تاریخ انتشار: ۰۹:۱۲ - ۱۰ آذر ۱۴۰۰

سفر مکرون به خاورمیانه در بحبوحه مذاکرات وین؛ فرانسه به دنبال چیست؟

سفر رئیس جمهور فرانسه به سه کشور خاورمیانه، در ابتدای دسامبر پیش رو، تنها برای بهبود روابط با این کشور‌ها در زمینه‌های روابط راهبردی سیاسی، اقتصادی و امنیتی نخواهد بود.

سفر مکرون به خاورمیانه در بحبوحه مذاکرات وین؛ فرانسه به دنبال چیست؟

رویداد۲۴ الخلیج آنلاین نوشت: سفر رئیس جمهور فرانسه به سه کشور خاورمیانه، در ابتدای دسامبر پیش رو، تنها برای بهبود روابط با این کشور‌ها در زمینه‌های روابط راهبردی سیاسی، اقتصادی و امنیتی نخواهد بود.

در ادامه این مطلب آمده است: براساس بیانیه‌ای که کاخ الیزه در تاریخ ۲۶ نوامبر ۲۰۲۱ منتشر کرد، مکرون در روز‌های سوم و چهارم دسامبر، سفر‌هایی به قطر، عربستان و امارات خواهد داشت. کاخ الیزه توضیح بیشتری را در مورد این سفر‌ها ذکر نکرد، اما تحلیلگران بر این عقیده اند که برنامه‌های هسته‌ای ایران، روابط عربستان با ایران، جنگ یمن، بحران لبنان و قیمت‌های جهانی نفت، پرونده‌های اصلی حاضر روی میز مذاکرات مکرون هستند.

خبرگزاری آلمان از منابع دیپلماتیک غربی نقل کرد که مکرون با، ولی عهد سعودی و تعدادی از مسئولان عالی رتبه عربستان دیدار می‌کند و این سفر رئیس جمهور فرانسه در پایان دور مذاکرات مربوط به پرونده هسته‌ای ایران که تاریخ آن ۲۹ نوامبر است، برگزار می‌شود.

به گزارش این منابع، مذکرات عربستان و فرانسه، به تحولات جنگ یمن و اوضاع سوریه، عراق و فلسطین می‌پردازد. علاوه بر این، پرونده ایران هم در بند اول مذاکرات بین مسئولان سعودی و فرانسوی خواهد بود.

براساس گزارش خبرگزاری فرانسه، مکرون در جریان سفر خود تلاش می‌کند تا مسائل مربوط به بحران لبنان را نیز مورد بررسی قرار دهد که البته احتمال موفقیت او اندک است.

دلیل عدم موفقیت مکرون در این باره می‌تواند اظهارات عربستان باشد مبنی بر اینکه ایران از حوثی‌های یمن حمایت می‌کند. این در حالی است که احتمالا سعودی‌ها با طرح بحران لبنان در گفتگو با مکرون مخالفت می‌کنند، چرا که موضع ان‌ها نسبت به اوضاع لبنان و قدرت گرفتن حزب الله در آن، تغییر نمی‌کند و ممکن است عنوان بعدی سیاست عربستان، تمرکز بر خلع سلاح حزب الله باشد.

این در حالی است که رئیس جمهور فرانسه در جریان دیداری که با نجیب میقاتی داشت، از حمایت از حکومت وی خبر داده و تاکید کرد پیام‌های آتش بس را برای دولت‌های منطقه ارسال می‌کند.

از سوی دیگر، محیی الدین محمود الشحیمی، استاد دانشگاه، در مقاله‌ای نوشت که چهار محور در اولویت این دور سفر‌ها قرار دارد که عبارتند از: حل سریع بحران لبنان، مشارکت فرانسه و عربستان در زمینه سلاح، انرژی و تجارت، به اضافه اهمیت مشارکت عربی در پشت پرده مذاکرات هسته‌ای وین و جنگ یمن.

از سوی دیگر، الشحیمی گفت: مکرون می‌داند که درخواست نرم شدن موضع عربستان و دولت‌های منطقه نسبت به لبنان، مردود است، چرا که راه بسته بوده و بحران عمیقتر از چیزی است که به نظر می‌رسد. وی افزود: مکرون گفتگو‌های خود را از مکان مهمتر و نقطه عمیقتری از سر می‌گیرد تا راهی برای حفظ دولت لبنان بیابد. این در حالی است که عربستان تلاش می‌کند تا از پرونده لبنان برای فشار بر حوثی ها، هم پیمانان ایران و حزب الله، استفاده کند.

در همین رابطه، حسن عبدالله الدعجه، رئیس بخش مطالعات استراتژیک دانشگاه حسین بن طلال اردن معتقد است که پرونده‌های زیادی در سفر مکرون مورد بررسی قرار می‌گیرد که رابطه مستقیمی با اوضاع منطقه دارد، بویژه آنکه دولت‌هایی مثل عربستان، امارات و قطر، نقش سیاسی مهمی در منطقه دارند.

وی در گفتگو با الخلیج آنلاین افزود: از مهمترین پرونده‌هایی که مطرح خواهد شد، پرونده هسته‌ای ایران است که اولویت زیادی برای غرب دارد.

به گفته الدعجه، مکرون طی سفر خود به سه دولت منطقه، مسائلی را مورد مناقشه قرار می‌دهد که به تقویت روابط سیاسی، نظامی و امنیتی مربوط است. علاوه بر موارد پیش گفته، رئیس جمهور فرانسه قیمت‌های نفت را هم در گفتگو‌های خود با سران سه کشوری که به آن‌ها سفر می‌کند، مطرح نموده و تلاش می‌کند این سه دولت را در مورد افزایش تولید نفت در راستای کاهش قیمت‌های جهانی، قانع کند.

منبع: انتخاب
خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
نظرات شما