تاریخ انتشار: ۲۱:۰۲ - ۲۱ مرداد ۱۴۰۲

یارانه‌بگیران چگونه و تا چه زمانی دهک‌بندی می‌شوند؟

همزمان با آغاز واریز یارانه مردادماه، معاون وزیر رفاه از دهک‎‌بندی جدید خانوار ایرانی ظرف ۲ تا سه ماه آینده خبر داده است. البته قرار است در این دهک‌بندی داده‌ها به‌روزرسانی شوند، اما معیار‌ها و شاخص‌ها تغییری نخواهند کرد.

یارانه‌بگیران چگونه و تا چه زمانی دهک‌بندی می‌شوند؟

رویداد۲۴ از آنجایی که گروهی از سرپرستان که نیازمند دریافت یارانه هستند، طی ماه‌های گذشته از لیست یارانه‌بگیران حذف شده‌اند؛ برخی از ضرورت ترمیم دهک‌بندی می‌گویند. حالا همزمان با آغاز واریز یارانه مردادماه، معاون وزیر رفاه از دهک‎‌بندی جدید خانوار ایرانی ظرف 2 تا سه ماه آینده خبر داده است. البته قرار است در این دهک‌بندی داده‌ها به‌روزرسانی شوند اما معیارها و شاخص‌ها تغییری نخواهند کرد.

یارانه نقدی مرداد ماه که صدوپنجاهمین کمک معیشتی دولت به حساب می‌آید، بر اساس دهک‌بندی که پیشتر انجام شده، به حساب سرپرستان خانوار واریز شد و از ساعت 24 روز پنج‌شنبه قابل برداشت بود.

طبق اعلام قبلی سازمان هدفمندی یارانه‌ها، سرپرستان خانواری که جزو دهک‌های اول تا سوم درآمدی هستند، مبلغ 400 هزار تومان دریافت می‌کنند. آنهایی هم که در دهک‌های چهارم تا نهم جای می‌گیرند، 300 هزار تومان به دستشان می‌رسد. در این بین، استفاده از کالابرگ الکترونیک به صورت اختیاری است. اگر خانوار بخواهند فقط از یارانه خود استفاده کنند، رقم آن به صورت کامل قابل برداشت است اما اگر قصد خرید کالا از سبد دربرگیرنده 11 قلم کالای اساسی را داشته باشند، به همان میزانی که خرید کنند از میزان یارانه آنها کسر و باقی‌مانده وارد حساب آنها خواهد شد.

بر اساس اطلاعات منتشر شده، سرپرستان خانواری که قبلا نسبت به دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه 10 میلیون ریالی دوم کرونا اقدام کرده بودند، باقیمانده اقساط از مبلغ واریزی یارانه آنها کم خواهد شد. همچنین، سرپرستان خانواری که تسهیلات اعزام به عتبات عالیات را دریافت کرده‌اند، اقساط آن نسبت به بُعد خانوار از حسابشان کسر می‌شود.


بیشتربخوانید: هشدار راغفر: اقتصاد ایران دیر یا زود فرو می‌پاشد/ ادامه وضع فعلی آگاهانه هدایت می‌شود


دهک‌بندی یارانه‌بگیران تا 3 ماه آینده انجام می‌شود

همزمان با واریز یارانه نقدی، معاون وزیر رفاه در پاسخ به یارانه‌بگیرانی که یارانه آنها با وجود نیازشان طی ماه‌های اخیر حذف شده، از به‌روزرسانی دهک‌بندی‌ خانوارها ظرف 2 تا سه ماه آینده خبر داده است. علیرضا عسگریان درباره اقدامات این وزارتخانه درباره دهک‌بندی جدید خانوار ایرانی می‌گوید: آماده به‌روزرسانی دهک‌بندی‌ها طی دو الی سه ماه آینده هستیم. داده‌ها مربوط به سال ۱۴۰۲ هستند اما معیارها و شاخص‌ها، همان معیارهای قبلی خواهند بود و تغییری نخواهند داشت.

یارانه‌بگیران چگونه به دهک خود اعتراض کنند

مردادماه پارسال بود که وزارت رفاه در پاسخ به یارانه‌بگیرانی که دهک خودشان اعتراض دارند، اطلاعیه‌ای صادر کرد. در این اطلاعیه از قابلیت‌های سامانه جدید درخواست از طریق کارت‌های بانکی خانوار، اطلاعات خودرو و درآمد، رونمایی می‌شد. در اطلاعیه وزارتخانه آمده بود: هموطنانی که قبلا درخواست بررسی مجدد دهک‌بندی خانوار خود را ثبت کرده‌اند اکنون می‌توانند ضمن مشاهده نتایج رسیدگی، درخواست بررسی مجدد اطلاعات هرکدام از زیربخش‌ها را نیز ثبت کنند.

در سامانه جدید «حمایت» که با نشانی اینترنتی   .http://hemayat.mcls.gov.ir/ فعال است، سرپرست هر خانوار می‌تواند دهک اقتصادی خانوار و توضیحات در مورد علت دریافت یا عدم دریافت یارانه را به همراه اسامی اعضای خانوار خود مشاهده کند.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: یارانه
نظرات شما