تاریخ انتشار: ۱۰:۴۵ - ۰۱ مهر ۱۳۹۹
روز یکشنبه در ششمین آخر هفته اعتراضات مردمی علیه الکساندر لوکاشنکو در بلاروس ۱۰۰ هزار معترض را به خیابان‌های مینسک کشاند.

اعتراضات معروف به دمپایی در بلاروس

رویداد ۲۴ بیش از ۱۰۰ هزار تن از مردم بلاروس روز یکشنبه در ششمین آخر هفته متوالی اعتراضات علیه رئیس جمهور این کشور در سراسر مینسک دست به راهپیمایی زده و همچنان رهبر بلاروس را برای کناره‌گیری از قدرت تحت فشار گذاشتند.

معترضان در این راهپیمایی‌ها با پرچم سرخ و سفید اپوزیسیون شعار " گمشو برو" سر دادند.
الکساندر لوکاشنکو، از سال ۱۹۹۴ در قدرت بوده و منتقدان وی می‌گویند او در این ربع قرن صداهای مخالف دولت را خاموش و رسانه‌های مستقل را سرکوب کرده است.


بیشتر بخوانید: ادامه اعتراضات مردمی در بلاروس


شماری از تظاهرکنندگان به تبعیت از شعار سرگئی تیچانوفسکی، رهبر معترضان که می‌گوید «سوسک را له کنید»، لنگه دمپایی به دست گرفته بودند و عدهٔ دیگری نیز در اعتراض به بی‌اعتنایی رئیس جمهوری این کشور به دغدغه‌های مردم در بحران کرونا ماسک بر چهره داشتند.
اعتراض‌های مردمی در بلاروس اعتراض‌های ادامه‌دار مردم بلاروس است که به انقلاب دمپایی موسوم است و شامل مجموعه‌ای از اعتراض‌های خیابانی علیه دولت اقتدارگرای الکساندر لوکاشنکو رئیس‌جمهور فعلی بلاروس است. این تظاهرات، بخشی از جنبش دمکراسی بلاروس به‌شمار می‌رود، این جنبش در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ بلاروس آغاز شد، که در آن لوکاشنکو برای ششمین دوره رئیس‌جمهور می‌شود. در تصاویر روز عکس‌هایی از اعتراضات ششمین آخر هفته بلاروس را ببینید.

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: