تاریخ انتشار: ۱۵:۴۰ - ۱۲ مهر ۱۳۹۹
وقتی از مغازه طلافروشی، گردن‌بند یا سرویس طلا می‌خرید، مبلغی که برایتان فاکتور می‌شود، به چه روشی محاسبه شده؟

مجاسبه قیمت طلا

رویداد۲۴خیلی از مغازه‌داران علاقه ندارند که مشتری از حساب و کتابشان سر در بیاورد و نحوه محاسبه قیمت طلا در زمان خرید دست شما بیافتد، اما هستند کسانی که از شفافیت استقبال می‌کنند.

روش محاسبه قیمت طلا ازین قرار است:
پول طلای خام + اجرت + سود طلافروشی + مالیات

حالا با یک مثال، جزئیات فرمول بالا را توضیح می‌دهم. فرض کنید شما النگوی زیر را برای خرید انتخاب کرده‌اید. نام این کار، النگو سینا هست به وزن ۱۸/۷۳۰ گرم (هجده گرم و هفتصد و سی سوت).

نحوه محاسبه قیمت و اجرت طلا هنگام خرید از طلا فروشی

۱) پول طلای خام

منظور از طلای خام این است که فقط طلا، خود فلز طلا بدون درنظر گرفتن اجرت و سود مغازه طلافروشی، چقدر می‌ارزد. پول طلا از ضرب «قیمت هر گرم طلا» در وزن کار ساخته به دست می‌آید.

قیمت تابلو در این لحظه، ۴۲۰,۰۰۰ تومان برای هر گرم طلای هجده عیار است پس پول النگوی انتخابی ما ۷,۸۶۶,۶۰۰ تومان می‌شود.


۱۸/۷۳۰ × ۴۲۰,۰۰۰ = ۷,۸۶۶,۶۰۰ تومان پول طلای خام.

محاسبه پول طلا به روش فوق برای مواقعی است که عیار کار ساخته، ۷۵۰ و هجده عیار باشد وگرنه باید وزنش را تبدیل به عیار ۷۵۰ کنیم، سپس در قیمت تابلو ضرب شود مثل مواقعی که کار ۲۱ عیار انتخاب می‌کنید. چنانچه با تبدیل عیار آشنا نیستید، مقاله «فرمول تبدیل عیار و محاسبه وزن۷۵۰» را بخوانید.
از چهار بخش فرمول محاسبه قیمت طلا در زمان خرید اولی‌اش به خوبی و خوشی تمام شد.

۲) اجرت ساخت و کارمزد


قسمتی که برای همه مشتریان، مبهم و سوال‌برانگیز است همین جاست. شما نمی‌دانید که طلافروش بابت این جنس، چه اجرتی را به کارخانه یا بازار پرداخته یعنی خودش گرمی چند تومان، کارمزد داده است.


مساله اجرت کاملا به وجدان فروشنده برمی‌گردد و راستگو بودنش، اما می‌توانید پیش از خرید، همان جنس را در چند مغازه قیمت کنید و دقیقا از نرخ اجرت بپرسید.

” اجرت ساخت این جنس، گرمی چند تومان است؟ “ این‌طوری تا حدودی از اجرتش مطلع می‌شوید.


برای محاسبه پول اجرت، وزن طلای ساخته را ضربدر فی اجرت هر گرم می‌کنند. مثلا النگوی مدنظرمان را گرمی ۲۵,۰۰۰ تومان برایتان فی می‌زند:


۱۸/۷۳۰ × ۲۵,۰۰۰ = ۴۶۸,۲۵۰ تومان پول اجرت.

حتماً شنیده‌اید برخی کار‌های ساخته، اجرتشان درصدی است مثلا می‌گویند اجرت این کار ۱۷% است. روش محاسبه اجرت برای این کارها، درصد گرفتن از قیمت روز طلا هست.


مثلا قیمت تابلو ۴۲۰,۰۰۰ تومان برای هر گرم طلاست، ۱۷ درصدش می‌شود: گرمی ۷۱,۴۰۰ تومان. با ماشین‌حساب، قیمت طلا را ضربدر درصد کنید سپس تقسیم بر صد. حالا که اجرت هر گرم را به دست آوردیم، در وزن ضرب می‌کنیم تا به پول اجرت برسیم.
سخت‌تر ازین، اجرت برخی کارهاست که ترکیبی از تومان و درصد است. مثلا گرمی ۸,۰۰۰ تومان و ۳% که باید ابتدا درصدش را به روشی که گفتیم تبدیل به تومان کنید و به ۸ هزار تومان اضافه کنید تا فی اجرت هر گرم مشخص شود.
همین‌جا یک نکته مشخص می‌شود: اجرت کار‌های درصدی، متناسب با نوسان قیمت طلا، کم و زیاد می‌شود.


محاسبه قیمت طلا
۳) سود مغازه طلا فروشی


پول طلای خام و پول اجرت، هزینه تمام‌شده برای طلافروش است یعنی مبلغی که پای خودش افتاده، پس سود خودش چقدر است؟ در هر مغازه طلافروشی دستورالعمل اتحادیه طلا و جواهر نصب شده: سود قانونی طلافروشان، ۷ درصد است. پول طلا و اجرت، هر مبلغی شد، هفت درصدش سود تکفروش است و به مبلغ نهایی که شما می‌پردازید، اضافه می‌شود.

برای محاسبۀ هفت درصد با ماشین‌حساب، پول طلا و اجرت جمع کنید، سپس ضربدر ۷ کنید و بعد تقسیم بر صد.

۷,۸۶۶,۶۰۰ + ۴۶۸,۲۵۰ = ۸,۳۳۴,۸۵۰ تومان که ۷ درصدش می‌شود: ۵۸۳,۴۳۹ تومان سود مغازه طلافروشی


پس با این حساب و به قیمت امروز طلا، مغازه‌دار هرچقدر هم بخواهد تخفیف بدهد، نباید از ۵۸۰ هزار تومان بیشتر شود و اگر بیشتر ازین تخفیف بدهد، شما به نرخ اجرتی که اعلام کرده بود شک می‌کنید، مگر اینکه بخواهد بدون سود به شما بفروشد! مگه میشه؟! مگه داریم؟!

۴) مالیات ارزش افزوده


به آخرین بخش از فرمول محاسبه قیمت طلا در زمان خرید رسیدیم: مالیات. محاسبه‌اش پیچیدگی خاصی ندارد فقط به جمع مبالغی که بالاتر به دست آوردید، درصد مالیات را هم اضافه کنید. نرخ مالیات امسال ۹ درصد است.


۷,۸۶۶,۶۰۰ + ۴۶۸,۲۵۰ + ۵۸۳,۴۳۹ که ۹ درصدش می‌شود: ۸۰۲,۶۴۶ تومان مالیات ارزش افزوده.

به عددی رسیدیم که در فاکتور به عنوان مبلغ نهایی نوشته می‌شود و شما باید پرداخت کنید:


۷,۸۶۶,۶۰۰ + ۴۶۸,۲۵۰ + ۵۸۳,۴۳۹ + ۸۰۲,۶۴۶ = ۹,۷۲۰,۹۳۵ تومان مبلغ نهایی بابت النگو سینا

از سال ۱۳۸۹ که قانون مالیات ارزش‌افزوده اجرایی شده، صنف طلافروش موظف شده درصدی از بهای تمام‌شده زیورآلاتی که به مشتریان می‌فروشند را به‌عنوان مالیات محاسبه کرده و از خریدار دریافت کنند. این موضوع از همان ابتدا مورد اعتراض طلافروشان قرار گرفت چراکه معتقد بودند اصل طلا سرمایه است و ارزش‌افزوده‌ای ایجاد نمی‌کند که مالیات به آن تعلق بگیرد و مالیات فقط به اجرت باید بخورد. تاکنون نیز چانه‌زنی‌ها برای حذف یا تعدیل این میزان مالیات بی‌نتیجه بوده و خریداران طلا باید این ۹ درصد را به طلافروش پرداخت کنند تا او به اداره مالیات بپردازد.


بروزرسانی: خوشبختانه مجلس در سال ۱۳۹۸ تصویب کرد مالیات ارزش افزوده به اصل طلا تعلق نگیرد و احتمالاً از سال ۹۹ این قانون اجرایی شود.


بیشتر بخوانید: کدام سکه بالاترین سود را نصیب خریداران کرد؟


محاسبه سریع قیمت طلا با ماشین‌حساب

هیچ مغازه‌داری این همه ضرب و جمع نمی‌کند بلکه از ترفندی آسان‌تر و سریع‌تر استفاده می‌کند که به شما می‌گویم. با ماشین‌حساب، این مراحل را طی کنید: قیمت هر گرم طلا + فی اجرت + ۷، حالا کلید درصد را بزنید و سپس کلید × را. وزن را وارد کنید. تا بدین مرحله، ماشین‌حساب مبلغ بدون مالیات را نشانتان می‌دهد. عدد ۹ را بزنید سپس کلید درصد و در پایان کلید مساوی. شما به مبلغ نهایی رسیدید.


فرمولی را که در ابتدای مقاله گفتم یادتان هست؟

پول طلای خام + اجرت + سود طلافروشی + مالیات


حتماً متوجه شدید که از وزن، فاکتور گرفتیم و بالاخره درس تلخ ریاضی و «فاکتور گرفتن» که در مدرسه یاد گرفتیم، به کارمان آمد، اما هنوز که هنوز است کاربرد سینوس و تانژانت را در زندگی روزمره خود نمی‌دانم!


طلافروشان برای راحتی، مرحله محاسبه مالیات را با محاسبه درصد سود ترکیب کرده‌اند یعنی به‌جای هفت درصد، شانزده درصد حساب می‌کنند که مبلغی کمتر را نتیجه می‌دهد، اما آن‌قدری نیست که مهم باشد:

قیمت هر گرم طلا + فی اجرت + ۱۶ (عدد شانزده، جمع ۷درصد سود و ۹درصد مالیات است)
کلید %
کلید ×
وزن
کلید مساوی

محاسبه قیمت طلا

خبر های مرتبط
برچسب ها: رویداد24 ، قیمت طلا ، طلا
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: