تاریخ انتشار: ۱۱:۰۴ - ۱۵ بهمن ۱۳۹۷
اختلاف در دمشق!
پس از همنوایی بین روسیه و ایران در کمک به نظام سوریه، اخیرا نشانه‌هایی از درگیری بین این دو دیده می‌شود، که یکی از تازه‌ترین نمود‌های آن، درگیری‌هایی است بین نیرو‌های نظام سوریه که طرفدار مسکو هستند و نیرو‌هایی که از تهران جانبداری می‌کنند.
درگیری نیرو‌های طرفدار ایران و روسیه در داخل حکومت سوریه/ یک سوی ماجرا برادر بشار اسد است، سوی دیگر فرمانده سوری نزدیک به مسکو
رویداد۲۴ اسرائیل به سرعت سر خط این درگیری را گرفته و به سمت روسیه رفت تا بتواند جبهه واحدی را علیه تهران تشکیل دهد. تنش در روابط روسیه و ایران، به دنبال هدف گرفتن پایگاه‌های گروه‌های وابسته به ایران در سوریه، توسط اسرائیل و با آگاهی مسکو، بالا گرفت.

حدود یک هفته پیش، درگیری‌هایی بین گروهی از نیرو‌های نظام سوریه که وابسته به ایران هستند و رهبری آن‌ها را ماهر الاسد، برادر رئیس جمهور سوریه بر عهده دارد، و گروه «النمر» به رهبری سهیل حسن فرمانده سوری وابسته به روسیه، اتفاق افتاد.

پایگاه خبری «دویچه ویله» آلمان، طی گزارشی ضمن اشاره به این موضوع آورد: «روسیه و ایران در سوریه، در حال دور شدن از یکدیگر هستند و به جای آن، رابطه روسیه و اسرائیل، در حال تقویت شدن است، که هدف از این نزدیکی، کاهش نفوذ ایران در سوریه است، تا آنجا که تهران به تدریج، به عزلت کشیده شود.

براساس این گزارش، اسرائیل وجود یک دولت شیعه در مرز‌های خود را نمی‌پذیرد، در حالی که روسیه نیز وجود ایران را عاملی بر بی ثمر بودن تلاشهایش برای برقراری اتش بس در سوریه می‌داند.

در ادامه این گزارش آمده است: خروج ایران از سوریه، امری واقعا دشوار است و با توجه به اینکه تاجران ایرانی اموال غیر منقول زیادی در دمشق دارند، همین مساله، باعث تقویت روابط بین تهران و دمشق شده است.

در همین رابطه، آنطوان مردسوف، کارشناس سیاسی روسی، در یک مقاله تحلیلی که در المانیتور منتشر شد، نوشت: «درگیری روسیه و ایران، همواره بخشی از جنگ سوریه بوده است، اما این درگیری در حال گرفتن یک بعد سیاسی به خود است، که به طور مستقیم، بر اینده ارتش سوریه و باقی عناصر نظامی در این کشور، تاثیر می‌گذارد».

علاوه بر این، روزنامه اقتصادی روسیه، با عنوان “RBC” در مقاله‌ای که دو ماه پیش منتشر شد تصریح کرد که گروه‌هایی که مورد حمایت ایران هستند، با گذشت زمان، قدرت می‌گیرند و این مساله، مانعی برای تحقق هدف روسیه، در مورد متحد کردن ارتش نظام سوریه تحت یک رهبری واحد می‌شود.

این روزنامه در پایان، همچنین بر ضرورت محدود شدن قدرت‌های وابسته به ایران در سوریه، توسط روسیه و تشکیل فرماندهی نظامی قوی برای ارتش سوریه، تاکید کرد.
منبع: انتخاب
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: