تاریخ انتشار: ۱۳:۲۸ - ۰۳ مرداد ۱۴۰۲

هشدار یک اقتصاددان درباره نرخ تورم؛ تورم ۷۰ درصدی در راه است؟

یک کارشناس اقتصادی گفت: من امیدوارم این اتفاق نیفتد، ولی اگر رشد نقدینگی بیش از ۴ درصد در ماه شود و رشد اقتصادی نزدیک به یک تا دو درصد باشد، نرخ تورم ۷۰ درصد را هم می‌توانیم ببینیم.

هشدار یک اقتصاددان درباره نرخ تورم؛ تورم ۷۰ درصدی در راه است؟
رویداد۲۴ پیمان مولوی، کارشناس اقتصادی در پاسخ به این پرسش که شما کاهش نرخ تورم را قبول دارید یا ما با آمارسازی روبه‌رو هستیم؟ اظهار داشت: به دلیل این‌که من و شما هیچ دخل و تصرفی در دیتا‌ها و داده‌ها نداریم، من می‌گویم ما همیشه از داده‌هایی که بیات شده، تقریبا استفاده می‌کنیم.

به گزارش خبرآنلاین، وی افزود:، چون داده‌ها که در همان لحظه منتشر نمی‌شود. من می‌گویم با همین اعدادی که وجود دارد، بر فرض این‌که بگوییم صحیح است، باید ببینیم این روند کاهشی تورم پایدار است یا خیر!

این کارشناس اقتصادی عنوان کرد: تورم با رشد اقتصادی ۳ درصد و رشد نقدینگی ۳۰ درصد، نمی‌تواند سالانه زیر ۴۰ درصد بیاید. این اصلا امکان ندارد.

مولوی متذکر شد: اگر رشد اقتصادی زیر ۳ درصد حرکت کند و همین نقدینگی را داشته باشیم، تورم بین ۴۰ تا ۴۵ درصد را صددرصد خواهیم داشت.


بیشتر بخوانید: واقعیت با آنچه تلویزیون می‌گوید متفاوت است/ اوضاع اقتصادی کشور به شدت خراب است


وی ادامه داد:، اما اگر نرخ رشد نقدینگی ۳۶ درصد سالانه باشد و رشد اقتصادی حدود ۳ درصد باشد، نرخ تورم بین ۴۵ تا ۵۰ درصد در سال ۱۴۰۲ خواهد بود.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: متاسفانه اگر در اقتصاد ایران نرخ رشد اقتصادی به سمت صفر نزول کند و نقدینگی بیش از ۳۶ درصد رشد داشته باشد، نرخ تورم بین ۵۵ تا ۶۰ درصد خواهد بود.

مولوی خاطرنشان کرد: من امیدوارم این اتفاق نیفتد، ولی اگر رشد نقدینگی بیش از ۴ درصد در ماه شود و رشد اقتصادی نزدیک به یک تا دو درصد باشد، نرخ تورم ۷۰ درصد را هم می‌توانیم ببینیم. همه این‌ها به رشد نقدینگی و رشد اقتصادی برمی‌گردد.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: تورم در ایران
نظرات شما