تاریخ انتشار: ۱۰:۱۴ - ۱۴ بهمن ۱۳۹۸
گمرک اعلام کرد:
در ۱۰ ماهه امسال بیش از ۵۲۴ تن مواد مخدر از سوی گمرک ایران کشف شده است.

 مواد مخدر

رویداد۲۴  بررسی آخرین وضعیت کشف مواد مخدر در مبادی ورودی و خروجی گمرک با دریافت توضیحاتی در این رابطه از سوی گمرک ایران به ایسنا همراه بود.

بر اساس این اطلاعات، در ۱۰ ماهه امسال حدود ۵۲۴ تن و ۲۱ کیلوگرم مواد مخدر از سوی گمرک ایران کشف شده است که نسبت مدت زمان مشابه در سال گذشته که بالغ بر ۱۴۴ تن و۹۲۰ کیلوگرم گزارش شده بود ۲۶۱ درصد رشد دارد.

رتبه‌بندی مواد مخدر وارداتی

از کشفیات سال جاری ۲۴ تن و ۸۱۹ کیلو گرم انواع مخدر مواد مخدر شامل تریاک، شیره تریاک، شامپو تریاک، هروئین، بذر شاهدانه، شیشه و... بوده است که بیشترین حجم کشفیات به پیش سازهای مواد مخدر صنعتی اختصاص دارد.

این در حالی است که تریاک، شیره تریاک، هروئین، کراک، شیشه، حشیش، بذر شاهدانه، ناس و پان و همچنین روان‌گردان‌های جدید به همراه قرص‌های مخدر و در نهایت گل و شامپو تریاک، در رتبه های بعدی کشفیات گمرک قرار دارد.

همچنین میزان کشف انواع پیش‌سازهای مواد مخدر ۴۹۳ هزار و ۵۰۵ لیتر شامل ۱۵ هزار لیتر اسید انیدرید استیک، ۵۷ هزارو ۸۰ لیتر استیل کلراید، ۲۲ هزارو۴۴۰ لیتر استون، ۳۷۱ هزارو۷۳۵ لیتر هیدرو کلریک، ۲۷هزار و ۲۰۰ لیتر متیل اتیل کتون و ۵۰ کیلوگرم ید کریستال بوده است.

مقصد قاچاق مواد مخدر کجاست؟

در همین رابطه لطیفی - سخنگوی گمرک ایران - توضیح داد: از آنجا که ایران در کنار افغانستان واقع شده و سوداگران مرگ بخش زیادی از  مواد مخدر را ناگزیرند از منطقه ما ترانزیت کنند  مقصد اغلب قاچاق مواد مخدر خروجی از کشور، کشورهای اروپایی، آمریکا، کانادا و استرالیا است.

وی افزود: در خصوص نحوه جاسازی و کشور مقصد مواد مخدر می توان به جاسازی مواد مخدر در جوف کالاهای صادراتی به کشورهای مقصد قاچاق مواد مخدر اشاره کرد. کشف اخیر در یکی از گمرکات استان تهران به این گونه بود که یک محموله بار دستگاه دوغ‌ساز و به مقصد کشور آلمان متوقف شد و با بررسی به عمل آمده و با استفاده از سگ‌های مواد یاب گمرک، میزان ۴۱ کیلو و ۶۵۰ گرم تریاک در این محموله صادراتی کشف شد و برای انجام تشریفات قضایی در اختیار مقامات مذکور قرار گرفت.

سخنگوی گمرک ایران یادآور شد که کشفیات مواد مخدر از سوی گمرک در حالی انجام شده که براساس ارزیابی سازمان جهانی گمرک، گمرک ایران در سال‌های اخیر یکی از گمرکات برتر جهان در کشف و مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر شناخته شده است که به نظر می‌رسد تاکید مسئولان گمرک بر بهره گیری از سامانه های الکترونیکی موجب افزایش این کشفیات شده است.

منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: