تاریخ انتشار: ۱۱:۰۰ - ۱۴ فروردين ۱۴۰۳

سلاح ضد تانک پانزرفاست 3 آلمان

در این مطلب به بررسی مشخصات و قابلیت های سلاح ضد تانک پانزرفاست 3 آلمان خواهیم پرداخت.

سلاح ضد تانک پانزرفاست 3 آلمان

رویداد۲۴ حسین فلاحی: پانزرفاست 3، (Panzerfaust 3)  یک سلاح ضد تانک قابل حمل و بدون پس‌زن است که توسط  شرکت داینامیت نوبل دیفنس، یک شرکت تسلیحاتی آلمانی و یکی از شرکت‌های تابعه سیستم‌های دفاع پیشرفته رافائل اسرائیل ساخته شده است.

این یک سلاح ضد تانک با شانه پرتاب است که برای از بین بردن طیف گسترده ای از اهداف در میدان نبرد، از جمله وسایل نقلیه مانند تانک های مدرن نبرد، خودروهای جنگی پیاده نظام و خودروهای جنگی زرهی و سازه هایی مانند پناهگاه ها، استحکامات، ساختمان ها و سایر نظامیان طراحی شده است.

توسعه سلاح ضد تانک پانزرفاست3 در سال 1978 آغاز شد تا جایگزین نسخه قبلی آن پانزرفاست 2 شود.پانزرفاست2  قادر به نفوذ به زره تانک های جنگی اصلی T-72 و T-80 شوروی نبود.

پانزرفاست3 در سال 1987 و پس از تکمیل توسعه در سال 1985 وارد خدمت نیروهای مسلح آلمان (بوندسوهر) شد. در حال حاضر در چندین کشور از جمله آلمان، ژاپن، هلند، سوئیس، بلژیک، پرو، ایتالیا،  کره، عراق و اوکراین در خدمت است.

در فوریه 2022، هلند اعلام کرد که 50 سلاح ضد تانک پانزرفاست3 به اوکراین عرضه می کند. این بسته همچنین شامل 400 نارنجک راکتی و 200 موشک دفاع هوایی استینگر است.

طراحی و ویژگی ها پانزرفاست3

سلاح ضد تانک پانزرفاست3 دارای طول 1200 میلی متر و وزن 13 کیلوگرم است. این یک پرتابگر قابل حمل غیر هدایت شونده از موشک های ضد تانک و سامانه های راکتی است که عمدتاً علیه اهداف زرهی استفاده می شود. با انواع مختلف کارتریج برای اقدامات مورد نیاز بر روی انواع مختلف اهداف استفاده می شود و می تواند از وسایل نقلیه و اتاق های بسته شلیک شود.

سیستم تسلیحاتی شامل دو بخش اساسی است، یک کلاهک با کالیبر 110 میلی متری که از قبل در یک قوطی یکبار مصرف قرار داده شده است و یک واحد کنترل آتش و دید قابل استفاده مجدد. کلاهک قبل از شلیک به واحد کنترل و دید آتش متصل می شود. چندین نوع گلوله برای سلاح موجود است که در انواع سرجنگی متفاوت است.

سلاح ضد تانک پانزرفاست 3 آلمان

این سلاح از اصل توپ دیویس برای از بین بردن نیروی پس‌گیری ایجاد شده توسط آن در حین پرتاب استفاده می‌کند و به آن اجازه می‌دهد از فضای محدودی با حجم محدود پرتاب شود.

طراحان سرعت پوزه پرتابه را به 165 متر بر ثانیه کاهش دادند تا وزن سلاح و همچنین فلاش، دود و صدای تولید شده هنگام شلیک گلوله کاهش یابد. بوستر موشک هنگامی که پرتابه در فاصله ایمن از اپراتور قرار می گیرد مشتعل می شود و پرتابه را بیشتر شتاب می دهد.

این سلاح توانایی شلیک یک پرتابه کالیبر 110 میلی متری را از پرتابگر کالیبر 60 میلی متری فراهم می کند. یک کاوشگر قابل گسترش در کلاهک، نفوذ زره را افزایش می دهد.

قابلیت های ماموریت

این سلاح زمانی که با مهمات شارژی شکل دار برای نفوذ به یک هدف زرهی با ضخامت زره 700 میلی متری پر می شود، به عنوان بازوکا عمل می کند.

پیکربندی Bunker Fist این سلاح با مهمات متفاوتی برای شلیک علیه اهداف پشت سرپوش و در پناهگاه ها مجهز شده است. این می تواند به بتن مسلح تا 240 میلی متر نفوذ کند.

سلاح ضد تانک پانزرفاست 3 آلمان

این سلاح می تواند توسط یک سرباز برای ضربه زدن به یک هدف متحرک در حداکثر برد 300 متر و یک هدف ثابت تا فاصله 400 متری کار کند.

مهمات و کلاهک

پرتابه پانزرفاست3 در ابتدا به سرجنگی ضد تانک HEAT با قدرت انفجار بالا با نفوذ زرهی حدود 40 سانتی متر مجهز شد.

داینامیت نوبل دیفنس نسخه  پانزرفاست3 را توسعه داده است که دارای یک کلاهک پشت سر هم است که قادر به از بین بردن زره های واکنشی و نفوذ در حدود 70 سانتی متر زره فولادی است.

 پانزرفاست3، یک نسخه بهبود یافته از سلاح ضد تانک دستی، دارای میله دماغه جمع شونده با شارژ جلو است. این موشک با یک کلاهک پشت سر هم با حالت دوگانه برای شکست دادن زره های واکنشی ساخته شد.

سلاح ضد تانک پانزرفاست 3 آلمان

فشنگ های این سلاح نیز از DM12 اولیه با سرجنگی شارژی به DM22 با سرجنگی دوشاخه و موشک های پشت سر هم بهبود یافته ضد تانک DM72 با قابلیت انفجار بالا ارتقا یافتند. کارایی. DM72A1 بعدها برای  پانزرفاست3-IT، مدرن ترین نسخه بازوکا، معرفی شد.

کارتریج  پانزرفاست3-IT DM72A1 هنگام شلیک در حالت HEAT می تواند به فولاد زره نفوذ کند و در حالت HESH به عنوان گلوله دماغه کدو عمل کند. پرتابه مشت از یک کلاهک تکه تکه استفاده می کند. انواع مهمات  پانزرفاست3 نیز شامل تکه تکه شدن چند منظوره، روشنایی، دود و دود مادون قرمز است.

واحد کنترل و مشاهده آتش نشانی

واحد کنترل آتش دارای یک ماشه مکانیکی و ایمنی دستی است. دستگاه شلیک قابل استفاده مجدد را می توان با یک دید نوری نصب کرد و با تجهیزات رؤیت نصب کرد.

Dynarange، آخرین نسخه واحد کنترل آتش، اپراتورها را قادر می‌سازد تا اهداف را در برد افزایش یافته تا 600 متر مورد اصابت قرار دهند.

سلاح ضد تانک پانزرفاست 3 آلمان

نسخه 3-T مجهز به لیزر Simrad IS200 و دوربین دید در شب Simrad KN205F II است.

3-T600 دارای دوربین لیزری Simrad IS2000 با برد 600 متر برای اهداف متحرک است. همچنین می‌توان آن را با دوربین‌های دید شبانه Simrad KN205F برای قابلیت‌های جنگ در شب نصب کرد.

انواع

این سلاح در نسخه استاندارد ضد تانک Pzf 3، Pzf 3 Bunkerfaust و نسخه های پیشرفته مانند Pzf 3-T600، Pzf 3-T، Pzf 3-T600، Pzf 3-IT600، Pzf 3-LTW و Pzf 3LR عرضه می شود.

سیستم Pzf3-LTW کمتر از 10 کیلوگرم وزن دارد. Pzf 3LR که یک سیستم نیمه فعال لیزری دوربرد (SALH) است، دارای برد 800 متر و قابلیت نفوذ زره 700 میلی متر است.

سفارش و تحویل سلاح ضد تانک  پانزرفاست3

اولین قرارداد صادراتی برای سلاح ضد تانک Pzf 3 در سال 1989 با ژاپن منعقد شد. دینامیت نوبل دیفنس در فوریه 2021 قراردادی را از آژانس تدارکات دفاعی آلمان BAAINBw برای تحویل 3000 راکت برای سیستم تسلیحاتی ضد تانک Pzf 3-IT نیروهای مسلح آلمان دریافت کرد.

سلاح ضد تانک پانزرفاست 3 آلمان

این شرکت قرارداد دیگری برای تحویل 3500 کارتریج DM72A1 برای سیستم Pzf 3-IT نیروهای مسلح آلمان در جولای 2022 دریافت کرد.

مشخصات کلی پانزرفاست3

نوع پروژه: سلاح ضد تانک سبک

سازنده: داینامیت نوبل دیفنس

طول: 1200 میلی متر

وزن: 13 کیلوگرم

حداکثر فاصله رزمی: 400 متر

کالیبر: 110 میلی متر

قابلیت عملیاتی اولیه: 1987

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: تکنولوژی جنگی
نظرات شما
پیشخوان