تاریخ انتشار: ۱۴:۰۲ - ۱۱ مهر ۱۴۰۲

مشخصات پهپاد شناسایی JUMP ۲۰

در این مطلب به بررسی مشخصات پهپاد شناسایی JUMP ۲۰ خواهیم پرداخت.

مشخصات پهپاد شناسایی JUMP ۲۰

رویداد۲۴ حسین فلاحی: پهپاد جامپ ۲۰ (JUMP 20) یک پهپاد برخاست و فرود عمود (VTOL) است که توسط شرکت آمریکایی AeroVironment ساخته شده و برای ارائه خدمات پیشرفته اطلاعاتی، نظارتی و شناسایی (ISR) استفاده می شود. این پهپاد اساساً برای ماموریت های اطلاعاتی، نظارتی، شناسایی، جستجو و نجات توسط واحدهای دریایی در نظر گرفته شده است.

تاریخچه پهپاد شناسایی JUMP ۲۰

پهپاد JUMP 20 برای اولین بار در آوریل 2014 رونمایی شد و چندین پرواز آزمایشی را در ژانویه 2015 انجام داد. ارتش ایالات متحده پهپاد JUMP 20 را به عنوان جایگزین پهپاد سری RQ-7 Shadow انتخاب کرده است. همچنین، نوع سوخت سنگین آن برای برنامه هواپیمای بدون سرنشین تاکتیکی نیروی دریایی استرالیا ارائه شده است.


بیشتر بخوانید:

بهترین پهپاد‌های انتحاری جهان

رتبه بندی قدرت های پهپادی جهان


نیروی دریایی مکزیک در ماه می 2016، تقریباً دو ماه پس از خریداری پهپاد توسط نیروی دریایی این کشور، JUMP 20 را برای مأموریت های اعلام نشده بر فراز مکزیک مستقر کرد.

مشخصات و قابلیت‌های پهپاد شناسایی JUMP ۲۰

JUMP 20 دارای یک بدنه مونوکوک است که با استفاده از مواد کامپوزیت ساخته شده است. این پهپاد دارای دو بال ثابت است که در یک پیکربندی بال بالا و و یک هواپیمای عقب در پیکربندی دم T چیده شده اند . در پیکربندی بال بالا، بال ها در بالای بدنه اصلی (بدنه) هواپیما قرار دارند.

به گزارش رویداد۲۴ پهپاد JUMP 20 دارای مدت پرواز 9 تا 16 ساعت و برد عملیاتی 185 کیلومتر است. و به دلیل قابلیت برخاست و فرود عمودی، نیازی به باند یا سیستم پرتاب و بازیابی مانند منجنیق و چتر نجات برای فرود و برخاست ندارد.

قابلیت برخاستن و فرود عمودی توسط دو روتور عمودی نصب شده در هر بال ارائه می شود. تطبیق پذیری پهپاد، همراه با قابلیت VTOL، هزینه های عملیاتی پایین و افزایش بهره وری سوخت را ارائه می دهد. پهپاد JUMP 20 از یک موتور چهار زمانه EFI 190cc بنزینی و چهار موتور الکتریکی استفاده می کند که هر کدام در یک بوم روتور قرار گرفته اند.

مشخصات پهپاد شناسایی JUMP ۲۰ 

زمان بین تعمیرات اساسی (TBO) این موتور 500 ساعت است. طول این پهپاد 2.9 متر، طول بال های آن 5.7 متر و حداکثر وزن برخاست (سوخت و بار) 97.5 کیلوگرم است. محموله هایی با وزن 13.6 کیلوگرم در محفظه بار واقع در قسمت مرکزی بدنه حمل می شوند. این پهپاد را می توان در کمتر از 60 دقیقه راه اندازی و عملیاتی کرد.

این پهپاد می تواند توسط دو خدمه از ایستگاه کنترل زمینی اداره شود. Jump 20 دارای یک سیستم خلبان خودکار و ایستگاه کنترل زمینی مشترک با سایر پهپادهای AeroVironment است که بسیار تطبیق پذیر است و پلت فرم ماژولار آن می تواند به صورت سفارشی پیکربندی شود تا نیازهای عملیاتی یا مشتری را برآورده کند. داده های محموله بر روی صفحه نمایش رایانه در ایستگاه کنترل زمینی قابل حمل نمایش داده می شود و اپراتور را قادر می سازد تا فرمان و کنترل پهپاد را از طریق پیوند داده ارائه کند.

این پهپاد با توجه به قابلیت حمل محموله تا وزن 13.6 کیلوگرم می تواند از سنسورهای متنوع و پیشرفته ای مانند ARCAM 45D، سنسور الکترواپتیکال و MWIR مادون قرمز برد بلند به همراه تثبیت کننده، پردازش تصویر و ردیابی داخلی استفاده کند.

گزینه‌های بار استاندارد شامل سیستم‌های تصویربرداری ژیروسکوپی/مادون قرمز (EO/IR) با تثبیت‌کننده ژیروسکوپی سری TASE فناوری Cloud Cap مانند TASE400، TASE400HD، TASE400DXR و TASE400LRS هستند . دوربین‌های EO/IR داده‌های تصویری، ویدیویی و ردیابی هدف را در روز و شب در زمان واقعی ارائه می‌کنند. یک پیوند ویدئو/داده، که در باندهای L، S یا C عمل می‌کند، داده‌های حسگر را در زمان واقعی به ایستگاه کنترل زمینی منتقل می‌کند.

پهپاد شناسایی JUMP ۲۰

پهپاد JUMP 20 همچنین دارای تعدادی حسگر دیگر از جمله چراغ های ناوبری استاندارد، LiDAR، رادار دیافراگم مصنوعی (SAR)، رله ارتباطی، سنسورهای نقشه برداری سه بعدی، هوش ارتباطی (COMINT) و اطلاعات سیگنال ها (SIGINT) است.

پهپاد تاکتیکی JUMP 20 می تواند با حداکثر سرعت 72 کیلومتر بر ساعت پرواز کند و سقف سرویس آن 4572 متر است. این پهپاد می تواند اطلاعات را در برد 125 کیلومتری انتقال دهد و در بردهای طولانی تر، استفاده از سامانه های ماهواره ای الزامی است.

مشخصات کلی پهپاد JUMP 20:

طول: 2.9 متر
طول بال: 5.7 متر
حداکثر وزن برخاست: 97.5 کیلوگرم
حداکثر بار: 13.6 کیلوگرم
حداکثر سرعت: 72 کیلومتر بر ساعت
برد عملیاتی (محدود به برد لینک داده): 185 کیلومتر
سقف پرواز: 4572 متر
استقامت پرواز: 9 تا 16 ساعت
موتور: MOGAS 190CC EFI
مبدا: ایالات متحده آمریکا

مشخصات پهپاد شناسایی JUMP ۲۰

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: اخبار تکنولوژی
نظرات شما
نظرسنجی
آیا از 26 فروردین تجربه برخورد با گشت ارشاد را داشتید؟
پیشخوان