تاریخ انتشار: ۰۰:۰۵ - ۰۱ آبان ۱۳۹۷
نایب رییس اتاق ایران با اشاره به گلایه‌های مقامات کشور درخصوص عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات توسط صادرکنندگان گفت: این گلایه‌ها بیشتر معطوف به شرکت‌های خصولتی و دولتی‌ها است.
انتقاد بخش خصوصی از ذخیره ارز توسط پتروشیمی‌ها
رویداد۲۴ حسین سلاح ورزی با بیان این که از لحاظ حجم، میزان صادرات پتروشیمی‌ها در مقایسه با بخش خصوصی بسیار بیشتر است، اظهار کرد: حجم صادرات بخش خصوصی رقم زیادی نیست و از طرفی بیشتر این رقم به صورت ارز و یا واگذاری به سایر واردکنندگان به چرخه اقتصادی کشور باز می‌گردد.

عضو اتاق ایران با اشاره به مقاومت پتروشیمی‌ها درخصوص پیمان‌سپاری ارزی تصریح کرد: بخش عمده‌ای از پتروشیمی‌ها معتقدند که ارز حاصل از صادرات خود را باید برای روز مبادا، تامین تجهیزات و طرح توسعه خود حفظ کنند.

سلاح ورزی اضافه کرد: همچنین با توجه به این که مجددا فاصله نرخ ارز نیما و بازار افزایش یافته، این دسته از صادرکنندگان ترجیح می‌دهند ارز خودر را با قیمتی بالاتر در بازار آزاد عرضه کنند.

نایب رییس اتاق ایران با اشاره به لغو حضور رییس کل بانک مرکزی به جلسه روز گذشته اتاق ایران بیان کرد: دعوتی از طرف اتاق بازرگانی انجام شد به این  خاطر که آقای همتی در جمع هیات نمایندگان اتاق که عصاره بخش خصوصی کشور است، حضور پیدا کنند و نظرات آن‌ها را شنیده و راهکار ارائه دهند اما متاسفانه ایشان به دلایلی از حضور در این جلسه امتناع کردند.

لازم به ذکر است، روز گذشته قرار بود عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی با حضور در جمع فعالان اقتصادی در جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، از نزدیک در جریان مشکلات پولی و ارزی تجار کشور قرار گیرد.

حضور رئیس کل بانک مرکزی در این جلسه در شرایطی صورت می‌گرفت که صادرکنندگان و تولیدکنندگان، مسائل و مشکلات زیادی با بخشنامه‌های خلق الساعه دولت، شیوه نامه رفع تعهد ارزی صادرکنندگان و نرخ های چندگانه ارز در بازار مواجه هستند اما در همان ابتدا اعلام شد که ایشان در جلسه حضور پیدا نمى کنند و این عدم حضور گلایه همه فعالان اقتصادى را به همراه داشته است.
منبع: اقتصاد آنلاین
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: