی بگیرند تا زمانی که نظرات جمهوری اسلامی را در نظر نگرفته باشند و کشور به مرحله‌ای رسیده که زمانی به دنبال واردات ساده‌ترین امکانات بود، اما الان کشور‌های بزرگ به دنبال تجهیزات پیشرفته ایرانی هستند.

معاون اول رئیس جمهور توسعه دیپلماسی منطقه‌ای را از بزرگترین موفقیت‌های سیاسی و دیپلماسی دولت سیزدهم برشمرد و ادامه داد: در ابتدای دولت سیزدهم ارتباطات خارجی کشور با کشور‌های همسایه منطقه و جهان قطع و یا دچار اشکالات اساسی بود، اما با تلاش‌های رئیس جمهور و دستگاه دیپلماسی دولت سیزدهم بسیاری از مسائل سیاست خارجی حل شد و اکنون هیچ کشوری در منطقه نیست که به دنبال بهبود روابط با ایران نباشد.

همچنین در این مراسم وزیر نیرو و استاندار آذربایجان غربی نیز در سخنانی به تشریح وضعیت استان و روند اجرای پروژه مورد افتتاح پرداختند.

گفتنی است ظرفیت مدول سوم تصفیه خانه فاضلاب ارومیه ۶۰ هزار مترمکعب در ثانیه است که با راه اندازی این مدول ۳۰۰ هزار نفر تحت پوشش قرار گرفتند.

خط انتقال مربوط به پساب تصفیه شده در این تصفیه خانه به طول ۱۱ کیلومتر اجرایی شده و با افتتاح این مدول و خط انتقال، ۵۱ میلیون مترمکعب پساب در سال به دریاچه ارومیه منتقل خواهد شد.

برچسب ها: محمد مخبر
نظرات شما