تاریخ انتشار: ۱۰:۱۵ - ۲۷ شهريور ۱۴۰۰
رویداد۲۴ بررسی می‌کند؛

سلطه جمعیت ایثارگران و رهپویان بر شهرداری تهران / مدیران زاکانی چگونه انتخاب می‌شوند؟

در حالی که علیرضا زاکانی شهردار تهران قول داده بود که از نیرو‌های درون شهرداری برای مناصب مدیریتی استفاده کند، اما شواهد و قرائن حاکی از ورود نیرو‌هایی از جمعیت ایثارگران و جمعیت رهپویان، جانبازان انقلاب اسلامی به شهرداری تهران است.

جمعیت ایثارگران شهرداری تهران

رویداد۲۴ انتخاب زاکانی فارغ از ناآشنایی او با حوزه اجرایی به خصوص شهرداری تهران، یک پیامد نیز به همراه داشت و آن ورود نزدیکان او به حوزه‌های تحت امر اوست؛ چنانچه در دوره ریاستش بر مرکز پژوهش‌ها نیز این اتفاق افتاد؛ به طوری‌که یکبار اختلاف او و تاجگردون بالا گرفت و تاجگردون از انتصاب مسعود فیاضی برادر داماد زاکانی به عنوان مدیرکل مرکز مطالعات فرهنگی مرکز پژوهش‌ها خبر داد. همچنین اردشیر مطهری نماینده گرمسار در مجلس در تذکری اعلام کرد: «مجموعه مرکز پژوهش‌های مجلس که در ساختار سازمانی آن ۵ معاونت تعریف شده، ۱۲ معاون با حکم رئیس مرکز منصوب شده است. اخباری در خصوص پرداخت‌های نامتعارف و خارج از روابط استخدامی در مرکز پژوهش‌ها به گوش می‌رسد که باید شفاف‌سازی شود.»

همین روحیه، نگرانی‌هایی را ایجاد کرده است؛ آنچنانکه ناصر امانی عضو شورای شهر تهران این دغدغه را در روز انتخاب زاکانی با او مطرح کرد: «شهرداری تهران به بلوغی رسیده که می‌گوید می‌توانم شهردار تهران و مدیران را از بدنه خود عرضه کنم. بدنه شهرداری تهران نگران هستند. آقای علوی در صحبت‌های خود گفتند که ما در مقابل مدیران اتوبوسی می‌ایستیم، ما هم با شما هم پیمانیم، اما از آقای زاکانی می‌خواهیم اینجا موضع خود را پشت این تریبون نسبت به این موضوع روشن کنند. به پرسنل شهرداری در زمان انتخابات قول دادیم و گفتیم به شما اعتماد داریم، لذا خواهش می‌کنم موضع خود را در این زمینه روشن کنید و به بدنه شهرداری آرامش دهید که آن‌ها نگران نباشند.»

زاکانی آن زمان در پاسخ به نگرانی برخی از اعضای شورای شهر تهران تاکید کرد که؛ به جای ورود افراد ناآشنا به شهرداری که نیاز به کارآموزی دارند از نیرو‌های متخصص شهرداری استفاده می‌کند. او آن زمان به خبرگزاری تسنیم هم در پاسخ به این پرسش که آیا از مدیران فعلی و شهرداران مناطق و نواحی که در حال حاضر مشغول به فعالیت هستند در دوره جدید استفاده خواهد شد یا خیر هم پاسخ که «داعیه شایسته‌سالاری دارم و ان‌شاءالله در این زمینه بر اساس کانون‌های ارزیابی اقدام خواهیم کرد. البته اولویت ابتدایی ما استفاده از پرسنل شهرداری و ظرفیتی که در این نهاد قرار دارد و قطعاً از نیرو‌ها و پرسنلی که مورد ارزیابی قرار بگیرند، استفاده خواهد شد.»


بیشتر بخوانید: وای به روزی که بگندد نمک/ تخلف در اداره رسیدگی به تخلفات اداری شهرداری تهران + سند


به گزارش رویداد۲۴ هرچند روز آغاز به کار زاکانی با چنین وعده‌هایی همراه بود اما انتصابات اخیر و گزینه‌هایی که برای پست‌های مختلف نامشان آورده می‌شود، برخلاف وعده او در صحن شورای شهر است. نگاهی به چند حکم اولیه زاکانی نشان می‌دهد که او برای انتخاب مدیرانش همان راهی را رفته که قرار بود از آن حذر کند.

تا این لحظه محمد امین توکلی‌زاده عضو جمعیت رهپویان با حکم زاکانی به عنوان معاون اجتماعی فرهنگی شهرداری تهران منصوب شده است.او پیش از این در آستان قدس رضوی بوده اما عمده دوران خدمتش را صداوسیما گذرانده است؛ در دوره ریاست عزت‌الله ضرغامی بر صداوسیما، احزاب دوقلوی جمعیت ایثارگران (عمدتا متشکل از فرماندهان سابق سپاه پاسداران) و جمعیت رهپویان (اکثریت از فرماندهان بسیج) با حضور چهره‌هایی همچون دارابی، درویشی، توکلی‌زاده و ... نفوذ زیادی در صداوسیما پیدا کردند.

به جز توکلی زاده، همچنین داود گودرزی به عنوان سرپرست سازمان بازرسی شهرداری تهران منصوب شده است. او دبیر قرارگاه ملی مبارزه با مفاسد اقتصادی بوده است. ابوالفضل فلاح نیز که مدیرکلی امور اقتصادی و دارایی استان البرز را بر عهده داشته، به عنوان معاونت مالی شهرداری تهران انتخاب شده است.

در موارد دیگر مطهر محمدخانی، رضا سیفی و پیام تیرانداز از جمله دیگر اعضای جمعیت ایثارگران و رهپویان هستند که نامشان برای ریاست مرکز ارتباطات شهرداری، مدیر کلی دفتر شهردار و ریاست سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران مطرح شده است.

همچنین شنیده شده لطف‌الله فروزنده معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی دولت احمدی نژاد که اتفاقا او نیز جزو جمعیت ایثارگران است، قرار است جایگزین حامد مظاهریان معاون برنامه‌ریزی و منابع انسانی شهرداری تهران شود. البته او بازنشسته است اما گفته شده در حال پیدا کردن راه‌حل‌هایی برای به‌کارگیری او هستند؛ از جمله ورود نامش به اعضای هیات علمی دانشگاه که طبق قانون می‌توانند بعد از بازنشستگی نیز سمت داشته باشند.

گفته می‌شود علیرضا جاوید که دو هفته سرپرستی شهرداری تهران را برعهده داشت، یکی از معاونان احتمالی زاکانی خواهد بود هرچند که با انتصابات اخیر او نمی‌تواند چندان امید داشت که حتی نیرو‌های فعال در زمان مدیریت قالیباف هم سهمی از مدیریت‌های شهرداری داشته باشند. از نکات جالب درباره جاوید اینکه در همان مدت دو هفته‌ای برای یکی از نزدیکان غلامعلی حدادعادل حکم مدیریت صادر کرده است!

تمام این موارد در حالی رخ داده که علیرضا زاکانی هفته گذشته گفته انتصابات در شهرداری تهران هنوز آغاز نشده است!

خبر های مرتبط
نظرات شما
پیشخوان