تاریخ انتشار: ۰۹:۱۳ - ۱۷ مرداد ۱۳۹۹
بازار‌های مالی در دومین هفته مرداد ۹۹ شاهد اُفت و خیز شدید قیمتی بودند.
بازار بورس و ارز
رویداد۲۴ در هفته دوم مرداد ۹۹ بازار‌های مالی شاهد تغییرات قیمتی چشمگیری بودندو رویدا‌هایی نظیر انفجار در بیروت (پایتخت کشور لبنان) شاهد بوده ایم که به نبال آن نرخ اُنس جهانی با افزایش بی سابقه‌ای مواجه شد و حدودا بیش از ۵۵ دلار افزایش یافت همچنین هر بشکه نفت خام آمریکا با رشد ۱.۵ درصدی همراه بود.

سودآورترین بازار در دومین هفته مرداد

در دومین هفته مرداد رشد قیمت در بازار ارز از دیگر بازار‌های مالی بیشتر بود و به بیان دیگر پر بازده‌ترین بازار در این هفته متعلق به ارز است که به طور میانگین قیمت دلار ۸.۷درصد و یورو ۱۱درصد افزایش یافت.

همچنین در این هفته افرادی که طلا و سکه خریدند سود کردند چراکه هر قطعه سکه طرح جدید حدود ۳.۴ و طلا ۴.۸ درصد رشد کرد، اما بورس سومین بازار سودده این هفته بود به طوریکه شاخص کل حدود ۶.۸درصد رشد کرد.

دلار و یورو وارد کانال قیمتی جدید شدند

در دومین هفته مرداد ۹۹ دلار با افزایش ۲ هزار تومانی از قیمت ۲۱ هزار تومان به نرخ ۲۳ هزار تومان رسید همچنین یورو در اولین روز هفته با قیمت ۲۴ هزار و ۸۰۰ تومان فروخته شد که این رقم در پایان هفته به مبلغ ۲۶ هزار و ۷۰۰ تومان رسید و حدود یک هزار و ۹۰۰ تومان گران شد.

روند ادامه دار افزایش نرخ طلا و سکه در بازار

بازار طلا و سکه نیز دراین هفته شاهد افزایش قیمت بود به طوری که سکه در اولین روز هفته با قیمت ۱۱ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان فروخته شد و با افزایش ۳۰۰ هزار تومانی در آخرین روز هفته با مبلغ ۱۱ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان داد و ستد شد همچنین هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با افزایش ۳۰ هزار تومانی در طول هفته از قیمت یک میلیون و ۷۵ هزار تومان به نرخ یک میلیون و ۱۲۲ هزار تومان رسید.

اُنس جهانی از مرز ۲ هزار دلاری عبور کرد

نادر بذر افشان دبیرهیات مدیره اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران در گفتگو با خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت:در دومین هفته مرداد اُنس جهانی به طور میانگین ۸۵ دلار افزایش داشته است و از مرز ۲ هزار دلار عبور کرد که این روند افزایش قیمت در چندین سال گذشته بی سابقه بوده است.

او بیان کرد: در این هفته افزایش چشمگیر اُنس جهانی تحت تاثیر عواملی همچون تقاضا برای دارایی‌های امن و اُفت ارزش دلار آمریکا و کاهش اسمی آن در معاملات بازار‌های جهانی بود که منجر به پیشروی در افزایش قیمت اُنس جهانی طلا شد.

بذر افشان تصریح کرد: با توجه به گسترش شیوع ویروس کرونا در کشور‌های مختلف میزان خرید طلا برای حفظ سرمایه در سطح دنیا رو به افزایش است همچنین انفجاری که در روز سه شنبه (۱۴ مرداد ۹۹) در پایتخت کشور لبنان اتفاق افتاد باعث شد که بر قیمت اُنس جهانی و نرخ نفت تاثیر بگذارد.

دبیرهیات مدیره اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران اطهار کرد: با رشد بی سابقه اُنس جهانی پیش بینی می‌شد که نرخ طلا و سکه به میزان زیادی در بازار داخلی افزایش یابد و این موضوع تاثیر بیشتری بر قیمت سکه و طلا بگذارد به طوری که انتضار میرفت سکه وارد کانال ۱۲ میلیون تومانی شود، اما با توجه به کاهش تقاضا در بازار و کنترل قیمت ارز در بازار داخلی، قیمت طلا و سکه نسبت به افزایش اُونس جهانی رشد قیمتی نداشت.

بذر افشان گفت: معتقدم اگر کاهش تقاضا برای خرید سکه ادامه دار باشد و نرخ ارز شاهد نوسان‌های شدیدی نباشد دور از انتطار است که افزایش قیمت قابل توجه‌ای را برای سکه و طلا تجربه کنیم.

بیشتر بخوانید: پیش بینی بازار مسکن در ماه‌های آینده/ رشد قیمت مسکن تا کجا ادامه دارد؟
بیشترین و کمترین تغییر سهام‌ها در بازار سرمایه

در حال حاضر بزرگترین شرکت به لحاظ ارزش بازار، شستا است که ارزش بازار آن حدود ۵۰۱ هزار میلیارد تومان است همچنین در این هفته نماد‌های ولیز، وسبحان و ثعتما در سه بازار بورس، فرابورس و بازار پایه بیشترین جابجایی مالکیتی را در میزان سهامشان داشتند.

بیشترین رشد هفتگی قیمت سهام در بازار بورس انرژی، در بازار فرابورس غویتا و در بازار پایه ثنوسا بوده استاما بیشترین کاهش هفتگی قیمت سهام در بازار بورس تکنو، در بازار فرابورس بهپاک و در بازار پایه خفناور بوده است.

افزایش ارائه عرضه‌های اولیه در روز‌های آینده

همایون دارابی کارشناس بازار سرمایه ، گفت: در این هفته شاخص کل بازار سرمایه به مرز ۲ میلیون واحد حرکت کرد و از آن عبور کرد و همان طور که انتطار می‌رفت مقاومتی قابل ملاحظه‌ای در برابر افزایش شاخص بوس به وجود آمده بود و طبیعی است که بازار فاز اصلاح قیمت و استراحت را تجربه بکند.

دارابی بیان کرد: شدت عرضه‌ها در بازار سرمایه که ناشی از عملکرد معامله گران کوتاه مدت بود و در زمان رکورد شکنی شاخص بورس سهامداران اقدام به شناسایی سود سهام‌های خود می‌کنند که در بازار سرمایه عرضه کنند‌هایی مانند سهام عدالت و صندوق‌های سرمایه گذاری هم وجود داشتند که به دلیل آزاد سازی سهام عدالت و کاهش سقف سرمایه گذاری صندوق‌های درآمد ثابت در بازار اقدام به عرضه سهام کردند.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: با ارائه عرضه‌های جدید سهام و ورود نقدیگی به بازار سرمایه باعث ایجاد نوسان در بازار سرمایه شده است و انتظار می‌رود این روند تا هفته آینده ادامه دشته باشد و با تعطیلی‌هایی که در چند روز اخیر داشته ایم باعث شد که بازار سرمایه وارد فاز استراحت شود.

او تصریح کرد: با توجه به اینکه بازار سرمایه در ایران با بازار‌های جهانی ارتباط مستقیم ندارد حوادثی مانند انفجار در بیروت نمی‌تواند در بورس تاثیر گذاری چندانی داشته باشد.

دارابی در پایان گفت: در رور‌های پایانی دومین هفته مرداد شاهد ارئه ۲ عرضه اولیه شامل امین و پتروشیمی ارومیه بوده ایم که با استقبال خوبی مواجه شد و منتظر هستیم که ببینیم شرایط در روز‌های آینده چگونه خواهد بود که بر اساس آن عرضه اولیه سهام‌ها صورت بگیرد و احتمال دارد تا ۲ ماه آینده ارئه عرضه اولیه در بازار افزایش یابد.
خبر های مرتبط
برچسب ها: رویداد24 ، بورس ، بازار ارز
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: