تاریخ انتشار: ۰۹:۱۳ - ۲۱ خرداد ۱۳۹۹
سخنگوی تعزیرات گفت: وقتی قیمت گذاری ۱۲ محصول لبنی با تاخیر انجام شود، تولید کننده برای جبران زیان مجبور به افزایش قیمت است تا روند تولید متوقف نشود.
گرانی لبنیات
رویداد۲۴ سیدیاسر رایگانی سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی در گفت: هرسال ابتدای سال برای کالا‌هایی که شامل قیمت گذاری می‌شوند تصمیم گیری می‌شود، اما برخی کارخانجات لبنی قیمت بعضی اقلام را به صورت خودسرانه افزایش می‌دهند.

او افزود: قیمت گذاری از ابتدای سال بهتر است با توجه به نرخ تورم و افزایش نرخ مزد کارگر، عوارض و ... انجام شود. مرجع کارشناسی و مبارزه با گرانفروشی هم سازمان حمایت است. ۱۲ قلم کالا‌های لبنی شامل قیمت گذاری در سازمان حمایت می‌شوند و کالا‌های لبنی غیر از این‌ها شامل قیمت گذاری نمی‌شوند.

رایگانی گفت: میزان گرانفروشی را سازمان حمایت به سازمان تعزیرات اعلام می‌کند و با توجه به تخلفات رسیدگی می‌شود.

موسوی معاون سازمان حمایت در این باره گفت: تعداد اقلام کالای لبنیات تنوع بالایی دارد و کارگروه تنظیم بازار ۱۲ قلم محصولات لبنی شامل شیر، ماست و پنیر را شامل قیمت گذاری دانسته که باید فرایند قیمت گذاری را طی کرده باشد.

او افزود: در خصوص این ۱۲ قلم محصول لبنی هیچ افزایش قیمتی نداشتیم، اما واحد‌های تولیدی افزایش قیمت برای اقلام غیر از این ۱۲ قلم کالا داشته اند.

موسوی افزود: تغییرات قیمت در بررسی‌های اولیه با توجه به انتظار عمومی جامعه بالا بوده که به واحد‌های تولیدی اعلام شده است. ۴۰ درصد افزایش قیمت باید بررسی کارشناسی شود و رسیدگی خواهد شد.

موسوی گفت: تغییر قیمت غیرکارشناسی زمینه ورود سازمان حمایت را فراهم می‌کند. ملاک سازمان حمایت نیز گروه بندی جدید خواهد بود.

باکری دبیر انجمن صنایع لبنی هم گفت: وقتی ده سال است که گرانفروشی محصولات لبنی انجام می‌شود یعنی بخشی از کار ایراد دارد. با براورد اثربخشی افزایش قیمت در بخش خرد اقتصاد و بنگاه‌های تولید می‌توان افزایش قیمت را تعیین کرد و نرخ‌ها را تغییر داد.

وی افزود:، اما اکنون بعد از گذشت سه ماه از سال بنگاه‌های تولیدی آن بخش را که شامل قیمت گذاری نیست افزایش قیمت‌ها را اعمال می‌کنند تا از ضرر و زیان جلوگیری کنند.
منبع: تسنیم
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: