نشانه‌های بازگشت داعش با سر بریدن هشت نفر/ ۵۰ روستا در نینوا مسلح شدند
تاریخ انتشار: ۱۳:۱۷ - ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
نشانه‌های بازگشت داعش به نینوا با ماهیت اختلافات سیاسی میان طرف‌های مختلف در ارتباط است و این همان استراتژی است که داعش قبلاً از آن استفاده می‌کرد. نماینده شهر موصل نسبت به بازگشت تنش امنیتی به این استان هشدار داد.
نشانه‌های بازگشت داعش با سر بریدن هشت نفر/ ۵۰ روستا در نینوا مسلح شدند
رویداد۲۴ دولت عراق ۵۰ روستا در استان نینوا را برای دفاع از خود در برابر حملات داعش مسلح کرد.

فرماندهی عملیات نینوا در بیانیه‌ای اعلام کرد که عثمان الغانمی، رئیس ستاد ارتش عراق دستور مسلح کردن ۵۰ روستا در استان نینوا را داده تا بتوانند در برابر حملات تروریستی احتمالی از خود دفاع کنند. این تصمیم در واکنش به انفجار‌ها و حملات تروریستی داعش به ویژه بعد از انتشار فایل ویدیویی ابوبکر بغدادی، سرکرده داعش اتخاذ شده است.

اوایل اردیبهشت موسسه تبلیغاتی الفرقان وابسته به داعش از طریق کانال تلگرام نوار ویدیویی مربوط به نشست ابوبکر بغدادی با سرکردگان دیگر داعش را منتشر کرد. این اولین ظهور بغدادی از ژوئیه ۲۰۱۴ محسوب می‌شود، زمانی که از مسجد جامع نوری در موصل عراق بعد از تسلط داعش بر این شهر سخنرانی ایراد کرد.

این نوار ویدیویی در پی سقوط آخرین مقر داعش در سوریه منتشر شده است. البته هنوز مخفیگاه ابوبکر بغدادی نامشخص است و طبق آخرین گزارش‌ها او مدام در حال رفت‌وآمد در مناطق صحرایی بین مرز‌های عراق و سوریه است.

به نظر می‌رسد ویدیوی مذکور مربوط به اوایل آوریل باشد البته منابع مستقل هنوز صحت آن را تایید نکرده‌اند.

ابراهیم البدری ملقب به ابوبکر بغدادی روز دوشنبه در اولین ویدیوی خود بعد از پنج سال در ظاهری جدید نمایان شد دیگر خبری از ظاهر او به عنوان رهبر خلافت خود خوانده نبود و او در قالب به جنگجو ظاهر شد. بعد از "عمامه و عبا" در اولین ظهور علنی خود او با شکل و ظاهری متفاوت حضور یافت، در قالب یک جنگجو و یکی از اعضای عشایر عراق یا سوریه یا ساکنان فرات که جلیقه نظامی بر تن دارد.

تحلیل‌گران هدف داعش از انتشار تصویر و سخنان بغدادی پس از پنج سال را تقویت روحیه تروریست‌ها پس از شکست‌های پی در پی اعلام کرده‌اند. برخی نیز هشدار دادند از این پس فرقه داعش وارد مرحله جدیدی شده است. چیزی که روز گذشته در عراق رخ داد. یک عملیات انتحاری و سر بریدن هشت نفر در موصل.

روز گذشته شبکه اسکای نیوز گزارش داد که در پی انفجار انتحاری در شرق شهر صدر، هشت تن کشته و ۱۰ تن زخمی شدند.

داعش نیز مسئولیت این حمله انتحاری را بر عهده گرفت.

به گزارش روزنامه الشرق الاوسط، منابع امنیتی اعلام کردند که عامل انتحاری کمربند انفجاری خود را در بازاری در شهر صدر منفجر کرد.

گفتنی است پس از چند ماه ثبات اوضاع امنیتی در بغداد و برداشتن ده‌ها مانع امنیتی و ایست بازرسی در خیابان‌ها جهت بازگرداندن اوضاع به حالت طبیعی خود در خیابان‌های بغداد، این نخستین انفجار است که بغداد را لرزانده است.

در همین راستا، نوری مالکی، رئیس ائتلاف دولت قانون عملیات تروریستی صورت گرفته را محکوم کرد و از نیرو‌های امنیتی خواست تا سطح آمادگی خود را برای رویارویی با تروریست‌ها بالا ببرند.

از سوی دیگر، یک منبع امنیتی عراقی اعلام کرد که داعش سر هشت فرد از اعضای یک خانواده را در خانه آن‌ها در موصل برید. این منبع تصریح کرد که داعش به منزلی در منطقه الکوار در موصل یورش برده و سر شش فرزند و والدین آن‌ها را برید. گروهک‌های زیرزمینی داعش همچنان در موصل حضور دارند.

تحلیلگران سیاسی معتقدند که نشانه‌های بازگشت داعش به نینوا با ماهیت اختلافات سیاسی میان طرف‌های مختلف در ارتباط است و این همان استراتژی است که داعش قبلاً از آن استفاده می‌کرد.

درحال حاضر اختلافات شدیدی درباره پست استانداری نینوا میان طرف‌های مختلف وجود دارد.

در این راستا، محمد اقبال الصیدلی، نماینده شهر موصل نسبت به بازگشت تنش امنیتی به این استان هشدار داد.

وی به وجود نقض‌های امنیتی و ضعف اطلاعاتی در نینوا اشاره کرد و گفت: ما بار‌ها خواهان ارزیابی اوضاع امنیتی در این استان شدیم.

از سوی دیگر پارلمان عراق نتوانست به توافقی درباره انحلال شورای استان نینوا در سایه اتهامات فساد علیه اعضای این استان دست یابد.

شورای استان نینوا نیز نتوانست به توافقی درباره استاندار جدید دست یابد. حدود ۵۰ تن برای دستیابی به این پست نامزد شده‌اند.
منبع: فرارو
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: