تاریخ انتشار: ۱۱:۵۸ - ۰۶ آذر ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۱۲ نظر
محمد سلامتی در گفت‌وگو با رویداد۲۴:

اعتراضات ۱۴۰۱ ربطی به خارجی‌ها ندارد/ محدودیت‌ها به بی‌اعتمادی بین مردم و حکومت دامن زده است

محمد سلامتی دبیرکل سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی به رویداد۲۴ می‌گوید: علت اصلی اعتراضات مردمی را باید در اهمال‌های داخلی و عملکرد مسئولان جستجو کرد. به همین دلیل نباید اعتراضات این روز‌ها را به خارجی‌ها نسبت داد.

محمد سلامتی دبیرکل سازمان مجاهدین انقلاب

رویداد۲۴ سعید شمس: اعتراضات مردمی ۱۴۰۱ بر خلاف آنچه در دی ماه ۱۳۹۶ و آبان ۱۳۹۸ رخ داد، نه تنها بیش از یک هفته طول کشید، بلکه حالا سومین ماه خود را سپری می‌کند. چرایی تداوم تحرکات معترضانه مردم را در چه چیزی می‌توان دید و اینکه ریشه اصلی‌اش در کجا است؟ محمد سلامتی دبیرکل سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران به این پرسش رویداد۲۴ پاسخ داده است.

سلامتی می‌گوید: قبل از هر اظهارنظری لازم می‌دانم به ریشه‌های اتفاقات و حوادث اخیر اشاره کنم. در واقع باید اذعان داشت، این ریشه‌ها مربوط می‌شود به مطالبات انباشته شده قشر‌های وسیعی از جامعه که مستقیم یا غیرمستقیم در بروز حوادث اخیر موثر واقع شده‌اند.

محدودیت‌ها به بی‌اعتمادی بین مردم و حکومت دامن زده است

البته این توضیح لازم است که عمده این مطالبات به حق بوده و وظیفه حکومت است که آن‌ها را برآورده کند. اما متاسفانه سیاست‌های اعمال شده نیل به این مطالبات را دچار مشکل کرده است. در نتیجهِ این سیاست‌ها به علاوه ندانم‌کاری‌ها و سوءتدبیر‌ها باعث شده در زمینه‌ها و عرصه‌های مختلف با مشکلات جدی مواجه شویم؛ به طوری‌که در زمینه اقتصادی که مهمترین آن بیکاری، تورم روزافزون و البته محدودیت‌های مبادلات اقتصادی باخارج از کشور است، با محدودیت‌های عدیده‌ای روبرو هستیم.

درزمینه سیاسی محدود کردن آزادی‌های سیاسی، دخالت‌های نادرست در انتخابات‌های مختلف و محدود کردن فعالیت احزاب و گروه‌ها هزینه‌ساز شده‌اند. همچنین در عرصه فرهنگی سفت و سخت گرفتن‌های ناموجه و در عرصه اجتماعی هم به گونه‌ای عمل شده که به بی‌اعتمادی روز افزون بین مردم و حکومت دامن زده شده است.


بیشتر بخوانید: آینده اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ چیست و چه چشم‌اندازی پیش روست؟


اعتراضات ۱۴۰۱ ربطی به خارجی‌ها ندارد

سلامتی می‌گوید: شرح این شرایط نشان می‌دهد، علت اصلی اعتراضات مردمی را باید در کوتاهی و اهمال‌های داخلی و البته مرتبط با عملکرد دولتمردان و مسئولان جستجو کرد. به همین دلیل نباید دشواری‌ها و اعتراضات این روز‌ها را به خارجی‌ها نسبت داد.

البته بدیهی است خارجی‌ها از شرایط و زمینه‌های پیش آمده به نفع خود استفاده یا بهتر است گفته شود، سوءاستفاده می‌کنند. اما اگر بخواهیم اولویت مطالبات را که می‌تواند مورد توجه اکثریت مردم باشد مشخص کنیم، بی‌تردید حل مشکلات اقتصادی و سیاسی است؛ لذا طبیعی به نظر می‌رسد که عمده معترضان پیگیر حل این مسائل باشند که متاسفانه، اما این مهم نه تنها اتفاق نیفتاده است، بلکه چشم‌انداز روشنی هم مشاهده نمی‌شود.

سلامتی درباره ماهیت اعتراض‌ها می‌گوید: باید گفت، این اتفاق به دلایل مختلفی رخ داده است، از جمله مرگ غریبانه و مظلومانه دختر خانم مهسا امینی که علت این حادثه بسیار تلخ، چیزی جز افراط در سختگیری‌های فرهنگی نیست. همچنین نمی‌توان نسبت به جوان بودن جمعیت معترضان بی‌تفاوت بود. در واقع نظام این بار با دسته‌ای روبرو است که نسبت به همه امور نگاه خاص خودشان را دارند و از سبک زندگی بسیار متفاوتی نسبت به آنچه مدنظر حاکمیت است، تبعیت می‌کنند.

پشتوانه خارجی برای اعتراضات نه تنها پایدار نیست، که حساسیت‌ منفی ایجاد می‌کند

وی توضیح داد: از آنجایی که شمولیت مطالبات فرهنگی به شکل نشان داده شده در جریان اعتراضات، محدود است، نمی‌تواند پشتوانه اجتماعی بالایی در کشور داشته باشد. درباره پشتوانه خارجی هم باید گفت، هرچقدرهم که قوی باشد، نه تنها پایدار نیست، بلکه در داخل حساسیت‌های منفی‌ای را هم بر می‌انگیزد.

ضمنا! فقدان رهبری از ویژگی‌های از این دست از اعتراضات است که خود زمینه سوءاستفاده و به انحراف کشاندن را برای هر گروه و توسط هر جریانی فراهم می‌کند. با این حال نمی‌توان نادیده گرفت که مطالبات مربوط به توسعه فرهنگی و توسعه سیاسی به طور کلی جزیی از مطالبات واقعی و به حق اکثریت جامعهِ در مرحله رسیدن طبقه متوسط به اکثریت است، یعنی همان مرحله‌ای که جامعه ایران در آن قرار دارد.

سلامتی می‌گوید: اگر چه به نظر می‌رسد، ظرفیت اعتراضی مربوط به مطالبات در حد سابق‌الذکر بیش از این کشش نداشته باشد، اما لازم است مسئولان خود به این امر توجه کرده و در جهت تامین حد معقول مطالبات معترضان اقدام کنند تا جامعه شاهد اعتراضات خسارت‌بار مجدد نباشد.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۲
ناشناس
|
Iraq
|
۱۳:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۶
6
4
حاجی جان برو مسجد محله ت برو خونه دخترات با نوه هات بازی کن با عیالت اسم بنویس برید کربلا و مکه خواستی یکسری هم برو جام جهانی با خرج اینها که رفتن بپرس ببین چجور رفتن تو هم برو نخواستی یکسری برو امام زاده صالح تجریش یارو انگار خواب بوده تا الان
حسین اراکی جمالو
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۶
4
7
بله جناب سلامتی درست گفتندعلت اصلی داخلیست ولی ازعامل خارجی هم نباید غافل بودهمانگونه که اشاره کردند،قطعایک رئیس جمهوری حداکثری باتوان تعامل سازنده با جهان جایگزین رییسی شوداوضاع بهبودمی یابد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۶
15
2
پیره مرد یک بار دیگه حرفهای جان بولتون و سایر مقامات آمریکایی و رژیم صهیونیستی و عملکرد ایران اینتر نشنال و بی بی سی و....را مرور کن بعد حرف بزن خیلی از تو بعیده!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۶
0
4
هستند افرادی که وطن دوست هستن و اگه بیان وسط رای حد اتری میارند و به دنیا هم تابت میشه که ایرا دمکراسی داریم اما اگه ی عده معدود این حق مردم را که تو 44 سال از مردم گرفتن نباشند آره حقوق بشر بقیه اصطلاحات هم تو ایران به معنای واقعی خودشون می‌رسند ظلم شده تا حالا به کلمه رای و انتخابات تو ایران
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۶
12
2
محمد سلامتی اینهمه سلاح که وارد کشور شد از کجا بود
پاسخ ها
ناشناس
| Iraq |
۰۶:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۷
از داخل وارد داخل شده
حسین اراکی جمالو
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۶
5
3
ماملت ایران از رهبری محترم می خواهیم( همانگونه که به فرموده ایشان تیم ملی چشم ودل ملت راشادوروشن کرد)دستورفرمایندکلیه محبوسین حوادث چندماه اخیربجز مرتطبتین مستقیم با سرویس های امنیتی جاسوسی بیگانه وعوامل جرح وقتل فوراآزادشوندوبااین عمل بروصالح چشم ودل تیم ملی وملت شادوروشن گرددضمناعوامل خسارت به اموال عمومی و خصوصی باید جبران خسارت کنند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۶
12
2
"اعتراضات ۱۴۰۱ ربطی به خارجی‌ها ندارد"
معذرت می خوام ولی خیلی پرتی
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
0
6
چشم بسته غیب گفتی .
این بیچاره های کف خیابون ، توسط ساچمه های اروپایی و گاز اشک آور آمریکایی و .....دارن لت و پار میشن .
سید نبی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
0
0
بیچاره آسرایی
وارد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
4
0
درسته که میلیون ها نفر با فوت مهسا بغضشون از عملکرد دولت ها توی این چهل سال ترکید ولی، دو ماهه که همه دنیا با دروغ پردازی و کشته سازی و تشویق به اغتشاش و تخریب و آدمکشی امنیت مملکتو نشانه رفته اند. یعنی شما اینقدر از مرحله پرتی؟!؟ واقعا که!!!
سینا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۳:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۲
0
1
بدخواهان خارجی از قدیم بوده اند و خواهند بود لذا باید هشیار بود و با تدبیر و عقلانیت برنامه ریزی دقیق داشت و در سیاست های عمده داخلی و خارجی تجدید نظر کرد
نظرات شما
پیشخوان