تاریخ انتشار: ۱۱:۰۵ - ۲۶ خرداد ۱۳۹۹
اسرائیل اکنون در یکی از دشوارترین برهه های تاریخ به سر می برد. با این حال، برنامه دولت اسرائیل برای الحاق اراضی فلسطینی به خاک اسرائیل می تواند باعث حرکت اسرائیل به سوی پرتگاه و افتادن به دام جنگ شود که ممکن است فراتر از اسرائیل و در چندین جبهه رخ دهد‌.
الحاق اراضی فلسطینی به اسرائیل
رویداد۲۴ اسرائیل اکنون در یکی از دشوارترین برهه‌های تاریخ به سر می‌برد. از شیوع ویروس کرونا و پیامد‌های ناشی از آن گرفته تا حمله نتانیاهو به حاکمیت قانون. با این حال، برنامه دولت اسرائیل برای الحاق اراضی فلسطینی به خاک اسرائیل می‌تواند باعث حرکت اسرائیل به سوی پرتگاه و افتادن به دام جنگ شود که ممکن است فراتر از اسرائیل و در چندین جبهه رخ دهد.

به نقل از سایت روزنو، روزنامه چپگرای "هاارتص" اسرائیل که از منتقدان سیاست‌های دولت دست راستی نتانیاهو است در مقاله‌ای به قلم "چاک فریلیچ" معاون مشاور سابق امنیت ملی اسرائیل ضمن هشدار به دولت اسرائیل درباره پیامد‌های تصمیم اخیر برای الحاق سرزمین‌های فلسطینی به خاک اسرائیل می‌نویسد:"اکنون اسراییل در برهه‌ای حساس به سر می‌برد در آستانه یک طوفان تمام عیار.

بحران سیاسی و قضایی حول محور محاکمه نتانیاهو آغاز شده است. با این حال، تلاش‌هایی از سوی او و اطرافیان اش برای تخریب دستگاه قضائی و نقض حاکمیت قانون آغاز شده تا او را مصون نگه داشته و از حکم احتمالی زندان دور نگه دارد.

این کارزار از سوی توطئه کنندگان خاموش در حزب لیکود مورد حمایت قرار گرفته و ائتلاف سست متشکل از شرکایی، چون "بنی گانتز" و حزب او "کاحول لاوان" نیز از آن حمایت می‌کند. ارکان اصلی دموکراسی اسرائیل در حال لرزیدن هستند.

همزمان، شیوع ویروس کرونا باعث ایجاد بحران اقتصادی بی سابقه‌ای در اسرائیل شده است. نرخ بیکاری به سطح وحشتناک ۲۵ درصد افزایش یافته است و بسته‌های مشوق اقتصادی دولت نیز تاثیر مثبت و کافی نداشته اند.

اقتصاد جهانی نیز در رکود شدیدی به سر می‌برد. اکنون با افزایش نرخ بیکاری، ارکان جامعه اسرائیل نیز در حال لرزیدن هستند. اسرائیل با چندین چالش مرتبط با امنیت ملی مواجه است که مسبب برخی از آن چالش‌ها خود اسرائیل است.

چالش‌هایی که تهدیدی برای کل منطقه هستند و ممکن است چهره آن را تغییر داده و به انزوا و سلب مشروعیت اسرائیل در سطح بین المللی بیانجامند. هم چنین، ممکن است اسرائیلی‌ها را به جنگی فراتر از مرز‌های سرزمینی اسرائیل نیز بکشاند. اکنون ارکان امنیت ملی اسرائیل در معرض آزمونی جدی قرار گرفته اند. راست‌های اسرائیل اکنون فرصت را برای الحاق یکجانبه گرانه باختری به خاک اسرائیل مناسب دیده اند. واکنش غالب دولت‌های منطقه‌ای و بین المللی به این موضوع همراه با سکوت بوده است.

دولت امریکا اورشلیم (بیت المقدس) را به عنوان پایتخت اسرائیل برسمیت شناخته و مشکلی با الحاق جولان به اسرائیل نداشته است. جهان عرب هیچ گاه ضعیف‌تر از امروز نبوده و قابلیتی برای مقابله با شیوع کرونا از خود نشان نداده است. ایران نیز علاوه بر شیوع ویروس کرونا درگیر بحران اقتصادی است و جامعه جهانی نیز با مسائل مختلف به خصوص شیوع کرونا دست و پنجه نرم می‌کند. علاوه بر آن، به احتمال زیاد الحاق کرانه باختری به اسرائیل از حمایت دولت ترامپ برخوردار خواهد بود".

این مقام امنیتی سابق اسرائیلی در ادامه می‌افزاید:"با این حال، احتمال وقوع سناریو‌های بد برای اسرائیل وجود دارند. فلسطینیان اعلام کرده اند که دیگر خود را مقید به رعایت مفاد پیمان اسلو نمی‌دانند و به همکاری امنیتی شان با اسرائیل پایان خواهند داد.

این واکنش آنان به موضوع الحاق بوده است. در صورت عملی شدن این تهدید فضایی از بحران و بی نظمی ایجاد خواهد شد. جناح راست اسرائیل درصدد الحاق کامل کرانه باختری بر خواهد آمد که موج پناهجویان فلسطینی و دولت اردن را نیز در معرض خطر قرار خواهد داد.

اجرای برنامه الحاق به معنای احیای کنترل اسرائیل بر بیش از ۲.۵ میلیون فلسطینی خواهد بود. این موضوع چالشی برای آینده اسرائیل به عنوان دولتی با ویژگی دموکراتیک و یهودی خواهد بود و هزینه‌های سرسام آور اقتصادی را بر اسرائیل تحمیل خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: طرح الحاق ۳۰ درصد کرانه باختری به اسرائیل/ روابط اسرائیل با اعراب دوباره شکراب می‌شود؟
این در حالی است که اسرائیل نیازمند اختصاص بودجه کلان برای کاهش نرخ بیکاری و بهبود بخش سلامت و آموزش و تقویت زیر ساخت‌ها است. اجرای برنامه الحاق کار را برای حماس سخت خواهد کرد چرا که آن گروه دیگر نخواهد توانست خونسردی خود را حفط کند.

هم چنین، نیرو‌های ایرانی در سوریه و نیرو‌های حزب الله لبنان نیز احتمالا آرام نخواهند گرفت. اسرائیل در آن صورت ظرف مدت چند هفته خود را درگیر جنگ در چندین جبهه خواهد دید. حزب الله لبنان به تنهایی سیزده هزار راکت در اختیار دارد. اجرای برنامه الحاق تهدیدی امنیتی برای اردن و مصر خواهد بود و آن دو کشور علیرغم نفعی که از معاهده صلح با اسرائیل عایدشان شده است مجبور به لغو آن خواهند شد.

هم چنین، احتمالا همکاری اعضای شورای همکاری خلیج فارس با اسرائیل نیز کاهش خواهد یافت. این در حالی است که پیش از آن، اسرائیل و دولت‌های عربی برای مقابله با دشمن مشترک با یکدیگر همکاری داشتند.

برای ایران، برنامه الحاق فرصتی غیر منتظره به منظور تقویت محور مقاومت در منطقه خواهد بود. شاید اتحادیه اروپا به عنوان یک نهاد، اسرائیل را تحریم نکند، اما به احتمال زیاد دولت‌های اروپایی به صورت مجزا به اسرائیل درباره اقدامات تنبیهی یکجانبه هشدار خواهند داد.

آنان می‌توانند در این مسیر قابلیت‌های تحقیقاتی، علمی، صنعت و فناوری پیشرفته اسرائیل را هدف قرار دهند. هم چنین، احتمال آن وجود دارد که "جو بایدن" رئیس جمهوری بعدی امریکا شود. او همواره حامی اسرائیل بوده و حزب دموکرات خانه اصلی یهودیان در امریکا بوده است. با این حال، در دو سال گذشته حمایت نامزد‌های دموکرات از اسرائیل کاهش یافته و دموکرات‌ها از لزوم کاستن حمایت نظامی اسرائیل و لغو رابطه خاص امریکا با اسرائیل سخن گفته اند تا از طریق آن به اعمال فشار بر اسرائیل پرداخته و دولت نتانیاهو را مجبور به تغییر سیاست هایش در قبال کرانه باختری سازند.

واقعیت آن است که حمایت امریکا از اسرائیل در سالیان گذشته و وتوی قطعنامه‌های مختلف علیه اسرائیل در شورای امنیت توسط امریکا برای اسرائیل موضوعی کلیدی بوده است. قطع رابطه گرم یهودیان امریکا با اسرائیل ضربه‌ای سنگین بر اسرائیلی‌ها خواهد بود. به همین خاطر است که اسرائیل به طوفانی شدید نزدیک می‌شود و باید چشم هایش را باز کند. افراد باهوش نباید با آینده امنیت شان بازی پرریسک رولت روسی را انجام دهند".
 
منبع: روزنو
خبر های مرتبط
برچسب ها: رویداد24 ، اسرائیل ، فلسطین
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: