تاریخ انتشار: ۱۰:۴۴ - ۰۲ آذر ۱۳۹۸
تعداد نظرات: ۲ نظر
فاطمه راکعی در گفت‌وگو با رویداد۲۴:
فاطمه راکعی عضو شورای سیاستگذاری می‌گوید طرح سرا جوان است و بهتر است احزاب جبهه‌ای عمل کرده و سعه صدر داشته باشند تا بتوانند بهترین گزینه‌ها را برای انتخابات، گزینش کنند بنابراین طرح سرا به انتخابات مجلس یازدهم نمی‌رسد.

طرح «سرا» انتخابات مجلس یازدهم

رویداد۲۴ «سامانه رای‌سنجی اصلاح‌طلبان» یا «سرا» طرحی است که بر اساس آن اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس یلزدهم، فرآیند حضور کاندیدا‌ها در لیست امید را انجام دهند. بر اساس این طرح نامزدهای اصلاح طلب از هر حزب و گروهی در آن عضو شده و به صورت آنلاین توسط اعضای احزاب اصلاح طلب انتخاب می‌شوند. 

بر اساس طرح سرا هر یک از چهل عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان می‌توانند بیست نفر را به سرا معرفی کنند که این بیست نفر هر کدام به همین ترتیب بیست نفر دیگر را معرفی می‌کنند.

این طرح که همانند سایر طرح‌ها مخالفان و موافقان بسیاری دارد، قرار است در انتخابات مجلس یازدهم ایفای نقش کند و تا حد ممکن مجلسی متشکل از سایر اصلاح طلبان را تشکیل دهد. فاطمه راکعی عضو شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان هرچند که معتقد است این طرح بسیار مثبت است، اما ممکن است به انتخابات مجلس یازدهم نرسد و از سوی دیگر شرایط اقتصادی موجود و بدسلیقگی در افزایش قیمت بنزین، می‌تواند به شور و شوق انتخاباتی مردم ضربه بزند. 

فاطمه راکعی نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی به رویداد۲۴ می‌گوید: این طرح از لحاظ اینکه بدنه کامل اصلاح طلبان را در بر می‌گیرد برای اعلام نظر درخصوص کاندیدا‌ها بسیار مناسب و مثبت است و می‌تواند به خوبی جو جامعه را به سمت شور و شوق انتخاباتی سوق دهد.

راکعی ادامه داد: این طرح کمک می‌کند با نیرو‌های اصلاح طلب بیشتری رایزنی کنیم و این رایزنی دیگر صرفا محدود به شورای عالی اصلاح‌طلبان نخواهد بود. در این شرایط پاسخگویی دیگر فقط مختص به لیست ۳۰ نفره نخواهد شد. هرچند در این طرح مشکلات و معایبی وجود دارد اما به طور کلی این طرح می‌تواند بسیار موثر باشد.


بیشتر بخوانید:

آنچه که باید از طرح رای سنجی اصلاح طلبان بدانید/ چه کسی نامزد‌ها را انتخاب می‌کند؟


این فعال سیاسی با اشاره به اینکه یکی از نگرانی‌ها این بود که اگر لیست زودتر از موعد منتشر شود، ممکن است گزینه‌ها از سوی شورای نگهبان رد یا تایید شوند، تصریح کرد: طبق بررسی‌ها تصمیم بر این شد که لیست نهایی پس از بررسی‌های شورای نگهبان بسته شود، که دیگر از بابت رد صلاحیت گزینه‌هایمان نگرانی نداشته باشیم. البته نگرانی از بابت نظر سنجی و تخریب کاندیدا‌ها در فضای مجازی و کنترل امنیت سامانه نیز وجود دارد که سعی کردیم این را هم مرتفع کنیم. هرچند که بر سر کلیات این طرح به نتیجه رسیده‌ایم، اما بر سر جزئیات برخی اختلاف نظر‌ها کماکان باقی است.

طرح سرا به انتخابات مجلس یازدهم نمی‌رسد

عضو شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان؛ با تاکید بر اینکه طرح سرا جوان است و ممکن است به انتخابات مجلس یازدهم نرسد، یادآور شد: حتی اگر این طرح به انتخابات پیش رو نرسد، اصلاح‌طلبان می‌توانند اگر مواردی از آن قابل استفاده است را در انتخابات مجلس اجرایی کنند.

راکعی با بیان اینکه اختلافات در هر حزب و جبهه‌ای طبیعی است، گفت: کار ما جبهه‌ای است و یکی از تفاوت‌هایی که کار جبهه‌ای با حزبی دارد این است که در کار جبهه‌ای همه برای بهترین گزینه‌ها فعالیت می‌کنند و روی بهترین گزینه‌ها که مورد نظر همه اعضا است فارغ از این که این گزینه از کدام احزب است، اتفاق نظر دارند. به نظرم بهتر است احزاب سعه صدر بیشتری داشته باشند و اگر روی موضوع یا مسئله‌ای نظر مثبتی نداشتند، به نظر اکثریت احترام بگذارند، زیرا همه اصلاح طلبان یک هدف مشترک را دنبال می‌کنند.

شرایط اقتصادی فعلی، مردم را از صندوق‌های رای دور می‌کند 

عضو شورای هماهنگی اصلاح طلبان با اشاره به امکان دوری مردم از صندوق‌های رای با توجه به شرایط نامناسب سیاسی و اقتصادی موجود، گفت: بالاخره مردم تلاش اصلاح‌طلبان برای تغییر را می‌بینند و متوجه می‌شوند که آنان به دنبال ایجاد زمینه‌ای برای مشارکت واقعی مردم هستند. قبول دارم که شرایط اقتصادی موجود خصوصا افزایش قیمت بنزین رخ داد ممکن است به شور و شوق انتخاباتی مردم ضربه بزند و این اصلا موضوع کم اهمیت و کوچکی نیست، اما تمام کسانی که نگران حضور مردم پای صندوق‌های رای هستند باید برای شرایط موجود چاره‌ای بیندیشند. مردم شانه‌هایشان زیر این حجم از فشار خم شده و به نظرم طرح افزایش بنزین آن‌هم در شرایط موجود اصلا به موقع و مناسب نبود. با همه این‌حال همه ما در تلاش هستیم زمینه را برای مشارکت مردم در انتخابات پیش رو آماده کنیم.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
احسان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
0
0
به کدومیک از وعده‌هاشون عمل کردن که گزینه بعدی رو به رخ میکشند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
0
0
اصلاح طلبی یه سرکاری و خرید وقت بود که تمام شد و رفت
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: