تاریخ انتشار: ۱۴:۵۷ - ۲۳ شهريور ۱۴۰۲
تعداد نظرات: ۴ نظر

بهترین طبیعت‌گردی اصفهان

اگر اهل طبیعت گردی و دوستداران طبعیت هستید با ما همراه باشید تا جاهای دیدنی اطراف اصفهان را به شما معرفی کنیم.  

بهترین طبیعت‌گردی اصفهان

رویداد۲۴ فائزه مومنی: اصفهان زیبا علاوه بر آثار تاریخی و ابنیۀ تماشایی از طبیعتی ناب و منحصر به فرد نیز برخوردار است. کویرها، آبشارها و روستاهای اطراف این شهر هر کدام به نحوی جذاب و در نوع خود بی‌نظیرند؛ اگر اهل طبیعت گردی و دوستداران طبعیت هستید با ما همراه باشید تا جاهای دیدنی اطراف اصفهان را به شما معرفی کنیم.  

دهکده تفریحی زاینده رود

مناطق دلپذیر برای گردش در اطراف اصفهان فراوان است. یکی از جذاب‌ ترین انتخاب‌ ها برای تجربۀ سفر یک روزه به روستاهای اطراف اصفهان، بازدید از دهکده های تفریحی نصف جهان است. در کنار سد چادگان و در ساحل دریاچه، درست پشت سد، دهکده‌ ای تفریحی و دلبرانه وجود دارد که با نام دهکده تفریحی زاینده رود شناخته می‌ شود و از جاهای دیدنی اطراف اصفهان محسوب می شود.

رودخانه نزدیک اصفهان رودخانه زاینده رود است که از سد چادگان تا روستای چم طاق در انتهای غربی باغ بهادران کشیده می شود و ۷۴ کیلومتر طول دارد. 

این دهکده گردشگری اطراف اصفهان، آب و هوای خوش و مناظر طبیعی چشم‌نوازی دارد. در دهکده تفریحی زاینده رود، تفریحات هیجان‌ انگیز و امکانات رفاهی زیادی ایجاد شده است که عبارتند از: باشگاه سوارکاری، اسکله قایقرانی، زمین ورزش، و استخر به همراه مجموعه تجاری، رستوران، و چایخانه سنتی. 

ادرس : (حاشیه رودخانه زاینده رود) – ۲ کیلومتری شهر چادگان. 

فاصله دهکده تفریحی زاینده رود تا اصفهان: ۱۳۱ کیلومتر – ۱ ساعت و ۴۶ دقیقه ساعت رانندگی

آبشار پونه زار

بهترین طبیعت‌گردی اصفهان

اما اگر قصد تجربۀ سفر یک روزه در اطراف شهر اصفهان و قصد آشنا شدن با جاهای دیدنی اصفهان را دارید می‌توانید در غرب شهرستان فریدون شهر ۲۵ کیلومتر پیش بروید. از جاهای تفریحی اطراف اصفهان بوده و مقصد خوبی برای آبشار گردی بهاری و تابستانی. در گردشگری اصفهان طبیعت زیبای آن را فراموش نکنید.


بیشتر بخوانید:

معرفی جاذبه‌های گردشگری ماسال

بهترین جا‌های دیدنی مشهد


شاید بپرسید چرا برای دیدن این آبشار باید چنین راه طولانی و دشواری را طی کنید! این آبشار ششمین آبشار مرتفع ایران زمین است و آب جاری در آن از رشته کوه‌های زاگرس مرکزی نشأت می‌گیرد. در اطراف آن انواع و اقسام خزه‌های سبز و زرشک‌ های وحشی و مخصوصاً پونه‌های کوهی روییده‌اند و فضایی سبز و معطر و باطراوت ایجاد کرده‌ اند و از مناطق سرسبز اصفهان هستند که از دیدنی های اطراف اصفهان در بهار دل انگیز به شمار می رود. 

البته شاید بعد از عبور از این همه راه دشوار برای رسیدن به چنین آبشار زیبایی یک روز اقامت واقعاً اندک به نظر برسد. بنابراین شاید بهتر باشد برنامۀ سفر یک روزه خودتان را تغییر دهید. تا به جای یک روز کمی بیشتر در این نواحی بمانید تا بتوانید بیشتر و بهتر از طبیعت ناب آن لذت ببرید. بد نیست بدانید که آبشار پونه زار بهشت گمشده اصفهان نیز هست. 

آدرس آبشار پونه زار: اصفهان، ۲۵ کیلومتری غرب شهرستان فریدون شهر- روستای چیقورت. 

فاصله آبشار پونه زار تا اصفهان: ۱۸۰ کیلومتر- ۲ ساعت و ۵۰ دقیقه رانندگی

آبشار لادر

برای سفر یک روزه اطراف اصفهان می‌توانید آبشار و چشمه لادُر را نیز انتخاب کنید. این آبشار که از دیدنی های اطراف اصفهان است، در ۳۰ کیلومتری خمینی شهر واقع شده و طبیعت بی‌ نظیری ایجاد کرده است. آب جاری در این آبشار از چند چشمه نشأت می‌گیرد که همه با هم یکی می‌شوند و از فراز تخته سنگ‌ ها و صخره‌ ها به سمت زمین فرو می‌ ریزند. 

آدرس آبشار لادر: اصفهان – ۵ کیلومتری شمال غرب خمینی شهر – جاده کمربندی خمینی شهر-نجف آباد، بلوار چهار باغ لادر (بعد از دانشگاه آزاد اسلامی خمینی شهر)

فاصله آبشار لادر تا اصفهان: ۳۰.۷ کیلومتر – ۳۱ دقیقه رانندگی

آبشار طامه

به گزارش رویداد۲۴ از مکان های تفریحی اطراف اصفهان، نام یکی از ناب‌ ترین انتخاب‌ ها در میان جاهای دیدنی اطراف اصفهان به چشم می خورد. این آبشار اطراف اصفهان، تماشایی و دلربا بوده و در شهرستان نطنز و در روستایی به نام طامه واقع شده است. شاید جالب باشد بدانید که آب این آبشار از دل کوه‌های کرکس سرچشمه می‌گیرد. سپس در قالب آبشاری پرخروش با هیاهوی بسیار به سمت زمین فرو می‌ ریزد و طراوت را به ارمغان می‌ آورد. یکی از جاذبه های گردشگری اطراف اصفهان همین آبشار طامه است. 

آدرس آبشار طامه: اصفهان، نطنز، جاده کاشان به اصفهان – دامنه کوهستان کرکس 

فاصله آبشار طامه تا اصفهان: ۱۲۸ کیلومتر – ۱ ساعت و ۳۵ دقیقه رانندگی

دشت لاله های واژگون

از جاهای دیدنی نزدیک اصفهان دشت لاله های زیبای واژگون خوانسار است. دشت های لاله واژگون فقط در درود لرستان نیست. می توان در اطراف اصفهان هم به تماشای لاله های واژگون زیبا رفت که نقاش چیره دست طبیعت نصف جهان آن را برای گردشگران این منطقه به ارمغان آورده است. گنجینه ای ارزشمند از طبیعت اصفهان بوده و تجربه فراموش نشدنی برای اصفهان گردهای عاشق طبیعت بهاری. اینجا یکی از دل انگیز ترین دشت های لاله های واژگون در ایران است. یکی از شهرهای اطراف اصفهان برای مسافرت، خوانسار است که گزینه خوبی برای عاشقان عسل های خوشمزه با خلوص بالا است. 

خوانسار از شهرهای گردشگری نزدیک اصفهان بوده و فقط ۳۰ کیلومتر تا این دیار سرسبز و پر برکت فاصله دارید. 

آدرس دشت لاله های واژگون گلستان کوه: اصفهان، نجف آباد، خوانسار، گلستان کوه

فاصله دشت لاله های واژگون دره گلستان کوه خوانسار تا اصفهان: بسته به مسیر از ۱۵۹ تا ۱۷۳ کیلومتر – بسته به مسیر ۲ ساعت ۷ تا ۲ ساعت و ۳۳ دقیقه رانندگی. 

لاله های واژگون بید فریدن

از دیگر مکان های دیدنی اطراف اصفهان باید به فریدن اشاره کرد. دشت لاله های واژگون بید فریدن هم از دیگر جاهای دیدنی اطراف اصفهان است. این دشت پر از لاله میزبان شما در یک فرش قرمز پهناور بوده و بهار دیدنی دارد. این روستای سرسبز بهاری شهرستان فریدن مقصد عالی عکاسی در طبیعت است. پس اگر به دنبال جاهای خاص اطراف اصفهان گردشگری آن هستید عکاسی از لاله های واژگون را فراموش نکنید. 

آدرس دشت لاله های واژگون بید فریدن : اصفهان، دره بید. دشت لاله های واژگون

فاصله دشت لاله های واژگون بید فریدن تا اصفهان: ۱۵۸ کیلومتر – ۲ ساعت رانندگی 

کاشان گردی 

اگر علاقمند هستید تا یکی از زیباترین ظرفیت های گردشگری اطراف شهر اصفهان را تماشا کنید و با شیوه و اصول گلاب گیری این مایع خوش بو و پر خاصیت آشنا شوید، به کاشان بروید. قمصر کاشان، جایی برای تماشای این رویداد است. البته هر شهر استان اصفهان، رویه خود را در گلاب گیری دارد. 

مرغوب ترین خوش عطر ترین گل های محمدی برای گلاب گیری انتخاب می شود و فضایی عطرآگین و دلپذیر را به تصویر می کشد. فاصله کاشان تا اصفهان از طریق آزاد راه کنار گذر اشرفی اصفهان، حدود ۲۰۸ کیلومتر و ۲ ساعت رانندگی نیاز دارد. 

ابیانه گردی

از جاهای دیدنی اطراف اصفهان، شهر تاریخی و پلکانی ابیانه است که یکی از روستاهای دیدنی اطراف اصفهان بوده و یادآور روستاهای پلکانی غرب ایران است و کوچه پس کوچه گردی هایش، روایتی از پوشش اقوام پر افتخار ایرانی است.

این روستا محبوبیت جهانی دارد. در دامنه کوه کرکس واقع شده و معماری چشم نوازی را در معرض دید گردشگران هنر دوست قرار می دهد. بهار گردی در کوچه پس کوچه های ابیانه در اردیبهشت و خرداد را در نظر داشته باشید که هر ورقش دفتری است. روستای ابیانه از روستاهای زیبای اطراف اصفهان، در نطنز قرار دارد. این روستا لوکیشن جذابی برای گردشگری سینمایی و آژانس های خلاق سینمایی و مقصد نهایی عاشقان معماری قدیمی است. 

آدرس ابیانه: اصفهان، شهرستان نطنز، ۴۰ کیلومتری جاده اصفهان به نطنز. 

فاصله ابیانه تا اصفهان: ۱۸۵ کیلومتر – ۲ ساعت و ۱۵ دقیقه رانندگی | مسیر بدون عوارضی است!

قنات مزدآباد 

بهترین طبیعت‌گردی اصفهان

از جاهای دیدنی اطراف اصفهان، قنات مزدآباد است. شاهکار مهندسی ایرانیان در عصر باستان که ثبت جهانی شده و دارای سه سد زیرزمینی و دو رشته آب سرد و گرم است و یکی از پر آب ترین قنات ها در ایران و جهان به شمار می رود. فاصله برخوار تا مرکز اصفهان حدود ۳۰ کیلومتر است. خلاصه طبیعت اطراف اصفهان هم دیدنی است و هم شنیدنی های فراوان دارد. این قنات از مناطق دیدنی استان اصفهان بخش میمه است. 

آدرس قنات مزدآباد: اصفهان، شهرستان برخوار و میمه، بخش میمه،

فاصله قنات مزدآباد تا اصفهان: ۱۰۶ کیلومتر – ۱ ساعت و ۲۳ دقیقه رانندگی

آبشار تنگه رود 

آبشار تنگه رود قر اصفهان از مقصدهای تابستان گردی اطراف اصفهان، جایی است که مهمانانش را با طبیعت دل انگیز و صدای غرش آب و مناظر زیبای تنگه ، میزبانی می کند. یکی از بهترین تنگه های اطراف اصفهان بوده و این تنگه در جوار روستای ماندگان در منطقه پادنای سفلی از توابع سمیرم واقع شده است.

نیمه اول سال، بهترین فصل برای گردش در تنگه رود قر است. فاصله مرکز اصفهان تا این روستاحدود ۲۴۰ کیلومتر است و نیاز به حدود ۳ ساعت رانندگی دارد. این روستا طبیعتی شگفت انگیز دارد. 

سلیمان دشت

از جاهای تفریحی شهر اصفهان، مجموعه تفریحی و ماهیگیری سلیمان دشت، اقامتگاهی بی نظیر برای ماهیگیری است. دریاچه سلیمان دشت اصفهان نخستین دریاچه مصنوعی اصفهان است که فرصتی عالی برای ورزش ماهیگیری و ماهیگیری به صورت تفریحی است. اقامتگاه های خوبی هم در این منطقه در دسترس گردشگران قرار دارد. آموزش صید تفریحی و ورزشی از دیگر خدماتی است که در سلیمان دشت ارائه می شود و انتخاب خوبی برای تابستان گردی هیجان انگیز در نصف جهان است. 

آدرس سلیمان دشت: اصفهان. کیلومتر هشتم جاده اصفهان شیراز

فاصله سلیمان دشت تا اصفهان: ۳۹.۹ کیلومتر – ۴۰ دقیقه 

شهر زیرزمینی کرد علیا

یکی از مقصد های گردشگری بهاری اطراف اصفهان، شهر زیرزمینی کرد علیا است. مثل شهر زیرزمینی نوش آباد، مکانی فوق العاده برای سفر به تاریخ نصف جهان. این شهر از اماکن دیدنی اطراف اصفهان برای علاقمندان به باستان شناسی و ایران شناسی است و شما را به دوره اشکانیان می برد. حدود ۲۰ هزار متر مربع وسعت داشته و چند سال پیش کشف شد. دالان های تو در تو و عریض و طویل، یادگار اشکانیان برای ایرانیان عصر مدرن است. 

آدرس شهر زیرزمینی کرد علیا: اصفهان، شهرستان تیران و کرون، روستای کرد علیا،

فاصله شهر زیرزمینی کرد علیا تا اصفهان: ۱۱۰ کیلومتر – ۱ ساعت و ۳۴ دقیقه رانندگی

آبشار آب ملخ یا تخت سلیمان

آبشار آب ملخ یا تخت سلیمان (فوق العاده ترین مکان برای سفر اصفهان)

یکی دیگر از جاهای گردشگری اطراف اصفهان، آبشار آب ملخ است. از پیشنهادهای جالب توجه برای تجربۀ سفر یک روزه آبشار خطرناک، تماشایی، منحصر به فرد آب ملخ یا تخت سلیمان است. شاید جالب باشد بدانید که این آبشار در آب خود ترکیبات خاصی دارد که به شکل مؤثری می‌تواند به عنوان یک آفت‌کُش عمل کند. آبشار آب ملخ به طرز ویژه‌ای ملخ‌ های مهاجم به نواحی اطراف خود را از بین می‌برد. از این جهت برای کشاورزی در آن نواحی بسیار مهم و مفید به شمار می‌ رود. 

آبشار آب ملخ از آبشارهای اطراف اصفهان است و سالانه پذیرای خیل عظیمی از گردشگران داخلی است. برخی از چشمه های دیدنی اصفهان در این منطقه جاری است. اما این ظرفیت طبیعت گردی اطراف اصفهان ، در کنار ویژگیهای منحصر به فردی که دارد بسیار خطرناک محسوب می‌شود. چون موقعیت جغرافیایی خاص خودش را دارد و برای رسیدن به آن لازم است مسیری یک ساعته را به صورت پیاده طی شود. البته شاید هم نسبت‌ دادن صفت خطرناک به این آبشار به دلیل وجود ترکیبات خاص در آب آن باشد. 

آدرس آبشار ملخ: اصفهان، ۲۱۸ کیلومتری جنوب غربی اصفهان، ۵۴.۹ کیلومتری سمیرم (جاده سمیرم به یاسوج). بعد از روستای چهار راه. روستای آب ملخ- آبشار آب ملخ. 

فاصله آبشار ملخ تا اصفهان: ۲۱۸ کیلومتر – ۲ ساعت و ۵۳ دقیقه رانندگی 

آبشار شاه لِولاک

یکی دیگر از مکانهای دیدنی اطراف اصفهان، با نام آبشار شاه لِولاک شناخته می‌ شود. این آبشار ۷۰ متر ارتفاع دارد. برای تماشای این آبشار دلبرانه لازم است به شهرستان لنجان بروید. مردم محلی آن منطقه این آبشار را با نام هولوکی نیز می‌ شناسند. در فصل بهار در همین حوالی آبشار دیگری جریان می‌یابد که بیش از ۹۰ متر ارتفاع دارد؛ این آبشار که از مناطق خوش آب و هوای اصفهان است، آبشاری پرخروش است و در فصل سرد به خواب زمستانی فرو می‌رود و با قندیل‌های سخت و بلندش منظرۀ تحسین‌ برانگیزی می‌آفریند. 

آدرس آبشار شاه لولاک: اصفهان، شهرستان لنجان، ۵ کیلومتری جنوب غربی شهر چرمهین – منطقه گردشگری شاه لولاک 

فاصله آبشار شاه لولاک تا اصفهان: ۷۳.۵ کیلومتر- ۱ ساعت و ۳ دقیقه رانندگی. 

آبشار نیاسر

یکی دیگر از پرطرفدارترین جاذبه های طبیعی و جاهای دیدنی اطراف اصفهان با نام آبشار نیاسر شناخته می‌شود. یکی از جاهای سرسبز نزدیک اصفهان بوده و این آبشار پرهیاهو از چشمه‌ای به نام تالار جاری می‌شود. در مسیر پر طول و دراز خود از فراز سنگ‌هایی آهکی و رسوبی عبور می‌کند و سرانجام در مکان آبشار نیاسر از جوار آسمان به سمت زمین سرازیر می‌شود. پیمودن این مسیر پرحاشیه در گذر زمان سبب شده است که در بدنۀ آبشار استالاکتیت‌ ها و استالاگمیت‌ ها ایجاد شوند و زیبایی طبیعت اطراف آبشار را بیش از پیش به رخ بکشند. اینجا یکی از جاهای دیدنی سرسبز اطراف اصفهان است. اگر به دنبال مکان های خوش آب و هوای اطراف اصفهان هستید آبشار نیاسر را در برنامه طبیعت گردی خود فراموش نکنید. 

آدرس آبشار نیاسر: اصفهان. نیاسر، محله قدیمی سرکمر (شهید بهشتی) 

فاصله آبشار نیاسر تا اصفهان: ۲۰۶ کیلومتر – ۲ ساعت و ۵ دقیقه 

آبشار طرزه اطراف اصفهان

یکی دیگر از بهترین انتخاب‌ ها برای داشتن سفر یک روزه سیر و سیاحت در آبشار طرزه است. این آبشار ۴۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و از کوه‌های زاگرس مرکزی منشاء می‌ گیرد. از جاهای دیدنی و تفریحی اطراف اصفهان همین آبشار طرزه است که در فهرست مکان های بکر اصفهان جای دارد. این آبشار نزدیکترین آبشار به اصفهان است. 

آدرس آبشار طرزه: اصفهان، فریدون شهر، رشته کوه های زاگرس

فاصله آبشار طرزه تا اصفهان: ۲۴۱ کیلومتر- ۲ ساعت و ۳۶ دقیقه رانندگی

تابستان گردی در سمیرم

شهرستان سمیرم یکی از جاهای دیدنی اصفهان در زمان تابستان است. شهری تاریخی که روایت فراز و نشیب تاریخ ایران و اصفهان در طی اعصار است. آب و هوای دلچسب تابستانی دارد و سنگ نوشته ها و کتیبه های تاریخی سمیرم از مکانهای دیدنی استان اصفهان است.

آبشار سمیرم

بهترین طبیعت‌گردی اصفهان

از جاذبه های دیدنی تابستانی اطراف شهر اصفهان است. آبشار سمیرم از بالای کوهی سرچشمه گرفته و پایین آبشار، حوضچه بزرگ با آبی زلال خلق شده است. صخره های مملو از خزه، فضایی دل انگیز را به تصویر کشیده تا مسافران تابستانی اصفهان، لذت ببرند. فاصله سمیرم تا مرکز اصفهان حدود ۱۷۰ کیلومتر است. 

آدرس آبشار سمیرم اصفهان: اصفهان، ۵ کیلومتری شرق سمیرم.

فاصله آبشار سمیرم تا اصفهان: ۱۶۷ کیلومتر – ۲ ساعت و ۲۰ دقیقه رانندگی

روستای سیور

از جاهای دیدنی اطراف اصفهان در تابستان، روستای سیوَر است که گزینه خوبی برای عاشقان روستاگردی تابستانی است. روی کوهپایه زاگرس واقع شده و طبیعتی بکر دارد. مملو از جاذبه های طبیعی و اقامتگاه هایی برای اسکان موقت و چند روزه. این مکان دیدنی اطراف اصفهان فاصله کمی تا مرکز این استان دارد. 

آدرس روستای سیور: اصفهان، ۶۰ کیلومتری جنوب شهرستان سمیرم.

فاصله روستای سیور تا اصفهان: بسته به نوع مسیر انتخابی، ۲۲۳ تا ۲۴۳ کیلومتر – ۳ ساعت تا ۳ ساعت و ۱۸ دقیقه رانندگی

چشمه ناز ونک

چشمه ناز ونک از جاهای دیدنی اطراف اصفهان و مقصدی جذاب برای تابستان گردی در نصف جهان است. آبی سرد و گوارا در تابستان دارد و می توان لذت آب تنی را در این چشمه زیبا تجربه کرد. در اطراف این چشمه نزدیک اصفهان، سرویس بهداشتی و فروشگاه هم در دسترس گردشگران قرار دارد. چشمه ناز ونک در فاصله ۳۵ کیلومتری غرب سمیرم واقع شده است. 

آدرس چشمه ناز ونک: اصفهان، سمیرم، شهر ونک

فاصله چشمه ناز ونک تا اصفهان: ۲۰۳ کیلومتر – ۲ ساعت و ۴۶ دقیقه رانندگی 

سد خمیران نجف آباد

اگر در جست و جوی یکی از جاهای دیدنی اطراف اصفهان هستید، حتما مجموعه تفریحی سد خمیران نجف آباد را به عنوان مقصد تابستان گردی در نصف جهان در نظر داشته باشید. امکاناتی مثل کیش در انتظار شما است: جت اسکی، قایق سواری، واتربال، دراگون بت، غواصی و شاتل و بنانا و والیبال ساحلی. بوفه و دوش آب گرم هم در دسترس است. 

آدرس مجموعه تفریحی سد خمیران نجف آباد: جاده اصفهان به نجف آباد، اتوبان نجف آباد تیران، روستای خمیران،

فاصله مجموعه تفریحی سد خمیران نجف آباد تا اصفهان: ۶۵ کیلومتر – ۴۰ دقیقه رانندگی 

پارک ساحلی زرین شهر

پارک ساحلی زرین شهر برای سفر به اطراف اصفهان با خانواده و دوستان، حتما انتخابی دلپذیر است. چشم انداز دل انگیز و آب و هوای خنک و امکانات رفاهی و تفریحی زیاد، از جمله ظرفیت های پارک ساحلی زرین شهر است. در این دریاچه مصنوعی ۳۰ هزار متر مربعی امکان قایق سواری برای کودکان و نوجوانان نیز فراهم شده است. 

آکواریوم اصفهان  

 اگر با تماشای دریاچه مصنوعی زرین شهر، دلتان هوای تماشای ماهی های دریاچه ها و اقیانوس ها کرده، به آکواریوم اصفهان بروید. یکی از نزدیکترین جای تفریحی به اصفهان آکواریوم اصفهان است که در منطقه جنگلی ناژوان و در نزدیکی زاینده رود قرار دارد. این آکواریوم در فاصله هفت کیلومتری جنوب غربی مرکز شهر اصفهان واقع شده است. 

آدرس پارک ساحلی زرین شهر: زرین شهر، به سمت فلکه مرکزی شهر، بعد از چهار راه سعدی.

فاصله پارک ساحلی زرین شهر تا اصفهان: ۴۷.۸ کیلومتر – ۴۶ دقیقه رانندگی 

روستای هونجان

از روستاهای دیدنی اطراف اصفهان، روستای هونجان طبیعتی بکر و زیبا دارد و از جاهای دیدنی اطراف اصفهان برای تابستان گردی طبیعت گردها به شمار می رود. این روستا مملو از چشمه و آبشار و کوچه های زیبا و سر سبز و بقایای قلعه تاریخی (غازیان) است. 

آدرس روستای هونجان: اصفهان، شهرستان شهررضا، بخش مرکزی دهستان اسفرجان،

فاصله روستای هونجان تا اصفهان: ۱۴۱ کیلومتر – ۱ ساعت و ۴۶ دقیقه رانندگی 

پارک سرچشمه خوانسار

پارک سرچشمه خوانسار از دیدنی های اطراف اصفهان است. پارکی سرسبز با امکانات رفاهی مناسب گردشگران تابستانی در وسعتی به مساحت ۱۵ هکتار. دو چشمه طبیعی به نام پیر و مرزنگشت در پارک سرچشمه خوانسار وجود دارد.

آدرس پارک سرچشمه خوانسار: اصفهان، خوانسار، خیابان سرچشمه.

فاصله پارک سرچشمه خوانسار تا اصفهان: ۱۵۸ کیلومتر – ۲ ساعت و ۸ دقیقه رانندگی

باغ بهادران اصفهان

باغ بهادران از بهشت های گمشده اصفهان و یکی از دیدنی های اطراف نصف جهان است. جاذبه دلپذیر که در فصل تابستان، شما را از گرمای هوا خلاص می کند. منطقه گردشگری برنجگان و باغ بهادران، در مسیر ارتباطی اصفهان به شهرکرد واقع شده است. 

آدرس باغ بهادران: اصفهان، مسیر اصفهان به شهرکرد.

فاصله باغ بهاداران تا اصفهان: ۶۴.۹ کیلومتر – ۵۳ دقیقه رانندگی 

چشمه مرغاب عسگران

چشمه مرغاب عسگران از جاهای دیدنی اطراف اصفهان و مقصد تابستانی گردی در نصف جهان است. طبیعتی سبز و با طراوت و دل انگیز دارد و گزینه خوبی برای پیک نیک است. آلاچیق و سرویس بهداشتی هم در دسترس گردشگران قرار دارد. 

آدرس چشمه مرغاب عسگران: اصفهان، شهرستان تیران و کرون، اتوبان تیران، داران، عسگران، چشمه مرغاب

فاصله چشمه مرغاب عسگران تا اصفهان: ۹۸ کیلومتر – ۱ ساعت و ۲۸ دقیقه رانندگی 

چادگان گردی در تابستان

چادگان از جاهای دیدنی اطراف اصفهان، از زیباترین شهرهای نصف جهان محسوب می شود. شهری تاریخی که بقایای آثار تاریخی و باستانی هزاران ساله در آن دیده می شود. آب و هوای مطبوع و خاک حاصل خیز داشته و سالانه افراد زیادی به سمت آن می آیند. سد چادگان و دهکده گردشگری زاینده رود، از دیدنی های چادگان است 

فاصله اصفهان تا چادگان: ۱۱۸ کیلومتر – ۱ ساعت و ۴۱ دقیقه رانندگی

کویر ورزنه 

پاییز اطراف اصفهان بدون کویرنوردی، صفایی ندارد! یکی دیگر از دیدنی‌های اطراف اصفهان با نام کویر ورزنه شناخته می‌شود. البته این کویر محبوب علاوه بر این نام، با نام خارا نیز شهرت دارد. از جمله ویژگی‌های قابل توجه کویر ورزنه فاصلۀ کوتاه آن با شهر اصفهان است. این کویر از شهر فقط به اندازۀ ۱۱۰ کیلومتر فاصله دارد. بنابراین در طی زمان تقریباً کوتاهی امکان سفر به ماسه‌زار یا کویر ورزنه وجود خواهد داشت

کویر ورزنه یا خارا در حدود ۱۷۰۰۰ هکتار وسعت دارد. در این وسعت که بسیار وسیع و قابل توجه به نظر می‌رسد انواع و اقسام تفریحات مدرن و پرهیجان فراهم شده است که به خوبی می‌ توانند زینت‌ بخش سفر یک روزه شما به کویر ورزنه باشند. از جملۀ تفریحات ناب رایج در لوکیشن کویر ورزنه می‌توانیم به شتر سواری، سافاری، موتور های چهار چرخ و زیپ‌لاین اشاره کنیم. 

آدرس کویر ورزنه: اصفهان، شرق اصفهان، ۱۱۷ کیلومتری جاده اصفهان- ۵۳۰ کیلومتری جاده تهران اصفهان. 

فاصله کویر ورزنه تا اصفهان: ۱۱۶ کیلومتر – ۱ ساعت و ۴۹ دقیقه 

کویر مرنجاب

بهترین طبیعت‌گردی اصفهان

یکی دیگر از پیشنهادهای قابل توجه برای سفر یک روزه اطراف اصفهان بدون شک کویر مرنجاب ماست. در این کویر زیبا علاوه بر شکوه کویر می‌توانید شاهد چاه تاریخی دستکن در قسمت شرقی کویر و همچنین قلعه مرنجاب و قنات آن باشید. البته ناگفته نماند که تفریحات پرطرفداری از قبیل شترسواری و موتور چهار چرخ نیز در کویر مرنجاب دایر و امکان‌پذیر است؛ آسمان پرستاره کویر مرنجاب محبوب خاص و عام است. 

آدرس کویر مرنجاب: استان اصفهان، شهر کاشان، آران و بیدگل، بلوار ارتش، جاده مرنجاب، کویر مرنجاب

فاصله کویر مرنجاب تا اصفهان: ۲۳۳ کیلومتر – ۲ ساعت و ۴۴ دقیقه ساعت رانندگی 

ارگ تاریخی مورچه خورت

ارگ ها و خانه های تاریخی مثل مساجد و کلیساها، از دیدنی های استان اصفهان هستند. ارگ تاریخی مورچه خورت از جاهای دیدنی اطراف اصفهان برای روزهای خنک پاییزی اصفهان است. نماد پرابهت فرهنگ و تاریخ و هنر معماری ایران زمین. دومین قلعه مسکونی در ایران بوده و قدمتش به عصر صفوی باز می گردد. مورچه خورت اصفهانی ها، معماری هنرمندانه دارد و نمادی از فرهنگ و هنر صفویان است. فاصله مرکز اصفهان تا ارگ تاریخی مورچه خورت حدود ۵۰ کیلومتر است. یعنی کم تر از یک ساعت رانندگی نیاز دارد. 

آدرس ارگ تاریخی خشتی مورچه خورت: اصفهان، شاهین قلعه، قلعه تاریخی مورچه خورت

فاصله ارگ تاریخی خشتی مورچه خورت: ۵۴.۹ کیلومتر – ۴۷ دقیقه 

پارک ملی کلاه قاضی

تفریحگاه اطراف اصفهان زیاد است که یکی همین پارک ملی کلاه قاضی است. اگر در پاییز هزار رنگ و هزار نقش ایران، عازم نصف جهان بودید، حتما پاییز گردی در پارک ملی کلاه قاضی را در نظر داشته باشید که یکی از دیدنی های اطراف اصفهان است. شما را به تماشای گله های آهو و خرگوش می برد. پلنگ هم در این پارک ملی دیده شده است. تنوع گیاهی بی نظیری دارد. بخشی از پتانسیل طبیعت بکر اطراف اصفهان در کلاه قاضی نمایان می شود. 

آدرس پارک ملی کلاه قاضی: اصفهان، جاده اصفهان به شیراز، مجاور شهر جدید بهارستان، پارک ملی کلاه قاضی. 

فاصله پارک ملی کلاه قاضی تا اصفهان: ۱۰۰ کیلومتر – ۲ ساعت 

قنات دوطرفه 

از مراکز تفریحی اطراف اصفهان که از مهم ترین ظرفیت های گردشگری اطراف اصفهان هم به نظر می رسد، قنات های اصفهان است. اگر چه یزد، دیار قنات و قنوت و قناعت است، اما نصف جهان ایران هم، جایی برای تماشای قنات های تاریخی کشور محسوب می شود. از خاص ترین جاهای دیدنی اطراف اصفهان همین قنات دو طبقه مون است. روایتی از توان مهندسی ایرانیان دوران کهن. این قنات، بیستمین اثر ایرانی در ثبت جهانی است. 

آدرس: قنات دو طبقه مون اردستان: اصفهان، اردستان، خیابان شهید فائق، مقابل اداره ثبت اسناد. 

فاصله قنات دو طبقه مون اردستان تا اصفهان: ۱۲۵ کیلومتر – ۱ ساعت و ۳۰ دقیقه رانندگی

پیست اسکی فریدون شهر

از جاهای تفریحی نزدیک اصفهان در زمستان، مرتفع ترین پیست اسکی در ایران، پیست اسکی فریدون شهر اصفهان است. یکی از جاهای دیدنی لذت بخش اطراف اصفهان، پیست اسکی است که در طول سال، مخاطبان بسیاری را به سمت خود می کشاند. از تله اسکی تا بالابر ویژه اسکی بازان، در این پیست در دسترس است. پیست اسکی فریدون شهر غرب نصف جهان قرار دارد. 

آدرس پیست اسکی فریدون شهر: اصفهان، کیلومتر شش غرب شهر فریدون شهر، ارتفاعات گردنه روستای چغیورت.

فاصله پیست اسکی فریدون شهر تا اصفهان: ۱۸۵ کیلومتر – ۲ ساعت و ۳۴ دقیقه رانندگی 

ارگ شیخ بهایی نجف آباد

از دیگر جاهای دیدنی اطراف اصفهان در زمستان گردی، ارگ شیخ بهایی است که به آن برج خارج نجف آباد هم گفته می شود. بنای منحصر به فرد عصر صفوی بوده و سازه آن در باغی سه هزار متر مربعی واقع شده و میزبان گردشگران با ۷ برج ۱۴ متری است. کافه هم در این ارگ قدیمی، در دسترس شما قرار دارد. 

آدرس: ارگ شیخ بهایی : اصفهان، نجف آباد، محله جوی خارون، بلوار بهارستان

فاصله ارگ شیخ بهایی تا اصفهان: ۳۲.۵ کیلومتر – ۴۱ دقیقه رانندگی 

چشمه آبگرم ورتون

یکی از تفریحات اطراف اصفهان، آبگرم است. از جاذبه های طبیعی اطراف اصفهان و از مقصدهای زمستان گردی اطراف این شهر تاریخی، چشمه آبگرم ورتون با خاصیت درمانی است. اگر عازم اصفهان شدید، بازدید از این منطقه گردشگری زمستانی را توصیه می کنیم. در این منطقه، مثل سرعین اردبیل، حمام های عمومی و اختصاصی نیز احداث شده است. ورتون روستایی از توابع بخش سیستان شهرستان کوهپایه اصفهان بوده که در فاصله ۳۶ کیلومتری کوهپایه و ۶۴ کیلومتری مرکز استان واقع شده است. 

آدرس چشمه آبگرم ورتون: اصفهان، به سمت نائین، ده کیلومتری روستای ورتون.

فاصله چشمه آبگرم ورتون: ۷۴.۸ کیلومتر – ۱ ساعت و ۱۱ دقیقه رانندگی 

کاروانسرای صفوی سجزی 

از جمله مقصدهای زمستان گردی اطراف اصفهان، کاروانسرای سگزی است. سازه ای تاریخی متعلق به عصر صفوی. عصر صفوی، عصر رونق هنری معاصر نصف جهان است. این سازه، قرینه ساخته شده و ۴ ایوان و ۶ اتاق دارد و ۴ برج در چهار گوشه آن. روستای سگزی در ۳۵ کیلومتری اصفهان واقع شده است. فاصله اصفهان تا نائین هم ۱۵۵ کیلومتر است. 

آدرس کاروانسرای سجزی: اصفهان، ۴۲ کیلومتری جاده نائین، روستای سگزی.

فاصله کاروانسرای سجزی تا اصفهان: ۴۶.۷ کیلومتر – ۴۵ دقیقه رانندگی 

نائین گردی

از جاهای دیدنی اطراف اصفهان در زمستان، شهرستان تاریخی نائین است که لوکیشن بسیاری از فیلم های سینمایی و سریال های تلویزیونی چند دهه اخیر بوده است. این شهر هزاران سال قدمت دارد. جالب است بدانید خانه فاطمی ها در این شهر واقع شده است. این خانه مثل خانه طباطبایی های کاشان، روایتی از سبک زندگی فاخر و شکوه معماری ایران در دوره قاجر است و شما را به تماشای معماری دیدنی و گچ بری های ظریف و پنجره های مشبک می برد. 

فاصله نائین تا اصفهان: ۱۴۸ کیلومتر – ۱ ساعت و ۵۱ دقیقه رانندگی

آدرس خانه فاطمی های نائین: اصفهان، نائین، محله نوآباد، مقابل بازار تاریخی شهر نائین.

فاصله خانه های فاطمی های نائین تا اصفهان: ۱۴۷ کیلومتر – ۱ ساعت و ۵۴ دقیقه 

خانه پیرنیا

از مناطق دیدنی نزدیک اصفهان ، موزه مردم شناسی کویر است. نائین، یکی از بهترین شهرهای ایران برای موزه گردی است. موزه مردم شناسی کویر یا خانه پیرنیا از جمله مناطق موزه گردی شهرستان نائین اصفهان است. گچ بری ظریف و معماری با ابهت، بخشی از توانمندی های این موزه است که در ده بخش، شما را با اشیای تاریخی مختلف نائین آشنا می کند. لذا از این مکان تفریحی اطراف اصفهان هم دیدن کنید که از جاهای دیدنی استان اصفهان است 

آدرس موزه مردم شناسی کویر: اصفهان، نائین، خیابان مسجد جامع نائین، روبروی مسجد جامع

فاصله موزه مردم شناسی کویر تا اصفهان: ۱۴۶ کیلومتر – ۱ ساعت و ۵۲ دقیقه رانندگی

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: صنعت گردشگری
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۴
احمد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۵
0
5
هرچه قدر مردم خبراز این مکانهای دیدنی وبکر خبر نداشته باشند طبیعت سالم تر وتمیز تری برانسلهای بعد میمونه چون واقعا ۹۵درصد به اصطلاح گردشگران باپررویی تمام نه تنها درامدی برا مردم اون منطقه ندارن بلکه هرچی زباله هم دارن درطبیعت رها میکنن...ازطرف حکومت که هیچ اقدامی نمیشه مردم هم صدپله بدنر هستند با ماشین انچنانی ومدل بالا میان وتمام زباله هاشون رو رها میکنند ومیروند.ای کاش که فرهنگ داشتیم .
امیر
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۵
0
1
تخته سليمان یا همون آبشار آب ملخ،قتلگاه است نروید. اگه به هر دلیل افتادید توی آب بیرون اومدن با خداست.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۵
0
1
والا ما تا یاد داشتیم سد خمیران مال شهرستان تیران و کرون بوده .احتمالا نویسنده خبر نجف آبادی بوده
محمد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۸
0
0
سلام سدخمیران درشهرستان تیران وکرون است نه درنجف اباد
نظرات شما
پیشخوان