تاریخ انتشار: ۱۵:۳۳ - ۰۲ دی ۱۳۹۷
پیشنهاد حذف چک حامل؛
نایب رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران با استقبال از بخشنامه جدید درباره چک های تضمینی گفت: پیشنهادی که سال هاست بر آن تاکید داریم، حذف کامل «چک در وجه حامل» است.

درج کدملی گیرنده بر روی تمام چک‌ها

رویداد۲۴ سیدحسین سلیمی ، درباره بخشنامه جدید صدور چک‌های تضمینی گفت: پیشنهادی که سال هاست داریم این است که در زمان صدور چک، کد ملی و مشخصات گیرنده چک ثبت شود و چک تنها توسط آن فرد توانایی نقد شدن داشته باشد.

وی توضیح داد: در شرایط کنونی این احتمال وجود دارد که با یک فقره چک در وجه حامل با ارزش یک میلیارد تومان، ۱۰ معامله مختلف انجام شود و این چک ۱۰ دست بگردد، ولی در نهایت یک چک به بانک می‌رود و ۹ معامله از نظر‌ها پنهان می‌ماند.

عضو هیات رییسه بانک خاورمیانه ادامه داد: اگر رقم چک در وجه حامل را تا ۱۰ میلیارد تومان بالا ببریم، به طور عملی ۹۰ میلیارد تومان معامله در یک سیکل معاملاتی پنهان می‌ماند و هیچ کس از انجام آن خبری ندارد.

نایب رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران خاطرنشان کرد: یکی از توصیه‌های FATF برای مقابله با پولشویی نیز این است که باید مشخص باشد که چک صادر شده در وجه چه کسی صادر شده و برای چه کاری این چک را دریافت کرده است؟ اما در شرایط کنونی تنها کسی که چک را پشت نویسی می‌کند، صاحب چک شناخته می‌شود و معلوم نیست این چک چند دست گشته است.

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار