تاریخ انتشار: ۲۰:۵۲ - ۱۶ تير ۱۴۰۲

پیش‌بینی بورس فردا

بازار بورس اوراق بهادار تهران تا نیم ساعت پایانی وقت جلسه معاملاتی رویه مثبتی داشت؛ اما اوضاع در دقایق آخر کاملاً متفاوت شد.

پیش‌بینی بورس فردا ۱۷ تیر ۱۴۰۲

رویداد۲۴ ریزش دقایق پایانی بازار در معاملات چهارشنبه باعث شد تا بین اهالی بازار سرمایه این موضوع مطرح شود که در مقاومت ۲.۲ میلیون واحدی شاخص کل باز هم سیو سود (ذخیره سود) دیگر توسط برخی افراد اتفاق افتاده است. شاید این سیو سود به عظمت سیو سود ۱۷ اردیبهشت‌ماه نباشد. اما طبق سنت بازار سرمایه نیم ساعت پایانی بازار رخ بازار فردا را نشان می‌دهد.

بازدهی شاخص در نیمه اول تیرماه ۱۴۰۲ کمی بیشتر از ۲ درصد مثبت ثبت شد که این رقم نسبت به‌روز‌های خردادماه خیلی چشمگیر است. چند روز انتهای هفته گذشته در بازار بورس تهران ارزش معاملات نقد بازار بالاتر از رقم ۷ هزار میلیاردتومانی قرار گرفت این رقم در خردادماه در محدوده‌های کمتر از ۵ هزار میلیاردتومانی بود که از نظر اهالی بازار سرمایه این میزان تغییرات می‌تواند نقطه امیدی برای برگشت شاخص به مسیر صعودی باشد.

خبر‌های روز

رئیس بانک مرکزی گفت: گرچه معتقد به رشد تولید هستیم و برنامه‌های بانک مرکزی باید به رشد تولید کمک کند، اما رشد تولید با «پول پاشی» انجام نمی‌شود. کنترل نقدینگی و ناترازی بانک‌ها به منظور ایجاد آرامش در شاخص‌های اقتصادی دولت در دستور کار است. مهار نرخ ارز و نقدینگی اساسی‌ترین محور‌های برنامه تثبیت بانک مرکزی است.

رئیس سازمان بورس خبر داد: اقدامی که در خصوص سهام عدالت انجام خواهیم داد، برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت است که سعی می‌کنیم این کار تا آخر تیرماه نهایی شود تا فرایند برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت نیز آغاز شود.

مدیرعامل گروه سایپا با بیان اینکه شاسی بلند شهری زوتی DL۵ از سال آینده با موتور هیبرید برقی عرضه می‌شود، گفت: با توجه به ظرفیت تولید ۲۵۰ هزار دستگاه خودرو در پارس خودرو، این مجموعه بدون شک می‌تواند بزرگترین خودروساز ایرانی در بازار‌های صادراتی شود. تیموری همچنین از قرارداد تولید موتور‌های هیبریدی با یکی از بهترین شرکت‌های چینی خبر داد.

فرابورس ایران در اطلاعیه از آغاز بازارگردانی به روش مبتنی بر حراج در نماد معاملاتی بانک آینده خبر داده استکه از روز شنبه مورخ ۱۷ تیر ماه اجرایی خواهد شد.

روز چهارشنبه ۲۱ تیر ماه، ۱۲ درصد از سهام شرکت «خمیر مایه رضوی» در فرابورس ایران عرضه خواهد شد. این عرضه اولیه صرفا برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام و مختلط خواهد بود.

تاپیکو بعد از تقسیم سود شرکت‌ها، ۸۰ تومان به ازای هر سهم تقسیم کرد. نماد شپنا نیز پس از دریافت اعلامیه درآمد بهره و کارمزد تبدیل ارز صادرات سال‌های ۱۳۹۷ لغایت ۱۴۰۰ سود خالص هر سهم را ۱۷ تومان افرایش داد.


بیشتر بخوانید: بورس در صعود


بررسی تکنیکالی شاخص بورس

رقم شاخص کل بورس تهران در انتهای هفته گذشته به عدد ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحدی رسید و بازار با آرامش سبزرنگی به تعطیلات رفت. در روز‌های گذشته در مورد شاخص کل بورس تهران و سطح حمایتی محدوده باکس سبزرنگ مشخص شده بر روی نمودار صحبت کردیم و این محدوده را می‌توان به‌عنوان الگوی کلاسیک نام برد. اما هنوز این الگو تکمیلی نشده است و الگو‌های کلاسیک بعد از تکمیلی شدن معتبر هستند (البته این که شاید از نظر خیلی‌ها این الگو‌ها با تأخیر سیگنال‌های خریدوفروش را صادر کند) که بحث در اینجا ارائه سیگنال نیست و بیشتر به بررسی وضعیت ایجاد شده در شاخص کل می‌پردازیم.

خط روند اندیکاتور RSI نیز که چندی پیش شکست شد و این اندیکاتور تا محدوده‌های ۳۰ واحدی (هیجان بیش فروش) نزدیک شده بود حالا به‌عنوان یک مقاومت در حال عمل‌کردن است و مقدار اندیکاتور RSI را در محدوده ۵۰ واحدی نگه داشته است. محدوده‌ای که به‌عنوان محدوده تعادل در بازار شناخته می‌شود.

تمامی این مقاومت‌ها و توضیحات در تایم زمانی کوتاه است و شاخص درصورتی‌که بخواهد به اعداد و ارقام بالاتر برسد عبور از این مقاومت‌های کوتاه کم به‌راحتی انجام خواهد شد. اما نکته اینجا است که برای عبور از اعداد و ارقام به انرژی بالایی نیاز دارد. شاخص کل با تأثیر از تعدیل منفی ایران‌خودرو در ابتدای خردادماه و افت کوتاه‌مدت دلار سطح‌های حمایتی را از دست داد و با نامه نرخ خوراک گاز پتروشیمی و سوخت صنایع این شکست‌ها قوت گرفت.

حالا برای برداشتن مقاومت‌ها از سر راه و رسیدن به ارقام بالاتر به خبر‌هایی باانرژی‌ها بالا نیاز دارد. تا شاخص بازهم بازدهی خوبی را برای سهام‌داران به ارمغان بیاورد.
در مقابل شاخص هم وزن بورس تهران در این چند ماه گذشته عملکرد کاملاً بهتری نسبت به شاخص کل از خود نشان داده است. این شاخص در طی معاملات هفته گذشته توانست از پس میانگین ۵۵ روز متحرک خود برآید.

شاخص هم وزن چند روزی روی سطح میانگین ۵۵ روزه قرار گرفته بود و این میانگین به‌عنوان یک سطح حمایتی خوب برای شاخص هم وزن عملکرد و حالا شاخص هم وزن بالاتر از میانگین ۵۵ روزه قرار گرفته است و زودتر از شاخص کل به مسیر صعودی برگشت تا افت‌های ماه پیش خود را جبران کند.

پیش‌بینی بورس فردا ۱۷ تیر ۱۴۰۲

پیش‌بینی بورس فردا ۱۷ تیر ۱۴۰۲

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: بورس
نظرات شما