نقش فقر فرهنگ و اقتصاد در فروش نوزادان | رویداد24
تاریخ انتشار: ۰۸:۲۳ - ۰۱ خرداد ۱۳۹۹
در همه جای دنیا دولت‌ها از خانواده‌های فقیر حمایت می‌کنند. متأسفانه زیرساخت‌های فرهنگی کشور ما همپای زیرساخت‌های اقتصادی از وضعیت مناسبی برخوردار نیست اگر کودکی از شیرخوارگاه وارد یک خانواده شود نگاه فامیل به این کودک شکل دیگری است و این شیوه رفتار حتی تا بزرگسالی او ادامه دارد.

فروش نوزادان

رویداد۲۴ باید نگاه بهتری به فرزندخواندگی داشته باشیم در واقع کسی که تنها فرزند را به دنیا آورده مادر نیست بلکه مادر واقعی کسی است که فرزند را بزرگ و تربیت می‌کند. در ایران خانواده‌ها علاقمند به گرفتن نوزاد هستند، در حالی که در دیگر نقاط دنیا حتی نوجوانان ۱۵ یا ۱۶ ساله را هم به فرزندی قبول می‌کنند و هیچکس از آن فامیل اسم بچه پرورشگاهی یا سرراهی به او نمی‌دهد.

در دیگر نقاط دنیا حتی خانواده‌هایی که فرزند دارند کودکان پرورشگاه‌ها را به فرزندخواندگی می‌گیرند و همه این‌ها مشکلات فرهنگی ماست که کودک پرورشگاهی بی‌گناه محکوم مادام‌العمر است حتی در ازدواج‌شان هم مشکلات عدیده‌ای دارند. اگر دلیل این امر فقر است باید به وضع این افراد رسیدگی کرد اگر این فرزند محصول رابطه غلطی است هم به هر حال به دنیا آمده و باید امکان شناسنامه گرفتن به نام پدر او باشد و این مشکلات را که خود کودک در آن دخیل نبوده با رفتار‌های غلط آینده بر سر او نکوبیم. به دلیل همین نگاه‌های فرهنگی و سیستم غلط جامعه اگر والدی این فرزند را چه نگه دارد چه بفروشد در هر دو صورت تحمل شرایط هر دو مورد از بین برنده است.
بیشتر بخوانید: باند خرید و فروش نوزادان در گرگان متلاشی شد
برخورد‌های سیستم دولتی مهم‌ترین عامل فرزند فروشی است و در چنین اقدامی تنها پدر و مادر را متهم می‌کنند، اما آیا فروش کلیه و کبد و قرنیه چشم را در جامعه نمی‌بینیم؟ سیستم اجرایی وضعیت خانواده‌ها را رقم می‌زند، با یک یارانه ۱۰۰ یا ۲۰۰ هزار تومانی کمیته امداد یا بهزیستی آن هم در چنین شرایط وحشتناک تورمی زندگی کسی نمی‌چرخد. امروز حتی برخی خانواده‌ها که درآمد کافی دارند در نیاز‌های اولیه فرزندان خود مانده‌اند.

در شیرخوارگاه‌ها تعداد کودکان و نوزادان کم نیست، نباید علت طولانی شدن فرزندخواندگی را نداشتن کودک در شیرخوارگاه‌ها اعلام کنند چرا که در همه مراکز کودک وجود دارد متأسفانه بزرگترین مشکل ما اجرای قانون به نحو دلخواه است. بسیاری از خانواده‌هایی که برای خرید نوزاد اقدام می‌کنند افراد متمولی هستند، این‌ها از افراد معتاد نوزاد نمی‌خرند و با روابطی که به دلیل همین متمول بودن در دستگاه‌های مختلف از بیمارستان تا ثبت احوال دارند به راحتی شناسنامه نوزاد را به نام خود می‌گیرند.

خرید و فروش نوزاد توسط معتادان درصد بسیار اندکی از این موضوع است، درصد بسیار زیادی از این نوع خرید و فروش به صورت عادی حتی بدون دریافت مبلغی واگذار می‌شود. ما نباید به راحتی خرید و فروش نوزاد یا هر معضل اجتماعی دیگری را قضاوت کنیم، زمانی دولت‌ها می‌توانند آسیب‌های اجتماعی را کاهش دهند که علت اساسی و ریشه‌ای معضلات را برطرف کنند و حل مقطعی و ظاهری تأثیری در حل مشکل ندارد و تا به حال برای حذف فقر یا معتادان یا دیگر مشکلات جامعه نسخه‌ای نداشته‌ایم.
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: