تاریخ انتشار: ۰۸:۵۳ - ۱۶ آذر ۱۳۹۷
با شدت گرفتن بی‌ثباتی سیاسی؛
ایتالیایی های نگران از بی‌ثباتی سیاسی چشم به خارج از مرزها دارند و بیشتر ثروت خود را به سوئیس با ثبات می برند.

ایتالیایی‌های عصبی سوئیس را مأمن امنی برای پول نقد خود می‌دانند

 

رویداد۲۴ مدیران سرمایه می‌گویند که ایتالیایی‌های نگران از بی‌ثباتی سیاسی چشم به خارج از مرز‌ها دارند تا بیشتر ثروت خود را به سوئیس با ثبات ببرند.

در حالی که دولت ائتلافی ضد ساختار‌ها در ایتالیا بر تعهد خود به یورو تاکید کرده و ادعا میکند مالیات جدیدی بر دارایی شهروندانش وضع نمی‌کند، یک درگیری ساده با اتحادیه اروپا بر سر بودجه ها، بسیاری ایتالیایی‌ها را بلاتکلیف نگه داشته است.


هانگر اسکیمز، از مدیریت سرمایه اسکیمز و پارتنر با اشاره به طرح‌هایی که ممکن است باعث هرج و مرج شوند گفت: «از ابتدای تابستان بسیاری ایتالیایی‌ها نگران خروج ایتالیا از یورو هستند».


«به همین دلیل بسیاری ثروتمندان شمال ایتالیا در سفری کوتاه به سوئیس، پول‌های خود را در بانک سوئیس می‌گذارند و آن را از یورو به فرانک سوییس تبدیل می‌کنند».
فرانکو گیتریو، رئیس مجمع بانکداری در تیسینو در بخش سوئیس جنوبی به این روند اشاره کرد و گفت: «ما متوجه تقاضای خاصی برای اطلاعات در مورد چگونگی باز کردن حساب، چگونگی سرمایه گذاری و جایگزین‌های یورو یا یک اوراق بهادار ایتالیایی شدیم. سوال می‌پرسند، می‌بینیم، کلا علاقه‌مند هستند».


انتقال پول از ایتالیا به سوییس قانونی است. می‌توان آنرا الکترونیکی انجام داد. پس لازم نیست ایتالیایی‌ها با ساک‌های پر پول از مرز رد شوند.
ارقام بانک پرداخت‌های بین المللی نشان می‌دهد که بانک‌های تجاری سوئیس درگیر با خرده فروش‌های ایتالیایی و شرکت‌ها و مشتریان بانک‌های خصوصی طی ۹ ماه، ۵ درصد افزایش ورودی سرمایه داشته اند و در ماه ژوئن به ۱۳.۶۸ میلیارد دلار رسیده است. یعنی همان زمانی که دولت فعلی ایتالیا بر سر کار آمد.


آمار و ارقام سه ماهه سوم هنوز در دسترس نیست، ولی بانکداران می‌گویند این روند در ماه ژوئن احتمالا رشد داشته است.
یک بانکدار خصوصی ارشد در سوئیس گفت: «وقتی بی ثباتی رو به افزایش است، شاهد خارج شدن پول از ایتالیا خواهیم بود».
بهترین راه امن الان خارج کردن پول به یک کشور دیگر است.

افراد نامطمئن فرصت سرمایه‌گذاری در سایر کشور‌ها را دارند».
معاون نخست وزیر ایتالیا، لوییجی دی ماریو ماه گذشته گفت که دولت باید به تعهد خود در باقی ماندن در منطقه یورو عمل کند. دولت بر پس‌انداز مردم مالیات قرار نمی‌دهد.

درگیری روم با بروکسل برخی ایتالیایی‌ها را عصبی کرده است. ایتالیا در ۱۹۹۲، طی یک بحران ارزی بر پس انداز‌های مردم مالیات وضع کرد.
یک کارآفرین در ایتالیای شمالی تصمیم گرفته بود یک حساب بانکی در لوگانو در ماه اکتبر باز کند. سال گذشته ۵۰۰ هزار یورو (۵۷۰ هزار دلار) پول نقد با فروش سرمایه هایش به دست آورد. ولی فورا آن را سرمایه گذاری دوباره نکرد. بعد دولت پوپیولیست قدرت را در ماه ژوئن در دست گرفت.

او گفت: «من احساس امنیت نمی‌کنم که تمام پولم را اینجا قرار دهم. در صورت بدتر شدن شرایط به دنبال یک استراتژی خروج امن هستم».
برای بانک‌های سوئیس، جریان ورودی سرمایه خوشایند است. ولی برخی اعتقاد دارند فقط انتقال پول از مرز کافی نیست.
«اگر می‌خواهید خودتان را از ایتالیا دور کنید، تنها راه حفاظت، انتقال محل زندگی تان است».

منبع: تسنیم
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: