تاریخ انتشار: ۱۷:۵۵ - ۰۳ آبان ۱۳۹۸
حزب الله عراق در اطلاعیه‌ای با حمایت از خواسته‌های به حق تظاهرکنندگان اعلام کرد، از اقدامات عملی عادل عبدالمهدی در حل بحران بیکاری و مبارزه با فساد حمایت می‌کنیم

رویداد۲۴  در حالی در ده استان عراق تظاهرات مردمی در حال برگزاری است، که آمار‌های ضد و نقیضی از تعداد افراد مصدوم منتشر شده است. منابع خبری عراق از تداوم دور دوم تظاهرات مردم این کشور در اعتراض به وضعیت نامناسب معیشتی، بیکاری و فساد در ساختار اداری آن خبر می‌دهند.

شبکه خبری «السومریه» گزارش داد که این تظاهرات‌ها در استان‌های بغداد، بصره، نجف، کربلا، الدیوانیه، واسط، میسان، المثنی، ذی قار و بابل ادامه دارد.

تأکید بر پاسخ‌گویی به مطالبات قانونی تظاهرات‌کنندگان

«بشیر خلیل الحداد» معاون دوم رئیس پارلمان عراق در واکنش به این تظاهرات، بر اهمیت انجام اصلاحات سریع دولتی و عمل به مطالبات قانونی تظاهرات‌کنندگان تأکید کرد.

الحداد با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که به فرمانده هنگ حمایت از پارلمان دستور داده است که با معترضان، برخورد مسئولانه داشته باشد و بر اساس اصول حقوق بشر با آنان برخورد داشته باشد.

وی با تأکید بر پرهیز از خشونت در برخورد با معترضان، از تظاهرات‌کنندگان نیز خواست که مسالمت‌آمیز بودن تظاهرات را حفظ کنند و به اموال عمومی و مردم عراق آسیبی وارد نکنند.

این مسئول عراقی ضمن درخواست از دولت عراق برای تلاش جدی برای رفع مطالبات معترضان، برگزاری تظاهرات مسالمت‌آمیز را بر اساس قانون اساسی، حق مشروع معترضان دانست.

خبر‌هایی درباره استفاده از گاز اشک‌آور در بغداد

در همین ارتباط، شبکه خبری «السومریه» به نقل از یک منبع امنیتی گزارش داد که نیرو‌های امنیتی در میدان التحریر واقع در مرکز عراق، از گاز‌های اشک‌آور استفاده می‌کنند.

این منبع گفت که معترضان در حال حرکت به سمت خیابان‌های فرعی هستند تا در معرض این گاز‌ها قرار نگیرند.

وی همچنین مدعی شد که در جریان این تظاهرات از صبح امروز تا کنون، بیش از ۱۲۰ نفر زخمی شده‌اند.

«علی البیاتی» عضو کمیساریای حقوق بشر هم اعلام کرد که در جریان این تظاهرات، ۵۰ نفر زخمی و یک نفر نیز کشته شده است. خبرگزاری فرانسه، اما از کشته شدن دو نفر خبر داده بود.

گفتنی است که آمار‌های منتشر شده در رسانه‌ها درباره تعداد تلفات و مصدومان تظاهرات‌های امروز، در حد گمانه‌زنی است و هنوز هیچ آمار رسمی در این باره منتشر نشده است.

در همین راستا، «عبدالمهدی الکربلائی» نماینده آیت الله «سید علی سیستانی» مرجعیت عالیقدر شیعیان در واکنش به تظاهرات امروز مردم عراق تأکید کرد که تظاهرات مسالمت‌آمیز «حقی است که قانون اساسی برای شهروندان در نظر گرفته و نیرو‌های امنیتی نیز باید امنیت تظاهرات‌کنندگان را تأمین کنند».

الکربلائی تصریح کرد که تظاهرات‌کنندگان نباید به اموال عمومی و شخصی تعدی کنند، بلکه باید مسالمت‌آمیز بودن تظاهرات خود را حفظ کنند.
منبع: فرارو
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: