تاریخ انتشار: ۱۲:۰۰ - ۰۸ آذر ۱۴۰۰
تعداد نظرات: ۵ نظر

زمان تائید نهایی رتبه‌بندی معلمان مشخص شد/ حقوق فرهنگیان چقدر افزایش می‌یابد؟

کشمکش بر سر اجرای لایحه رتبه‌بندی معلمان ادامه دارد. منادی سفیدان، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در جدیدترین اظهارات خود درباره لایحه رتبه‌بندی معلمان می‌گوید: «فرهنگیان تا دو هفته آینده منتظر تائید نهایی لایحه رتبه‌بندی معلمان در مجلس باشند.»

رتبه بندی معلمان

رویداد۲۴  یک نماینده مجلس با اشاره به افزایش سه تا پنج میلیون تومانی حقوق معمان با اجرای لایحه رتبه‌بندی معلمان، می‌گوید: «فرهنگیان تا دو هفته دیگر منتظر تائید نهایی لایحه رتبه‌بندی معلمان در مجلس باشند.»

کمبود بودجه برای اجرایی شدن لایحه رتبه‌بندی معلمان

دولت با اختصاص رقم ۲۵ هزار میلیارد تومان برای اجرای لایحه رتبه‌بندی معلمان موافقت کرده بود. اما طولی نکشید که نایب رئیس مجلس از کمبود بودجه برای اجرای این لایحه خبر داد. یکی می‌گوید دولت در تلاش برای بازپس گرفتن لایحه رتبه‌بندی معلمان است و آن یکی می‌گوید مجلس آن را تصویب می‌کند.

لایحه رتبه‌بندی معلمان سال‌هاست که در بند اما و اگر است. حالا هم بعد از وعده بررسی نهایی در صحن علنی مجلس، نیکزاد، نایب رئیس مجلس گفته تأمین اعتبار آن با مشکلاتی روبه‌رو شده به طوری که سازمان برنامه و بودجه به صراحت اعلام کرده که در تأمین منابع، تنگناهای مالی وجود دارد.

کشمکش بر سر اجرای لایحه رتبه‌بندی معلمان در حالی است که بنابر گفته جعفر قادری، عضو کمیسون برنامه و بودجه، حدود ۴۰۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه ۱۴۰۰ است.

تائید نهایی لایحه رتبه‌بندی تا دو هفته دیگر

علیرضا منادی سفیدان، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره اظهارات نیکزاد درباره بازپس‌گیری لایحه رتبه‌بندی معلمان می‌گوید: «دولت تاکنون چنین درخواستی نداشته است. دولت هم گفته باشد لایحه در مجلس بالای ۹۵ درصد رای آورده است. رئیسی هم این لایحه را پس نمی‌گیرد چون از مدافعان لایحه رتبه‌بندی معلمان است.»

او می‌گوید: «لایحه رتبه‌بندی معلمان ۷ ماده است که سه ماده آن بررسی شده. چهار ماده دیگر از این لایحه یا در چهارشنبه هفته جاری در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد یا یکشنبه هفته آینده. بنابراین فرهنگیان تا دو هفته آینده منتظر تائید نهایی لایحه رتبه‌بندی معلمان باشند.»


بیشتر بخوانید: معیشت فرهنگیان زیر خط فقر است/ انتقاد از نحوه بررسی طرح رتبه بندی معلمان


حقوق معلمان چقدر افزایش می‌یابد؟

آنطور که رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس می‌گوید حقوق معلمان با اجرایی شدن لایحه رتبه‌بندی معلمان حداقل سه میلیون تومان و حداکثر پنج میلیون تومان افزایش پیدا می‌کند.

منادی سفیدان می‌گوید: «سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده ۲۵ هزار میلیارد تومان بودجه برای این لایحه در نظر گرفته است.»

او پیش از این درباره افزایش حقوق معلمان گفته بود اگر فردی استاد معلم شود ۷۰ درصد افزایش حقوق خواهد داشت و به ترتیب در رتبه‌های بعدی ۶۰ درصد، ۴۵ درصد و در پایین‌ترین رتبه ۲۵ درصد افزایش حقوق خواهند داشت.

با وجود اظهارات منادی سفیدان، به نظر می‌رسد کمبود بودجه برای اجرایی شدن این لایحه هنوز مورد مناقشه است. قالیباف، رئیس مجلس نیز روز گذشته در این مورد گفت: «لایحه رتبه بندی معلمان تصویب می‌شود منتها باید مشکل بار مالی آن رفع شود.»

لایحه رتبه‌بندی از چه زمانی برای معلمان اعمال می‌شود؟

سال‌هاست که صحبت از لایحه رتبه‌بندی معلمان است اما اگر در مجلس نهایی شود چه زمانی برای فرهنگیان اعمال می‌شود؟ مجید نصیرایی، نماینده مجلس در این مورد به تجارت‌نیوز می‌گوید: «فرهنگیان بدانند این لایحه هر زمان نهایی و تصویب شود، از ابتدای ۶ ماهه دوم سال جاری برای تمام مشمولان لایحه اعمال می‌شود.»

او می‌گوید: «این لایحه تصویب می‌شود و فرهنگیان از این نظر نگران نباشند. سازمان برنامه و بودجه نیز برای تامین منابع باید مدیریت کند تا این لایحه اجرایی شود.»

بر اساس لایحه رتبه‌بندی معلمان هر فردی که پست معلمی در کشور دارد، رتبه‌بندی می‌شود. در این صورت معلمان در پنج گروه با نام‌های معلم پایه، معلم ارشد، معلم خبره، معلم سرآمد و استاد معلم رتبه بندی می‌شوند. همچنین بر مبنای این لایحه حقوق معلمان بر اساس سطح کیفی کار آنها تعیین می‌شود.

پیش از این بارها برخی از معلمان در اعتراض به اجرایی نشدن لایحه رتبه‌بندی معلمان و مشکلات معیشتی در شهرهای مختلف اعتراض کرده بودند. اما بحث بر سر تامین منابع برای اجرایی شدن این لایحه است. همچنان که قرار بود از ابتدای سال جاری اجرایی شود و به دلیل تامین نشدن منابع صورت نگرفت.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۵
محمد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۸
0
3
همین الان اعلام کنند که طرح رتبه بندی بین کشور های لبان سوریه عراق و ... صورت میگیره فوری تصویب میشه و اجرا هم می کنند بودجه هم هر چی باشه قبوله چون لازمه!
آغا برادران عزیزان و کل جامعه ایران. بخدا توان اقتصادی فرهنگیان دیگه به تهش رسیده و مطمئن باشید توان درسی و فرهنگی بچه های شما هم به صفر خواهد رسید! کسیم نگران این مسله نیست! این مشکل معیشت معلم ها مثل دود میمونه تو چشم همه میره و خواهد رفت.
پشت مسله معیشت معلم ها باشیم چون واقعا نمیدونیم و نمی‌فهمیم تو چه وضعی می باشند.
از طرف یه فرهنگی به امید روزی که من معلم نیاز ندونم برای گذراندن زندگیم دنبال کار دوم باشم و از طرف دیگه سواد درسی بنده نیز آسیب ببینه.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۸
0
0
ما را بخیر شما امیدی نیست شرمرسانید
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۸
0
0
میانگین بودجه عمومی بیشتر کشورهای توسعه یافته حدود ۳۰ درصد بودجه عمومی آنهاست در ایران در سال ۹۱ و ۹۲ بودجه دانش آموز و معلم ۱۵ در صد بود ه است که متاسفانه در ۸ سال اخیر این بودجه کم تر و کم تر شده و بودجه امسال هفت درصد بودجه کشور بوده!!!؟ همه دانایان تعلیم و تربیت معتقدند که آموزش و پرورش زیر بنای توسعه ای انسانی است بنابر این اختصاص بودجه به این وزارتخانه در واقع هزینه برای توسعه آینده و سرمایه گذاری در آن است.
فرهنگی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۹
0
0
دیگه خسته ایم از این همه تبعیض و سرکوفت شنیدن بس کنید بخدا آه ما دامن شماها رو خواهد گرفت آقایونی که میگن حقوق معا هارو اگه افزایش بدیم در جامعه تورم ایجاد میشه بهتره برن چندتا کتاب مطالعه کنن ببینن کشورهای دیگه چه رفاهی واسه معلماشون فراهم کردن شاید خجالت بکشند و این همه وراجی نکن اینطوری بیشتر آبروی خودشونو میبرن
عماد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۹
0
0
چه خبره ؟؟ دو ساله رنگ مدرسه رو ندیدن ، برای نشستن تو خونه به اندازه سایرین باید حقوق بگیرند
نظرات شما