تاریخ انتشار: ۱۶:۰۴ - ۲۶ مهر ۱۴۰۰
توافق اولیه‌ای بر سر اختصاص نیروگاه‌های تولید برق در داخل خاک ایران برای تولید و صادرات انحصاری برق به عراق وجود دارد و این نیروگاه‌ها هیچ گونه ارتباطی با سیستم برق ایران ندارند.

توافق ایران با عراق در زمینه تولید برق برای این کشور

رویداد۲۴ سفیر کشورمان در عراق با قائم مقام وزیر برق این کشور دیدار و در خصوص برخی مسائل از جمله صادرات برق به عراق رایزنی کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از الفرات نیوز، ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد با عادل کریم، قائم مقام وزیر برق عراق دیدار و دو طرف درخصوص تحولات تولید کنونی برق در عراق و روابط میان دو کشور رایزنی کردند.

مسجدی در این دیدار بر آمادگی ایران برای همکاری دوجانبه با عراق در زمینه تولید برق و پر کردن شکاف‌های موجود میان عرضه و تقاضا از طریق راه حل‌های جایگزین تاکید کرد.

سفیر کشورمان گفت: توافق اولیه‌ای بر سر اختصاص نیروگاه‌های تولید برق در داخل خاک ایران برای تولید و صادرات انحصاری برق به عراق وجود دارد و این نیروگاه‌ها هیچ گونه ارتباطی با سیستم برق ایران ندارند.

وی گفت: این امر نیازمند امضای برخی قرارداد‌ها و توافقنامه‌ها است و باید مذاکرات اولیه بر سر قیمت‌ها که به نفع دو کشور باشد انجام گیرد و همه این امور در راستای تقویت همکاری میان دو کشور است.

از سوی دیگر، عادل کریم از این ابتکارعمل استقبال کرد و گفت که عراق آماده امضای قرارداد مشابه به مدت ۵ سال است، زیرا این کشور برنامه‌های کوتاه مدت و بلند مدت در زمینه تولید برق دارد.

وی همچنین بر تمایل وزارت برق عراق برای ادامه همکاری با ایران در زمینه صادرات گاز به این کشور از طریق توافقات راهبردی تاکید کرد.

منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: