تاریخ انتشار: ۱۲:۰۲ - ۱۴ شهريور ۱۴۰۰
تعداد نظرات: ۵ نظر
رویداد‌۲۴ گزارش می‌دهد؛

معنای استعفای آملی لاریجانی از شورای نگهبان چیست؟

استعفای صادق آملی لاریجانی از شورای نگهبان خبر مهمی بود که روز گذشته منتشر شد؛ خبری که نشان می‌دهد اختلاف در لایه‌های بالای هرم قدرت بیشتر و بیشتر شده است؛ شاید هم نشانه‌ای از اینکه کشور، آبستن حوادث بزرگتری است که در آن جایی برای لاریجانی‌ها نیست.

استعفای صادق لاریجانی

رویداد۲۴ خبر استعفای صادق آملی لاریجانی از مجمع تشخیص مصحلت نظام از مدت‌ها پیش به صورت غیر رسمی دهان به دهان می‌شد اما هیچگاه به صورت رسمی اعلام نشده بود. آملی لاریجانی بعد از رد صلاحیت برادرش علی لاریجانی نامه‌ای نوشته بود و از دخالت نهادهای امنیتی در شورای نگهبان گلایه‌ای شدید کرده بود. اگرچه از زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ همه منتظر رسمی اعلام شدن این خبر بودند اما ظاهرا در انتشار آن دست نگاه داشتند تا دولت کاملا به تیم رئیسی تحویل شود و پس از برگزاری رای اعتماد آن را علنی کنند. 

اصولگرایان با کلیدواژه «بی‌جنبه» به اقدام صادق آملی لاریجانی تاختند و نوشتند انتخابات جنبه می‌خواهد که او نداشته است. اصلاح طلبان نیز گفتند چرا زمانی که مسئله شخصی شد، او استعفا کرده و پیش از آن چیزی نگفته است؛ چه آنکه زمانی که معترضان انتخابات ۸۸ بازداشت می‌شدند و از وضعیت بد زندان‌ها گلایه داشتند، زمانی که تصاویر اعترافات اجباری آن‌ها از تلویزیون نمایش داده می‌شد، زمانی که نخست وزیر و رئیس مجلس دوران امام به حصر رفتند، زمانی که صد‌ها معترض در دی ۹۶ کشته و بازداشت شدند، زمانی که لوایح مربوط به FATF مدت‌های طولانی در پشت دیوار مجمع تشخیص مصلحت نظام معطل مانده بود، زمانی که در مجلس دهم ده‌ها نفر از شخصیت‌های برجسته نظام رد صلاحیت شدند، صادق لاریجانی نه تنها خم به ابرو نیاورده بود که حتی حمایت می‌کرد و در قوه قضائیه و شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام، طبق برنامه عمل می‌کرد. اصولگرایان هم آنقدر آقا صادق را دوست داشتند که در سال ۸۸، تصویر او را در «امت امام خامنه‌ای» منتشر کرده بودند. امت امام خامنه‌ای محصول رسانه‌ای اصولگرایان تندرو بود که شخصیت‌های نظام را در دو گروه «یاران هاشمی» و «امت امام خامنه‌ای» تقسیم کرده بودند. در آن دوقطبی‌سازی، علی لاریجانی جز یاران آیت الله هاشمی بود، اما صادق لاریجانی جز خواص بود.

صادق لاریجانی رشد سیاسی را در دهه هفتاد آغاز کرد. او روحانی جوانی بود که نوشته‌های او در نقد عبدالکریم سروش در محافل حوزوی و بسیج دانشجویی دست به دست می‌شد. چند سال بعد در سال پرتنش ۸۸ صادق به ریاست قوه قضائیه رسید. در همان زمان گفته می‌شد او یکی از گزینه‌های رهبری انقلاب است اما ستاره بخت او در سال‌های اخیر رو به افول گذاشت و ابتدا با ماجرای ۶۳ حساب قوه قضاییه به نام او برایش جنجال ایجاد شد و سپس با حاشیه‌های «قصر-حوزه» مجلل قم مشکلات جدیدتری برایش ایجاد شد و فشار بر او را کلید زدند و در نهایت با رو شدن پرونده اکبر طبری تیر آخر به صادق آملی لاریجانی زده شد و با انتشار این شایعه که اکبر طبری در ویلای صادق لاریجانی بازداشت شده، فشارها بر او شدت گرفت.

همان زمان شایعه شد فشارها آنقدر علیه آملی لاریجانی تشدید شده که او در واکنش قصد مهاجرت به نجف در عراق دارد.آیت الله یزدی در واکنشی تند به شایعه مهاجرت آملی لاریجانی نوشت: «فلانی می‌گوید اگه این کار را نکنید، به نجف می‌روم! خوب بروید، آیا با رفتن شما قم به هم می‌خورد؟ شما در قم بودنتان هم خیلی موثر نبود، چه رسد که نجف بروید. رییس دفتری که ۱۰ سال، جای مهمی را اداره کرده دستگیر می‌شود، بعد اعتراض می‌کند که چرا گرفتید؟ به اسم مدرسه علمیه، کاخ ساختند! از کجا آوردی ساختی؟»


بیشتر بخوانید: ظهور ابراهیم در سایه خروج لاریجانی‌ها/ چرا علی و صادق لاریجانی در مراسم تحلیف حضور نداشتند؟


به گزارش رویداد‌۲۴ افشاگری‌ها علیه صادق لاریجانی در دوره‌ای بسیار زیاد شد و او راه چاره‌ای هم برای مقابله با نداشت. حالا دست سرنوشت همان کاریرا با او کرد که زمانی خودش می‌کرد؛ آملی لاریجانی که روزگاری در واکنش به افشاگری محمود صادقی، مامور بازداشت در خانه نماینده مجلس می‌فرستاد، اکنون ابزاری برای مقابله نداشت. صد‌ها مخالف احمدی نژاد در دوره او به زندان افتاده بودند، اما حالا حامیان گمنام احمدی نژاد، او را در تیررس انتقادات خود قرار داده بودند. صادق آملی لاریجانی حتی افشاگری کرد و از عیسی شریفی قائم مقام قالیباف سخن گفت و بالاخره حاشیه‌ها تمام شد. 

با دلجویی رهبری هم به نظر می‌رسید که طوفان از سر او گذشته است. محمد یزدی که منتقد جدی آملی لاریجانی بود، بیمار شد و درگذشت و حتی شایعه شد صادق لاریجانی یکی از گزینه‌های جانشینی احمد جنتی نیز هست اما این اتفاق رخ نداد و انتخابات ریاست جمهوری معادلات را تغییر داد؛ رد صلاحیت علی لاریجانی، سرانجام صدای اعتراض صادق را بلند کرد. او نه در مراسم تحلیف و نه در مراسم تنفیذ ابراهیم رئیسی حاضر نشد و تنها عضو شورای نگهبان بود که حکم ریاست جمهوری او را امضا نکرد و عاقبت از عضویت در شورای نگهبان نیز استعفا کرد

آملی لاریجانی، اما بهتر از هرکسی می‌داند آنقدر سرمایه اجتماعی ندارد که کسی در حمایت از او مطلبی بنویسد. به احتمال بسیار زیاد، او اسفند ۱۴۰۲ یا حتی زودتر هم از قطار خبرگان پیاده خواهد شد. حتی اگر نامزد شود و تایید صلاحیت شود، اقبالی برای او باقی نمانده که رای‌آوری داشته باشد. محتمل‌تر آنکه او از مجمع تشخیص مصلحت نظام هم کناره‌گیری کند تا به این ترتیب اختلاف در لایه‌های بالای هرم قدرت بیشتر و بیشتر شود، نه در لایه‌های میانه‌روها. شاید هم نشانه‌ای از اینکه کشور، آبستن حوادث بزرگتری است که در آن جایی برای لاریجانی‌ها نیست.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۵
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
0
0
دروغ و منفعت طلبی شخصی و قدرت پرستی موج می زند و روزی بنشید دو دستی بزنید تو سرتون نه دینداری می‌ماند آخرت خودتان هم از همینجا معلوم است
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
0
0
خیاط در کوزه افتاد.
ناشناس
|
Austria
|
۲۲:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
0
0
آن قصر که جمشید در او جام گرفت
آهو بچه کرد و روبه آرام گرفت
بهرام که گور می‌گرفتی همه عمر
دیدی که چگونه گور بهرام گرفت
معلم
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
0
0
ما حرف برایمان ارزش ندارد.وعده وعید همچنان.مکروحیله وفریب همچنان.رتبه بندی باید به طور کامل باز هم می گویم به طور کامل اجرا شود.
نادر
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
0
0
سلام
اگر به ۴۲ سال گذشته نگاه کنیم می بینیم آسیاب به نوبت.
نظرات شما
پیشخوان