تاریخ انتشار: ۱۰:۴۸ - ۱۶ تير ۱۴۰۳

قیمت مسکن در ۴ ماه گذشته چقدر افزایش یافت؟

داده‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد همزمان با کاهش تورم قیمت مسکن تهران در بهار امسال در مقایسه با سال قبل، تورم اجاره بها در این شهر صعودی و در کل کشور نزولی شده است.

قیمت مسکن در ۴ ماه گذشته چقدر افزایش یافت؟
رویداد۲۴| داده‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد همزمان با کاهش تورم قیمت مسکن تهران در بهار امسال در مقایسه با سال قبل، تورم اجاره بها در این شهر صعودی و در کل کشور نزولی شده است.

به گزارش خراسان، این داده‌ها نشان می‌دهد که تورم ماهانه مسکن تهران در اردیبهشت و خرداد به ترتیب ۳.۸ و ۱.۴ درصد بوده و متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در این شهر در انتهای بهار به حدود ۸۵ میلیون و ۹۱۰ هزار تومان رسیده است.

در مجموع، داده‌های قیمت مسکن تهران حاکی از آن است که متوسط قیمت مسکن از بیش از ۸۱ میلیون تومان در اسفند سال قبل به حدود ۸۶ میلیون تومان در انتهای خرداد رسیده و در نتیجه تورم حدود ۵.۵ درصد را در سه ماهه اول امسال شاهد هستیم. این در حالی است که آمار‌های مشابه در سال گذشته تورم مسکن تهران در بهار سال گذشته را بیش از ۴ برابر یعنی در حدود ۲۰ درصد نشان می‌دهد. از آن جایی که تغییرات قیمت مسکن و نرخ ارز غیررسمی با یکدیگر نسبت دارند و در بهار سال جاری برخلاف سال گذشته این نرخ ثبات بیشتری داشته، در نتیجه می‌توان گفت سیاست‌های ارزی در کاهش تورم مسکن موثر بوده است.

همزمان با آرام گرفتن تورم مسکن تهران در بهار، شاهد افزایش ۷.۸ درصدی معاملات نیز هستیم به طوری که مجموع معاملات سه ماهه مسکن از بیش از ۹ هزار و ۵۰۰ فقره به بیش از ۱۰ هزار و ۲۰۰ فقره رسیده است. یک دلیل مهم این رشد معاملات را می‌توان پیش بینی پذیر شدن قیمت‌ها در بازار مسکن همزمان با کاهش تورم آن دانست.

داده‌های بانک مرکزی حاوی یک شاخص مهم دیگر یعنی رشد نقطه‌ای اجاره بها نیز هست. بر این اساس مشاهده می‌شود در سه ماهه نخست امسال، تورم نقطه‌ای اجاره بها (رشد اجاره بها در هر ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل) در تهران صعودی و به ترتیب ۴۵.۲، ۴۶.۴ و ۴۷ درصد بوده است. این در حالی است که در کل کشور، این روند کاهش اندکی را تجربه کرده و از ۵۲.۴ درصد ابتدا به ۵۲.۲ و سپس به ۵۱.۶ درصد رسیده است. در عین حال شاهد تورم بالای اجاره بها هم در تهران و هم در کل کشور هستیم.

باید منتظر ماند و دید که سیاست‌های جدید کنترل اجاره بها که به نظر، پشتوانه قانونی قوی تری نسبت به گذشته دارد، چگونه خواهد توانست تورم در این بخش را کنترل کند. بنا بر ابلاغ چند روز قبل دفتر ریاست جمهوری، سقف رشد اجاره بها در بین استان‌های کشور بین ۲۲ درصد تا حدود ۲۵ درصد خواهد بود که تقریباً نصف تورم اجاره بها در کل کشور در بهار است.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: قیمت مسکن
نظرات شما