تاریخ انتشار: ۱۱:۱۸ - ۰۱ دی ۱۳۹۷
اختصاصی رویداد۲۴؛
بانک کونلون چین که تنها بانکی بود که قرار بود در دوران تحریم تراکنش‌های مالی ایران و چین، به طور خاص در حوزه مبادلات مالی مرتبط با خرید نفت چین از ایران، را تسهیل کند طی اعلامیه‌ای شرایط خود را برای ادامه مبادلات مالی با بانک‌های ایرانی اعلام کرده است. علاوه بر شرایط دشوار اعلام شده برای تجارت با ایران، نکته جالب توجه در این اعلامیه، تاریخ انقضای معاملات این بانک با ایران است.
رویداد۲۴  بانک کونلون چین از امروز روابط بانکی با ایران را از سر گرفته است. این بانک در نامه‌ای که به دست رویداد۲۴ رسیده، شرایط خود را برای برقراری روابط مالی با ایران شرح داده است:
 
طاقچه بالا گذاشتن آخرین سنگر حفظ تراکنش‌های مالی ایران با جهان/ شروط «کونلون بانک» چین برای تجارت با ایران
 
در نامه این بانک که با عنوان اطلاعیه درباره ادامه تجارت اقلام انسانی و غیر تحریمی به دست مسئولان بانکی ایران رسیده، آمده است: «با تایید مقام‌های مربوطه و ضمن در نظر گرفتن همکاری‌های بلند مدت با بانک‌های ایرانی، برای تسهیل تجارت‌های دو جانبه ایران و چین و با توجه به معافیت موقتی چین از تحریم‌های آمریکا، بدین وسیله به اطلاع بانک خوب شما میرسانیم که بانک ما قادر به ادامه همکاری با بانک‌های ایرانی که تحت تحریم‌های ثانویه اوفک نباشند خواهد بود.
 
بر اساس مفاد تحریم‌های اوفک علیه ایران همه تجارت‌های آتی باید به شرایط زیر را داشته باشد:

۱- همه تراکنش‌ها باید ذیل قانون معافیت از تحریم‌ها تایید شده باشند.

۲- تنها شامل فروش اقلام انسانی و غیر تحریمی یا خدماتی که در روابط دو جانبه ایران و چین قابل قبول است خواهد بود.

۳- بر اساس قانون اوفک، صنایع زیر تحریم شده‌اند:
الف- بخش اتومبیل در ایران
ب- محصولات پتروشیمی
ج- صنعت انرژی، حمل و نقل و عملیات مرتبط با بنادر ایران.
د- گرافیت، فولاد خالص و نیمه خالص نظیر آلمینیوم و استیل، ذغال سنگ و نرم افزاز برای فرآیند‌های صنعتی

۴- تراکنش‌هایی که مشمول قانون تحریم‌های ثانویه بانک‌ها نمی‌شوند نظیر:
الف- عرضه ال سی‌های جدید قابل قبول است
ب- پول‌ها تنها با بانک‌هایی از ایران قابل انتقال هستند که برچسب برنامه ایران را با خود داشته باشند.
ج- تراکنش‌ها میتواند با بانک‌های ایرانی که تحت برنامه ایران هستند و در ساز وکار سوییفت کار میکنند انجام شوند.

۵- همه این شرایط گفته شده موقتی است و تا زمان معافیت چین از تحریم‌ها تا تاریخ ۳۰ آپریل ۲۰۱۹ اعتبار دارد.
 
رویترز به نقل از دو منبع آگاه خبر داده که شرکت ملی نفت چین (CNPC) احتمالا به علت نگرانی از تحریم‌های آمریکا، واحد بانکی خود را از انجام اکثر خدمات مالی مرتبط با ایران خود، منع خواهد کرد.

بانک کونلون چین که اصلی‌ترین کانال تجاری برای مبادلات پولی میان ایران و چین در زمان تحریم‌های آمریکا علیه تهران بوده است، عمدتا تحت مالکیت زیرمجموعه بازرگانی شرکت ملی نفت چین، یعنی شرکت سرمایه CNPC است.

رویترز همچنین خبر داده که بانک مرکزی ایران یک حساب در بانک کونلون دارد که شرکت‌های نفتی چین سالانه حدود ۱۸ میلیارد دلار برای واردات نفت از ایران به این حساب واریز می‌کنند.

کونلون بانک چین، در دولت دهم ایران یک موسسه مالی بود که با پس از انجام معاملات نفتی با ایران، به یک بانک تبدیل شد.
 
پیش از این اسدالله عسگراولادی رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین گفته بود به دلیل توقف فروش نفت ایران به چین، کونلون بانک، نقل و انتقالات مالی با ایران را متوقف کرده است.

بر اساس مذاکرات انجام شده، قرار بر آن بود که مبادلات بانکی از تاریخ یازدهم آذرماه از سر گرفته شود، اما این مسئله حدود سه هفته به تعویق افتاد و امروز بانک کونلون چین در نامه‌ای به مقامات بانکی ایران، شرایط خود را برای از سرگیری مبادلات تجاری خود اعلام کرده است.

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: