تاریخ انتشار: ۲۲:۱۹ - ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۰

روایتی از آثار مثبت برجام که با خروج ترامپ از آن، متوقف شد

وزیر خارجه ایران با اشاره به سابقه همکاری اقتصادی ایران و ایتالیا گفت: با توجه به مذاکرات وین لازم است امکانات برای احیای روابط اقتصادی بازسازی شده و آمادگی برای بازگشت ایتالیا به عنوان یک شریک قدیمی به صحنه اقتصادی ایران ایجاد شود.

آثار مثبت برجام

رویداد۲۴ «محمدجواد ظریف» پس از دیدار با وزیر امور خارجه ایتالیا گفت: گفتگو‌های خوبی در این دیدار، در مورد روابط دوجانبه داشتیم. ایتالیا شریک اقتصادی ایران است. ایتالیا حضور گسترده‌ای در ایران داشته و شرکت‌های ایتالیایی علاقه‌مندی گسترده‌ای به همکاری با ایران داشتند به طوری که در این زمینه حدود ۳۰ میلیارد دلار قرارداد و پنج میلیارد دلار اعتبار تعیین کرده بودند.

وی ادامه داد: این موضوع مربوط به قبل از خروج آمریکا از برجام بود و اکنون لازم بود این امکانات برای دوران پس از مذاکراتی که اکنون در وین در حال انجام است، بازسازی شود و این آمادگی برای بازگشت ایتالیا به عنوان یک شریک قدیمی ایران به صحنه اقتصادی کشور ایجاد شود.

رییس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه ایتالیا در دوران پس از خروج آمریکا از برجام، کمتر از دیگر کشور‌های اروپایی ایران را ترک کرد، اظهار داشت: هنوز بسیاری از شرکت‌های ایتالیایی در ایران حضور دارند. در این زمینه صحبت و گفتگو‌های خوبی انجام شد و طرف اروپایی نیز بر اجرای تعهدات خود تاکید کرد.

ظریف با اشاره به دیگر موضوعات مورد رایزنی در دیدار با همتای ایتالیایی خود تصریح کرد: در این نشست در مورد وضعیت منطقه از جمله آخرین تحولات افغانستان، فلسطین، عراق، گفتگو‌های ایران با همسایگان خود در خلیج فارس و همچنین گفتگو‌های وین رایزنی و گفتگو شد و دیدگاه‌های ایران را مطرح کردیم.

وی با بیان اینکه گفت‌وگوی طولانی و مفصلی با همتای خود داشتم، گفت: به نظرم برای روشن شدن دیدگاه‌های جمهوری اسلامی برای یکی از بازیگران مهم اروپا جلسه بسیار خوبی بود.
خبر های مرتبط
برچسب ها: برجام ، ترامپ
نظرات شما
پیشخوان