تاریخ انتشار: ۱۰:۱۲ - ۱۷ تير ۱۳۹۹
"اگنس کالامار" گزارشگر ویژه سازمان ملل ترور سردار سلیمانی در عراق با استفاده از پهپاد و با دستور رییس جمهوری آمریکا را نقض قوانین بین‌المللی و منشور ملل متحد دانسته است.
ترور سردار سلیمانی
رویداد۲۴ گزارشگر ویژه سازمان ملل ترور شهید سردار سلیمانی از سوی آمریکا را اقدامی بر خلاف مقررات بین‌المللی و نقض منشور ملل متحد دانسته است.

به نقل از رویترز، "اگنس کالامار" گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره اعدام‌های فراقانونی، سریع یا خودسرانه در گزارشی ترور سردار سلیمانی در عراق با استفاده از پهپاد و با دستور رییس جمهوری آمریکا را نقض قوانین بین‌المللی و منشور ملل متحد دانسته است.

او در گزارشی که درباره ترور‌های هدفمند با استفاده از پهپاد‌های نظامی تهیه کرده و قرار است آن را به نشست روز پنج‌شنبه شورای حقوق بشر ملل متحد ارایه کند، تاکید داشته مقامات آمریکا نتوانسته‌اند اسناد و شواهدی محکم در ضرورت حمله به کاروان حامل سردار سلیمانی ارایه کنند.

او در گزارش خود تاکید کرده سردار سلیمانی مهره کلیدی نظامی ایران در عراق و سوریه بوده، اما با این حال دولت ایالات متحده نتوانسته شواهدی مبنی بر تهدید حتمی و قریب‌الوقوع ناشی از سردار سلیمانی برای شهروندان و نظامیان آمریکایی ارایه کند و به همین خاطر اقدام واشنگتن در ترور هدفمند این چهره نظامی ایرانی، غیرقانونی بوده است.

این گزارشگر سازمان ملل ترور سردار سلیمانی را نقض منشور ملل متحد از جانب آمریکا توصیف کرده و خواستار پاسخگویی در مورد قتل‌های هدفمند توسط هواپیما‌های بدون سرنشین مسلح و وضع مقررات در این حوزه شده است.

او در گزارش خود نوشته: حمله ۳ ژانویه (۲۰۲۰) هواپیما‌های بدون سرنشین آمریکا علیه کاروان حامل سردار سلیمانی نخستین حادثه در نوع خود بود که در آن یک کشور به بهانه دفاع از خود، یک مقام نظامی رسمی خارجی را در خاک یک کشور ثالث مورد هدف قرار داده است.

او به رویترز گفت:" جهان در برهه‌ای حساس و یک نقطه عطف در ارتباط با استفاده از پهپاد‌ها قرار دارد ... شورای امنیت سازمان ملل متحد اقدامی نمی‌کند و جامعه بین‌المللی، خواسته یا ناخواسته، سکوت پیشه کرده است. "

اگنس کالامار در حالی گزارش خود را روز پنج‌شنبه به نشست شورای حقوق بشر ملل متحد برای بحث و بررسی کشور‌ها ارایه خواهد کرد که ایالات متحده آمریکا با تصمیم ترامپ بیش از ۲ سال است که به خاطر حمایت از اسراییل از عضویت در این شورا کناره‌گیری کرده است.

گزارش این گزارشگر سازمان ملل پس از آن ارایه شده که یک هفته پیش دادستان تهران از درخواست رسمی ایران به پلیس بین‌الملل (اینترپُل) برای بازداشت دونالد ترامپ و ۳۵ متهم دیگر بابت پرونده ترور شهید سلیمانی خبر داده است.
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: