تاریخ انتشار: ۱۳:۱۷ - ۲۰ مهر ۱۴۰۰
تعداد نظرات: ۱ نظر
وزیر خارجه طالبان افغانستان در اظهاراتی خواستار روابط خوب جهان با کشورش شد، اما از ارائه تعهدات محکم در خصوص تحصیل دختران در این کشور به رغم درخواست‌های بین المللی از دولت متبوعش برای اجازه به بازگشت همه محصلان افغان به مدارس خودداری کرد.

طالبان: ۲۰ سال خودشان کاری نکردند، انتظار دارند ما دو ماهه همه کار کنیم!

رویداد۲۴ به گزارش خبرگزاری رویترز، با گذشت تقریبا دو ماه از فروپاشی دولت سابق مورد حمایت غرب در افغانستان و تصرف شهر کابل از سوی نیرو‌های طالبان، دولت جدید وابسته به این گروه به ایجاد روابط خوب با کشور‌های دیگر با هدف کمک به دفع یک بحران اقتصادی فاجعه بار در افغانستان اصرار دارد.

امیر خان متقی وزیر خارجه موقت افغانستان، در نشستی به هماهنگی مرکز مطالعات انسانی و جنگ در شهر دوحه قطر گفت: جامعه بین المللی باید شروع به همکاری با ما کند. در این صورت ما خواهیم توانست ناامنی را متوقف کرده و همزمان نیز خواهیم توانست تعاملی مثبت با جهان داشته باشیم.

این در حالی است که طالبان تاکنون از فراهم کردن زمینه برای بازگشت دختران به دبیرستان که یکی از مطالبات اصلی جامعه بین المللی از آن‌ها بوده، خودداری کرده است؛ در حالی که طالبان ماه گذشته میلادی اعلام کرد مدارس بالای کلاس ششم تنها برای پسران بازگشایی می‌شوند.

متقی بیان کرد، دولت "امارات اسلامی" طالبان با احتیاط حرکت می‌کند، اما تنها چند هفته است که در قدرت قرار گرفته و نمی‌توان انتظار داشت که اصلاحاتی را که جامعه بین المللی در عرض ۲۰ سال قادر به اجرایشان نبوده تکمیل کند.

او اظهار کرد: آن‌ها منابع مالی زیاد و حمایت و پشتیبانی بین المللی قدرتمندی داشتند، اما همزمان شما دارید از ما می‌خواهید تنها در عرض دو ماه همه اصلاحات را انجام دهیم؟

اخیرا آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل گفت طالبان قولهایش برای تضمین حقوق زنان و دختران را نقض کرده و در صورت ممنوع شدن کار زنان به هیچ وجه اقتصاد افغانستان قابل ترمیم نیست.

وزیر خارجه دولت طالبان بار دیگر از آمریکا خواست بیش از ۹ میلیارد دلار ذخایر بانک مرکزی افغانستان در خارج از این کشور را آزاد کند، اما گفت که دولت متبوع او از محل مالیاتها، عوارض گمرکی و کشاورزی در صورت تداوم مسدود ماندن این ذخایر، درآمد کسب می‌کند.

او اظهار کرد، نیرو‌های طالبان کنترل کامل کشور را در دست دارند و قادر به کنترل تهدید شبه نظامیان داعش هستند که مسئولیت چند حمله تروریستی مرگبار در هفته‌های اخیر افغانستان را بر عهده گرفته اند، از جمله بمب گذاری اخیر در مسجد شیعیان شهر قندوز.

وی افزود: تاکنون مساله داعش از سوی امارت اسلامی به خوبی کنترل شده است.

اما او گفت که فشار‌های بین المللی بر این دولت به تقویت روحیه داعش کمک می‌کند. متقی تاکید کرد: جهان باید به جای اعمال فشار با ما همکاری کند.

منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
amir
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
0
1
شما فقط جاهائی که منفجر کردی و آدمهای بی گناهی رو که کشتی و عمرهائی رو که تلف کردی رو برگردون یا ...
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: