تاریخ انتشار: ۰۰:۰۳ - ۰۸ خرداد ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۸ نظر
رویداد۲۴ گزارش می‌دهد؛

چگونه سناریوی احیای برجام از دسترس دورتر شد؟

خروج نام سپاه از لیست FTO به اصلی‌ترین عامل در توقف مذاکرات احیای برجام تبدیل شده است. این در حالی است که رسانه‌های غربی نیز گفته‌اند «جو بایدن تصمیم خود را طی تماس تلفنی با نخست‌وزیر اسرائیل، اعلام کرده و گفته این تصمیم کاملا نهایی شده است.»

علی باقری کنی

رویداد۲۴ تا تاریخ ششم ماه جولای و موعد انتشار گزارش فصلی آژانس بین المللی انرژی اتمی، کمتر از ده روز باقیمانده و خبر‌های خوبی به گوش نمی‌رسد. در حالی که اساسا هیچ خبری از احیای برجام نیست و طرف آمریکایی‌ها آب پاکی را درباره خروج نام سپاه از فهرست گروه‌های تروریستی بر دستان ایران ریخته، یک خبر دیگر هم علیه برنامه هسته‌ای ایران درز کرده است.

وال استریت ژورنال آمریکا در گزارشی مدعی شده بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶ ایران به گزارش‌های محرمانه آژانس دسترسی داشته و همین دسترسی هم به ایران کمک کرده بتواند با جعل و ارائه سناریو‌های ساختگی آژانس را از فعالیت‌های هسته‌ای‌اش دور نگه دارد.

به گزارش این رسانه آمریکایی، ایران در دو دهه گذشته به اسناد محرمانه آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های هسته‌ای خودش دسترسی داشته و توانسته از طریق توزیع این اسناد بین مقامات ارشد کشور، پاسخ‌هایی و سناریو‌هایی را از پیش برای سوالات آژانس درباره برنامه هسته‌ای خودش آماده کند. این مدارک محرمانه به همراه یادداشت‌هایی به زبان فارسی بوده که اسرائیل در سال ۲۰۱۸ توانست آن‌ها را از یک مرکز بایگانی در تهران خارج کرده و به تل‌آویو منتقل کند.


بیشتر بخوانید: سریال ترور‌های موساد در تهران تا کی ادامه خواهد داشت؟


به ادعای وال‌استریت ژورنال، در برخی از این مدارک، مقامات ایرانی اشاره کرده‌اند که با استفاده از «روش‌های اطلاعاتی» به این گزارش‌های محرمانه آژانس دست یافته‌اند. بر اساس این گزارش، آژانس در آن زمان در حال بررسی شواهدی بود که نشان می‌داد تهران در حال فعالیت برای ساخت تسلیحات هسته‌ای است.

این گزارش ده روز قبل از انتشار گزارش جدید آژانس درباره برنامه هسته‌ای ایران منتشر شده و شائبه تلاش برخی جریان‌های عبری و عربی برای نفوذ و تاثیرگذاری بر گزارش جدید آژانس را تشدید می‌کند. رافائل گروسی روز چهارشنبه در اجلاس داووس گفته هنوز پاسخی از سوی ایران در مورد سایت‌های اعلام نشده‌ای که در آن‌ها آثار اورانیوم کشف شده دریافت نکرده و با این فرض احیای برجام کار سختی به نظر می‌رسد. منظور گروسی از سایت‌های اعلام نشده همان سه سایتی است که یک مورد آن در تورقوزآباد توسط اسرائیل افشا شده بود.

البته ایران وجود چنین سایتی را رد کرده بود. همان زمان سیدعباس عراقچی معاون وقت وزارت امور خارجه و مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران در واکنش به این خبر به زبانی طنز گفته بود: «این دفعه دیگه نتانیاهو را به تورقوزآباد ارجاع داده‌اند، حدس می‌زنم یه عده‌ای او را سرکار گذاشته‌اند.»

فارغ از اظهارنظر گروسی، چشم‌انداز دستیابی به برجام هم چندان جالب توجه نیست. نشریه پولیتیکو به نقل از یک مقام ارشد غربی از تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا درباره باقی ماندن سپاه پاسداران در لیست تروریسم خبر داد و نوشت «جو بایدن تصمیم خود را طی تماس تلفنی با نخست‌وزیر اسرائیل، اعلام کرده و افزوده است که این تصمیم کاملا نهایی شده است.»

خروج نام سپاه از لیست FTO به اصلی‌ترین عامل در توقف مذاکرات احیای برجام تبدیل شده است. تصمیم بایدن در حالی است که مقامات قطر و انگلیس در بیانیه مشترکی بر اهمیت به توافق رسیدن طرف‌ها در گفتگو‌های وین تاکید کردند.

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با ادعای اینکه رئیس‌جمهور آمریکا تصمیم گرفته نام سپاه را در فهرست تروریستی نگه دارد، گفت که از این تصمیم او مطلع بوده است.

مذاکرات وین فعلا در نقطه‌ای عجیب قرار گرفته است؛ ایران انتظار دارد اگر قرار است به پیش از ۲۰۱۸ برگردد و تمام تعهدات برجامی خود را انجام دهد، آمریکا هم باید به تعهدات ۲۰۱۵ خود برگردند و نمی‌توانند بگویند که ایران تعهدات را مو به مو انجام دهد، اما همچنان بخشی از اقتصاد ایران را همچنان در تحریم بماند و به جز سپاه قدس، کل نهاد سپاه به لیست تروریستی افزوده شود. نکته بعدی این است که ایران اگر کوتاه بیاید و توافق کند، عمر این توافق دو سه سال بیشتر نیست و جمهوری‌خواهان اگر روی کار بیایند دوباره همه چیز را برهم می‌زنند و این یک چالش پیش روی مسئولان ایران است که مثلا این همه مذاکره کردند و بر سر سپاه کوتاه آمدند، ولی بعد از چندسال روز از نو و روزی از نو!

خبر های مرتبط
برچسب ها: مذاکرات وین
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۸
سعید حسینی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
1
0
خییلی بد و خییلی حیف است که مسئولین کشور توی بد مخمخصه ای گیر کرده اند
گویی روی اره نشسته اند..
داریوش
|
Germany
|
۲۱:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
0
1
واقعا این سوال میپرسین؟؟تمام ایران میدونن.روسیه بهمون اجازه نداد.حالا کی صلاح بدونه که مردم ایران راحت زندگی کنن.که نمیدونه چون مردم خودش خیلی مهم تر از ما .خیلی حرفه ها .به جای ما ..خخخخ.دو نفر دعواشون میشه حکم میارن.حکم بگه منم سهم میخوام.برای هشتاد ملیون ادم سوال شده که روسیه چرا جای ما تصمیم میگیره.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
0
0
با شکم گرسنه نمی توان با دنیا وارد جنگ شد 95درصد مردم از .ضع موجود ناراضی هستند با سرکوب هم نمیشود مردم را ارام کرد سپاه ه‍م فرزندان همین مردم هستنداینان هم حتما برادر یا پسر عمو . فامیل خودش را نمیکشد بهتر این است از این راه برگردیم به حرف ملت ارامش اسایش. رفاه تعامل با دنیا
میثم بخت ازما
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
0
0
آقا هسته ای یا کنش اقتصادی ست پنج وین من تحقیق کردم برایشان که هسته بی کمک قادر به پردازش ومد الکتریسته هسته ای نخواهد بود خلاصه من تحقیق کردم بخاطر نبوده مالی کنش اقتصادی نداشتم چون بدنم را شکستن بخاطر پول پولو که گرفتن سه سال هم صدمه اقتصادی زدن بعد هم که مشخص شد آلعان ۹ماه پرونده هم نزاشتن بره زیر نظر دادستان آخه چرا کسانی باید صدمه بزنن حتی پول دیه صندوق بیمه هم گرفتن خوردن من چه کنم چرا کسانی باید با دروغ جامعه را خراب و سوی استفاده بکنن هنوز هم ادامه دارد
هاشمی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۹
1
0
مذاکره باهمه کشورها قابل دفاع و پسندیده است.
اما ملزومات آن از اصل مذاکره مهتر است. اگر ملزومات آن رعایت نشود آثار زیان‌باری خواهد داشت. نمونه نزدیک و عینی آن هم همین برجام بی فرجام بود که باید درس عبرت گرفته باشیم. ظاهراً بعضی ها همچنان دل در گرو همان برجام پاره شده ترامپ هستند
جوانی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۹
1
0
به درک برجام را امضا ء بکنند یا نکنند. الحمدلله قیمت ها آزاد شد و نیازی به دلار دیگر نداریم. خیار میدهیم و گوجه میگیریم . هسته ای باشد کافی است .پولدارها هم بروند غرب .
میثم
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۴:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۹
0
0
آقا من که فکرشان بودم همینقدر که جایگاه زمین درمنظومه آقایون بخدا هیچ کمکی که نکرده سه سال هم صدمه زده حالا هم بجای کمکش پرونده را خراب کرده من باید کی را ببینم
حسین
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۹
0
0
برجام رو بی خیال بشوید حتی اگر اروپا و آمریکا التماس کنند ، اگر برجامی نبود که ترامپ از آن خارج بشه امروز ایران دچار این همه بیچارگی و بدبختی نبود اگر سن ازدواج بالا رفته اگر مردم رقبت به زادوولد ندارند تورم ، فقر ، فساد و هر روز اعتراض و این همه بدبختی که در این ۴ سال گریبانگیر ما شده همه به خاطر برجام هست اگر ارزش پول ملی سقوط کرده اگر خانه ۲۰۰ میلیونی شده ۲ میلیارد فقط به خاطر برجامه الان هم هیچ تضمینی نیست که بعد از توافق دوباره جمهوریخواهان بیاند سر کار و از برجام خارج بشوند و این بار دلار ۳۰ تومنی بشه ۶۰ تومن ، قدیمیا می‌گفتند آدم عاقل از یک سوراخ دو بار گزیده نمیشه
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: