تاریخ انتشار: ۱۶:۴۹ - ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۳
تعداد نظرات: ۴ نظر

انتشار اطلاعات بانکی موسسه مصاف | رائفی پور: مصاف، موسسه شخصی است و با کمک‌های مردمی اداره می‌شود

اطلاعات حساب های بانکی موسسه مصاف که متعلق به علی اکبر رائفی پور است منتشر شده که وی نسبت به این موضوع واکنش نشان داد ولی همچنان پاسخ درستی از واریز مبالغ بالا به موسسه نداده است.

علی اکبر رائفی پور

رویداد۲۴ عصر ایران نوشت: حجت الاسلام جلیل محبی، عضو مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و دبیر پیشین ستاد امر به معروف و نهی از منکر، اخیراً اطلاعات حساب‌های بانکی موسسه مصاف - متعلق به علی اکبر رائفی پور - را منتشر کرده است. طبق اسناد افشا شده، ده‌ها میلیارد تومان پول به حساب این موسسه و برخی افراد واریز شده است.

این که این واریز‌ها و روند مالی موسسه، قانونی بوده یا خیر، موضوع بحث حاضر نیست بلکه از زاویه‌ای دیگر و البته مختصر و انشاءالله مفید بدان می‌پردازیم.

بعد از این افشاگری، رائفی پور، با انتشار ویدئویی، به اتهامات منتشر شده پاسخ داد و به قول خودش شفاف سازی کرد. اصل این کار، پسندیده است خاصه آن که به سرعت انجام شد.

رائفی پور در پاسخ خود، گفت که موسسه مصاف، شخصی است و از این که برخی افراد اطلاعات حساب‌های موسسه او را افشا کرده اند به شدت انتقاد کرد و در عین حال توضیحاتی درباره درآمد و هزینه‌های موسسه داد. از جمله این که گفت این موسسه با کمک‌های مردمی اداره می‌شود و فعالیت‌هایی مانند راه اندازی موکب اربعین و اداره مدرسه دارد.

او مکرراً تاکید کرد که، چون در قبال پول‌هایی که خیرین به حساب موسسه شخصی وی برای فعالیت‌های عام المنفعه می‌پردازند، احساس مسوولیت شرعی می‌کند و خودش هم حسابداری خوانده است، دقت بسیار زیادی دارد که حتی یک ریال در جایی جز نیت شرعی خیّرین صرف نشود و مثال زد که اگر کسی پول داده که برای اربعین برنج خریداری شود، آن پول را تا رسیدن اربعین نگه می‌دارند و جای دیگری خرج نمی‌کنند تا مبادا خلاف شرعی رخ بدهد.

او در مثال دیگری برای اثبات دقت اش در هزینه کرد‌های موسسه گفت که در شب‌های انتخابات، نیرو‌های موسسه که کار انتخاباتی می‌کردند، از پول موسسه شام نخوردند و از جای دیگری هزینه شام آن‌ها حساب شد.

حالا که ایشان تصریح دارد به این که پول‌های موسسه را خیّرین می‌دهند و محل مصرف هر کدام از اعانه‌ها نیز مشخص است و در عین حال می‌گوید که آماده شفاف سازی است، جا دارد درباره موضوع مهمی که در ویدئوی منتشره بدان نپرداخته است، توضیح دهد و شفاف سازی کند.

طبق آنچه در اسناد منتشره آمده و ما از صحت و سقم شان خبر نداریم، ولی رائفی پور نیز برغم انتشار عمومی تکذیب شان نکرده و فقط از منتشر کنندگان و بانک مرکزی به خاطر لو رفتن این اطلاعات انتقاد کرده، موسسه مصاف، پول‌های قابل توجهی به حساب افراد خاصی واریز کرده است که جا دارد اولاً درباره اصل این واریزها، نفیاً یا اثباتاً توضیح دهد و ثانیاً در صورت صحت این واریزها، علت آن‌ها را نیز از باب شفاف سازی -که بدان تاکید دارد- بیان کند.

در این رابطه چند نمونه از واریزی‌ها مطرح شده که انتظار می رود پس از آن پاسخ مناسبی به افکار عمومی داده شود.

۱ - طبق یکی از اسناد ادعایی، نزدیک ۱۴ میلیارد تومان به حساب امیر حسین رائفی پور واریز شده است. منتشر کنندگان می‌گویند او برادر علی اکبر رائفی پور است. احتمال این که نیت خیرین از کمک به موسسه علی اکبر رائفی پور، واریز مبالغ به حساب امیرحسین رائفی پور باشد، بسیار اندک است و جا دارد توضیح داده شود که ماجرای واریز این مبلغ کلان به حساب برادر رئیس موسسه چیست؟

اطلاعات بانکی موسسه مصاف

۲ - طبق سندی دیگری، ادعا شده مبلغ ۱۴۵ میلیون تومان به حساب خانمی به نام روجا صفرپور واریز شده است. او همان زنی است که در انتخابات ۱۱ اسفند بدون حجاب سر صندوق رای حاضر شد و رای داد. از او در رسانه‌ها به عنوان خورشید خانم یاد شده است.

انتظار است رائفی پور که می‌گوید به حدی مقید است اگر خیّری پولی برای خرید دو کیلو پیاز جهت موکب داده، آن را در همان هدف خرج کند، توضیح دهد کدام خیّری ۱۴۵ میلیون تومان به نیت دادن به خورشید خانم در اختیار مصاف قرار داده است.

اطلاعات بانکی موسسه مصاف

۳ - از فردی به نام علی بیطرفان توئیتی منتشر شده که درآن نوشته است: از کسی خواستم روی فلش آهنگ‌های جدید زدبازی برایم بریزد و او میان آهنگ‌ها دو تا سخنرانی از رائفی پور برایم ریخت و گوش دادم و فردایش از او خواستم هر چه سخنرانی از او دارد برایم بریزد؛ و سپس پرسیده است: شما چه جوری با "استاد" آشنا شدید؟


بیشتر بخوانید: ادعای جدید رائفی پور درباره پسران قالیباف


کاری به راست یا دروغ بودن این ماجرا نداریم، ولی در میان افرادی که پول‌های میلیونی از موسسه مصاف گرفته اند نام بیطرفان نیز با رقم ۵۴ میلیون تومان دیده می‌شود.

قصه این استاد گفتن و آن پول گرفتن چیست؟ آیا خیرین در کنار پول برنج و پیاز برای موکب، برای این موارد هم نذر خاص دارند؟

اطلاعات بانکی موسسه مصاف

۴ - در همان سند نام "ندا رائفی پور" نیز که ۵۰ میلیون تومان گرفته است، دیده می‌شود. مردمی که به قول رائفی پور هزینه‌های موسسه او را به نیت کار خیر پرداخت می‌کنند، حق دارند بپرسند این خانم کیست و چه نسبتی با رئیس موسسه دارد و چرا این مبلغ به حساب او واریز شده است؟

۵ - در یکی از اسناد امده است که خانمی اوکراینی به نام الونا واشچنکو معروف به طاهره واشچنکو که ادعا می‌شود شیعه شده، چندین مرتبه از موسسه پول گرفته است. اگر چنین است، رائفی پور علت این واریز‌ها را هم مشخص کند؛ جای دوری نمی‌رود.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۴
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۲۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۳
0
8
سرش تو حساب و کتابه!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۲۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۳
0
7
یهههو کمک مردمی به یه نفر شد حجاب برداره رای بده. ازون ییهوووتر جهارده میلیییارد ریهتن برای دادشی
یه روزی دست همه حاسوسها که قراره ایرانو و ایرانی رو نابود کنن رو میشه.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۳۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۳
0
7
کلا هسچ موسسه ی خیریه ای حسابرسی نمیشود و هدف هم که مشخص هست.
یه ضرب المثل میگه : اگر حساب پاک است از محاسبه چه باک است؟
ولی احتمالا قسمت اول مشکل داره که محاسبه ای در کار نیست
شهدا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۲۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۴
0
2
دزدی که شاخ و دم نداره
نظرات شما