تاریخ انتشار: ۱۹:۵۵ - ۱۸ اسفند ۱۳۹۷
تعداد نظرات: ۱۹ نظر
مرجان شیخ الاسلامی که نام او در جلسه اول دادگاه رسیدگی به اتهام مدیرعامل سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی شنیده شد کیست؟

 رویداد۲۴ "مرجان شیخ الاسلامی آل آقا" کیست و چه نقشی در پرونده اخلال کلان در نظام اقتصادی کشور داشته است؟ دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام مدیر عامل سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی و ۱۳ متهم دیگر در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام، صبح امروز (شنبه) به صورت علنی آغاز شد.

در اولین جلسه رسیدگی به این پرونده، اسامی متهمان و اتهامات آن‌ها اعلام شد و نماینده دادستان کیفرخواست پرونده را که مشتمل بر ۷۰۰ صفحه بود به طور خلاصه قرائت کرد. اتهام این افراد اخلال کلان در نظام اقتصادی کشور و تحصیل مال نامشروع از طریق ارز حاصل از صادرات به حساب‌های شخصی اعلام شده است. یکی از نام‌هایی که بعد از جلسه اول دادگاه بر سر زبان‌ها افتاد، "مرجان شیخ الاسلامی" بود.

روز چهارشنبه و پس از نخستین جلسه دادگاه فساد کلان اقتصادی، نام زنی به چشم آمد که پیشتر هم نام او در کشور مطرح شده بود البته نه به عنوان متهم در پرونده پتروشیمی و اخلالگر نظام اقتصادی؛ "مرجان شیخ الاسلامی آل آقا". او مدیر عامل شرکت بازرگانی دنیز و هترا تجارت است. به گفته "قاضی مسعودی" او متهم به مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی کشور به مبلغ مذکور و تحصیل مال نامشروع به مبلغ ۷ میلیون و ۶۵ هزار و ۵۲۹ یورو و ۸ میلیون و ۷۱۰ هزار و ۳۸۴ دلار است.

او سال پیش موفق شده بود از ایران به کانادا بگریزد. سایت بولتن نیوز در مرداد ماه ۹۶ نوشت: شرکت نفت و گاز سپانیر وابسته به قرارگاه خاتم الانبیا ناآگاهانه مبادرت به عقد قرارداد با فردی مشکوک به نام مرجان شیخ الاسلام آل آقا کرده و این فرد با گرفتن پول‌های فراوان گویا از کشور متواری شده و به کانادا گریخته است. اما در عکس‌هایی که از جلسه دادگاه اخیر متهمین پتروشیمی منتشر شده در ردیف اول یک زن نیز نشسته است. در تصاویر منتشر شده صورت متهمین شطرنجی شده، اما این احتمال را تقویت می‌کند که شیخ الاسلامی اکنون در ایران و در دست دستگاه قضایی باشد.

از روز گذشته و مطرح شدن نام شیخ الاسلامی فعالان توییتری به بررسی سابقه او در فضای رسانه‌ای پرداختند. بسیاری از فعالان رسانه‌ای اعلام کردند که او در دهه هشتاد رییس خبرگزاری میراث فرهنگی بوده است و البته بدهی هم به خبرنگاران کم نداشته! صبا آذر پیک یکی از فعالان سیاسی و خبرنگارانی است که اتفاقا در اینباره توییت کرده است که شیخ الاسلامی به او بدهی دارد.

مرجان شیخ‌الاسلامی ظاهرا دو بار تلاش کرده به مجلس راه پیدا کند. یک بار در مجلس ششم که خود را اصلاح طلب خوانده و یک بار در مجلس هشتم که ترجیح داده یک اصولگرا شناخته شود. او البته هرگز بر کرسی‌های پارلمان ایران تکیه نزده است.

نکته قابل توجه درباره این فرد، اما ازدواج او با مهدی خلجی یکی از فعالان رسانه‌ای خارج نشین و افراد نزدیک به رضا پهلوی است. او البته بعد از افشای اختلاس همسرش عکس‌های خودش با او را پاک کرده است. خلجی که زمانی در لباس یک روحانی در قم زندگی می‌کرد چندی پیش به مجلس نمایندگان آمریکا پیشنهاد داد تحریم‌ها علیه ایران بیشتر شود. این موضوع نیز ار نگاه فعالان توییری دور نمانده و در برخی توییت‌ها این تقاضا را با فعالیت‌های بازرگانی همسرش مرتبط خوانده شده است.

در همین حال صبح امروز روزنامه شرق نوشت: یکی از نام‌هایی که این‌روز‌ها اخبار متنوعی از آن به گوش می‌رسد و همه را به نوعی شوکه کرده است، روابط مرجان شیخ‌الاسلامی، یکی از متهمان پرونده ۶.۶میلیاردیورویی است که تاکنون متهم به مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی کشور به این مبلغ و تحصیل مال نامشروع به مبلغ هفت‌میلیون‌و ۶۵هزارو ۵۲۹ یورو و هشت‌میلیون‌و۷۱۰هزارو ۳۸۴ دلار شده است.

گروهی از افراد فعال در شرکت نفت و گاز سپانیر وابسته به قرارگاه خاتم‌الانبیا، ناآگاهانه مبادرت به عقد قرارداد با فردی مشکوک به نام مرجان شیخ‌الاسلامی آل‌آقا کرده‌اند و این فرد با گرفتن پول‌های فراوان گویا از کشور متواری شده و به کانادا گریخته است. این زن که دارای مالکیت شرکت‌های آرام و دنیز در ترکیه است و متارکه کرده، با داشتن چندین فرزند برای اینکه سرپوشی بر کلاهبرداری‌هایش بگذارد به کانادا گریخته است. آقای خ. ع. از طرف شرکت نفت و گاز سپانیر طرف قرارداد با این خانم بوده که هم‌اکنون از طریق مراجع قضائی در بازداشت به‌سر می‌برد. اما این بخش کوچکی از اطلاعاتی است که از این فرد، شنیده شده. او مدیرمسئول خبرگزاری میراث و درعین‌حال مشغول لابی نفتی با بقایی و تیم احمدی‌نژاد بود. هم‌زمان به‌عنوان خبرنگار پارلمانی روزنامه همبستگی مشغول به فعالیت بود.

جالب‌تر آنکه مسیح علی‌نژاد، خبرنگار آزاد که اکنون آن‌سوی مرز‌ها فعالیت می‌کند، در کتاب معروف خود با نام «باد در موهایم» نوشته: «مرجان شیخ‌الاسلامی، دبیر سیاسی روزنامه همبستگی، مرا زیر بال‌وپر گرفت». این در حالی است که او در مجلس ششم در فهرست اصلاح‌طلبان به‌عنوان عضو جبهه مشارکت قرار داشت و در مجلس هشتم، در فهرست ائتلافی اصولگرایان! این‌گونه که سابقه او نشان می‌دهد، روابط او محدود به یک طیف خاص سیاسی نبود و به‌نوعی با نزدیکی به گروه‌های سیاسی، اهداف خود را پیگیری می‌کرد. حالا او با آخرین همسرش، مهدی خلجی، در خانه‌ای دو میلیون و ۳۰۰ هزاردلاری در شهر واشنگتن‌دی‌سی زندگی می‌کند.

همچنین روزنامه جوان نوشت: نگاهی به سابقه سیاسی او دگردیسی و چند زیست بودن این زن را نشان می‌دهد، به همین نسبت هم تصاویر متفاوت و متضادی از او در فضای مجازی موجود است؛ با مقنعه و چادر و محجبه، با مانتو و بعد بدون حجاب در خارج از کشور!

او در انتخابات مجلس ششم به عنوان عضو جبهه مشارکت و عضو تحریریه روزنامه صبح امروز به مدیرمسئولی سعید حجاریان کاندیدا شد. در مجلس هشتم ادعا کرد که تاکنون سیاسی نبوده و نسبتی با اصلاح طلبان ندارد و با عنوان اصولگرا کاندیدا شد.

او مدیرعامل اسبق خبرگزاری میراث فرهنگی است. در دوران خاتمی خود را اصلاح طلب نشان می‌داد و با روی کار آمدن محمود احمدی‌نژاد به سمت اصولگرایان چرخید! او همزمان توانست در شرکت‌های نفتی هم ورود کرده و طرف عقد قرارداد‌ها قرار بگیرد.

او مرداد ۹۶ از ایران به ترکیه فرار کرد و با آنچه از ایران دزدیده بود، شرکت‌هایی در ترکیه خرید. او سپس سرمایه و زندگی‌اش را از ترکیه به کانادا منتقل کرد. او اکنون همسر مهدی خلجی کارمند مؤسسه مطالعاتی انستیتو واشنگتن و از حامیان تحریم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. نکته جالب توجه آنکه روشن نیست درون گروه‌های اپوزیسیون چه خبر است و چه اختلافاتی بروز کرده که این اطلاعات به بیرون درز کرده است.

روزنامه اعتماد نیز نوشت: یکی دیگر از نکاتی که در زندگی شخصی این متهم اقتصادی مورد توجه افکار عمومی قرار گرفته است، نحوه ازدواج و هویت همسر اوست. مهدی خلجی از فعالان رسانه‌ای خارج از کشور که به‌تازگی نیز خود را نزدیک به رضا پهلوی معرفی می‌کند، همسر او است. او البته بعد از افشای اختلاس همسرش عکس‌های خود با او را پاک کرده، اما نکته جالب دیگری نیز درمورد خود خلجی وجود دارد و آن، اینکه اگرچه این روز‌ها با کت و شلوار و کراوات در رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور ظاهر می‌شود، اما زمانی در قم طلبگی می‌کرد. فعال سیاسی که ازجمله براندازان است و همین اواخر نیز به مجلس نمایندگان امریکا پیشنهاد داد که تحریم‌ها علیه ایران را افزایش دهند. با این حساب باید ببینیم سرنوشت این غائله که حالا با هشتگ «خلجی-گیت» ازجمله بحث‌های داغ توییترفارسی و دیگرشبکه‌های اجتماعی است، به کجا خواهدرسید.
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۹
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
0
9
چرا نمیگی دزد بزرگ کشور،تا روسیاهیش بزرگتر جلوه بده.میگی اختلاسگر،یه عده میگن لابد پول سود رو نداده .یه عده میگن اختلاس که دزدی نیست.
محمود
|
United States
|
۰۸:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
0
12
دیگه به برکت وجود مسولین خوبمون کشف این اختلاسها برامون عادی شده.کاش یکی پیدا بشه واین هم اختلاس را بصورت مکتوب منشتر کنه تا بصورت کتابی برای آیندگان درس عبرت بشه وهمین طور در گینس صاحب رکورد بشیم.
حالا که این دزد هم در رفت بیایید ودزدان در حال اخبلاس وبرنامه ریز برای فرار به بهشت دزدان یعنی کانادا را در یابید .آل آغا ها وحروم زاده ها کم نیستند.
‏اون بودجه‌ای که ترامپ میخواد باهاش تو مرز مکزیک دیوار بکشه و مجلس بهش پول نمیده اونم یک ماه دولتو تعطیل کرده و کلی سرش دعواست ۵ میلیارد دلاره اونوقت یه اختلاس پتروشیمی ما ۶.۵ میلیارد یورو بوده.

+ فکرکنم به گوش ترامپ برسه افسردگی بگیره
ارش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
2
15
حیف نام ملکه بنویسید فاحشه اختلاس کشور!!!
سعید حسینی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
3
5
اگر این پست ، راست باشد
میتوان چنین گفت که

ظاهری زیبا
باطنی زشت


خدا همچین گرگ روباه صفتی رو ، حتی نصیب غول بیابون نکنه...!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
2
11
بعد از سلطان سکه , سلطان کاغذ , سلطان گوشت وسلطان.... چشممان به ظهور ملکه پتروشیمی وملکه های جور واجور دیگر روشن , عجب دزد بازاری شده , بی شرفهای پست فطرت مگر مملکت ارث پدران نامردتان است که اینگونه دارید چپاولش میکنید!!!
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۷:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
3
3
تورو خدا اختیار مملکت بدی دست این خانم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
4
9
نوش جونش اگه نمیبردم بازم به حاله ما فرق نمیکرد میگفتن کشور تو تحریمه پول نداریم !معلوم نیست تو این نداری از کجا میدزدن
پاسخ ها
سعید
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۰۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۱
آره واقعا بی عرضگی ازما هست درمقابل همه چی سکوت کردیم
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۰
2
1
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

به نام خداوند رحمتگر مهربان

وَيْلٌ لِكُلِّ هُمَزَةٍ لُمَزَةٍ ﴿۱﴾

واى بر هر بدگوى عيبجويى (۱)

الَّذِي جَمَعَ مَالًا وَعَدَّدَهُ ﴿۲﴾

كه مالى گرد آورد و برشمردش (۲)

يَحْسَبُ أَنَّ مَالَهُ أَخْلَدَهُ ﴿۳﴾

پندارد كه مالش او را جاويد كرده (۳)

كَلَّا لَيُنْبَذَنَّ فِي الْحُطَمَةِ ﴿۴﴾

ولى نه قطعا در آتش خردكننده فرو افكنده خواهد شد (۴)

وَمَا أَدْرَاكَ مَا الْحُطَمَةُ ﴿۵﴾

و تو چه دانى كه آن آتش خردكننده چيست (۵)

نَارُ اللَّهِ الْمُوقَدَةُ ﴿۶﴾

آتش افروخته خدا[يى] است (۶)

الَّتِي تَطَّلِعُ عَلَى الْأَفْئِدَةِ ﴿۷﴾

[آتشى] كه به دلها مى ‏رسد (۷)

إِنَّهَا عَلَيْهِمْ مُؤْصَدَةٌ ﴿۸﴾

و [آتشى كه] در ستونهايى دراز آنان را در ميان فرامى‏ گيرد (۸)

فِي عَمَدٍ مُمَدَّدَةٍ ﴿۹﴾

در ستونهاي كشيده و طولاني! (۹)
م.م
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۰
2
11
عرضه داشته .هر کاری چ خوب چ بد عرضه میخواد.ک ماها نداریم ک اگر داشتیم مقابل این همه گرونی سکوت نمی کردیم.حالا هم این خانم ندزده یکی دیگه ميدزده.نوش جونش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۰
2
6
با این پول میشد خیلی از مشکلات را حل کرد. واقعا شرافت در برخی دیده نمیشه. مشکل در ساختارهای حکومتیه و شدت مجازات.
پاسخ ها
M
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۳
وقتی بزرگ مملکت خودش دزده و اختلاسگر چه انتظاری از بقیه دارین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۰
0
4
لطفا عنوان سلطان و ملکه به اینجور آدما ندید الکی گنده شون‌نکنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۱
0
2
سلام دوستان

من کارگرکه نمیتونم یه وام کوچک بادنگ وفنگش ازبانگ بگیرم چطور عزیزان هم وطن ازبانگ میگیرن اون هم میلیاردی ازکشور خارج میشن

چه کسی اینارو رد میکنه مگر مرز نداریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۳
1
1
سلام بر مسئولين سلام بر شما برادر ان زحمت كش اشكال ندارن بعد چهل سال زحمت براي انقلاب حق خود مي دانند
مهرو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
0
0
اینا خودی هستند
Arzental
|
United Arab Emirates
|
۰۱:۰۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
0
0
از ماست که بر ماست
امام گفت من در میان شما باشم یا نباشم نگذارید انقلاب بدست نااهلان بیفتد
Arzental
|
United Arab Emirates
|
۰۱:۰۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
0
0
از ماست که بر ماست
امام گفت من در میان شما باشم یا نباشم نگذارید انقلاب بدست نااهلان بیفتد
م
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
0
0
مشکل از قوه قهریه است که جلاد نداره این سگهای ولگرد رو تو بیت المال سقطشون کنه
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار