تاریخ انتشار: ۱۴:۰۴ - ۰۲ مهر ۱۴۰۲

مشخصات موشک کروز ضد کشتی R-۳۶۰ نپتون

در این مطلب به بررسی مشخصات موشک کروز ضد کشتی اوکراینی R-۳۶۰ نپتون خواهیم پرداخت.

مشخصات موشک کروز ضد کشتی R-۳۶۰ نپتون

رویداد۲۴ حسین فلاحی: R-360 نپتون، یک موشک کروز ضد کشتی اوکراینی است که توسط دفتر طراحی لوچ ساخته شده است. طراحی نپتون بر اساس موشک ضد کشتی Kh-35 شوروی، با برد و تجهیزات الکترونیکی بهبود یافته، بدنه بلندتر با سوخت بیشتر، تقویت کننده بزرگتر و برخی تغییرات دیگر است.

موشک نپتون در سال 2015 به طور رسمی در نمایشگاه دفاع در کیف رونمایی شد. این موشک در مارس 2021 وارد خدمت نیروی دریایی اوکراین شد. اولین آزمایشات این موشک در 22 مارس 2016 با حضور وزیر امنیت ملی و شورای دفاع اوکراین، الکساندر تورچینوف انجام شد. در 17 آگوست 2018، این موشک طی شلیک های آزمایشی در جنوب استان اودسا با موفقیت به هدفی در برد 100 کیلومتری اصابت کرد.

اولین نمونه های پروازی موشک کروز در سه ماهه دوم سال 2016 ساخته شد. تولید سیستم های موشکی پیشرفته با همکاری سایر شرکت های اوکراینی از جمله Artem Luch GAhK، کارخانه هواپیمایی دولتی خارکیف، موتور سیچ، Lviv LORTA و غیره صورت گرفت. موشك نپتون شامل موتور راكتي است که 5.05 متر طول دارد و بال سخت آن متقاطع است. موشک های نپتون برای قرار گرفتن در کانتینرهای حمل و نقل و پرتاب با ابعاد 5.30 در 0.60 در 0.60 متر طراحی شده اند. حداکثر برد این سیستم حدود 280 کیلومتر است.

موشک کروز ضد کشتی R-۳۶۰ نپتون

 موشک نپتون 870 کیلوگرم وزن دارد که 150 کیلوگرم آن سرجنگی است. این موشک حامل یک کلاهک انفجاری شدید (HE-FRAG) است. از نظر نیروی محرکه، نپتون در مرحله اول از یک تقویت کننده سوخت جامد استفاده می کند که موشک را از پرتابگر خود خارج می کند و در عرض چند ثانیه به سرعت کروز خود می رسد و سپس فعال می شود. موتور جت کوچک وظیفه پرواز موشک را با سرعتی در حدود 900 کیلومتر در ساعت، درست کمتر از سرعت صوت، به سمت هدف خود بر عهده می گیرد.


بیشتر بخوانید: 

مشخصات فنی موشک بالستیک سجیل

شعاع تخریب موشک های ایران


موتور این موشک توربوفن MS-400 است که ساخت شرکت موتور سیچ اوکراین می باشد. این موتور دارای رانش 3920 نیوتن و مصرف سوخت ویژه 850 گرم در هر کیلوتن رانش در ساعت است. طول موتور 850 میلی متر و قطر آن 315 میلی متر است. همچنین 85 کیلوگرم وزن دارد. موشک کروز ضد کشتی نپتون R-360 از سیستم ناوبری اینرسی با رادار فعال در مرحله پایانی پرواز خود استفاده می کند.

این موشک در بیشتر مدت پرواز خود در ارتفاع 30 متری از سطح دریا در ارتفاع پایین پرواز می کند تا از تشخیص رادار دور بماند. این موشک با نزدیک شدن به پوشش راداری هدف خود، برای غلبه بر سیستم های دفاعی متخاصم تا ارتفاع 3-10 متری از سطح فرود می آید. این موشک با سرعت مادون صوت حرکت می کند. تخمین زده می شود که با توجه به سرعت مادون صوت، موشک ضد کشتی را می توان به راحتی به ویژه توسط سیستم دفاعی پیشرفته رهگیری کرد.

به گزارش رویداد۲۴ اوکراینی ها همچنین سیستم موشکی دفاع ساحلی را توسعه دادند که موشک های نپتون را حمل می کند. یک سیستم دفاعی ساحلی نپتون شامل یک پرتابگر متحرک USPU-360 مبتنی بر کامیون، چهار موشک، یک وسیله نقلیه حمل و نقل/بارگیری مجدد TZM-360، یک خودروی فرماندهی و کنترل RCP-360 و یک وسیله نقلیه باری ویژه است. کامیون‌های چک تاترا T815-7 جایگزین نمونه اولیه خودروهای KrAZ شدند.

لانچر موشک کروز ضد کشتی R-۳۶۰ نپتون

مشخصات کلی نپتون R-360:

برد: 280 کیلومتر
ارتفاع پرواز: 30 متر از سطح دریا
وزن: 870 کیلوگرم
طول: 5.05 متر
سرعت: 900 کیلومتر در ساعت

مشخصات موشک کروز ضد کشتی R-۳۶۰ نپتون

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: اخبار تکنولوژی
نظرات شما
پیشخوان