تاریخ انتشار: ۱۶:۰۹ - ۲۲ مرداد ۱۳۹۸
رویداد۲۴ گزارش می‌دهد؛
روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در گزارشی به شکاف عمیق ایجاد شده در ائتلاف سعودی و امارات علیه یمن اشاره کرده و گفته: تنها عامل متحد کننده این دو کشور یعنی مقابله با ایران در حال کمرنگ شدن است و امارات به سمت ایران چرخش داشته است.
چرخش امارات به سمت ایران/ آیا ائتلاف عربستان و امارات از هم پاشیده است؟
رویداد۲۴ واشنگتن پست در گزارشی به قلم ایشان تارور سیاست‌های سال‌های اخیر واشنگتن در منطقه خلیج فارس را تحلیل کرده و به این نتیجه رسیده که این سیاست‌ها کشور‌های منطقه را علیه هم بسیج کرده است.

بر اساس این گزارش، سال‌های اخیر مقامات واشنگتن و متحدانشان در ریاض و ابوظبی سعی کرده اند جنگ یمن را به نوعی توجیه کنند. آن‌ها مدعی بودند که این جنگ برای عقب نشینی شورشی‌های حوثی در یمن و توقف نفوذ گروه‌های مورد حمایت ایران ضروری است. مهم نیست چه تعداد کشته و چه فاجعه بشری‌ای در پی این جنگ رخ داده، ضربه زدن به تهران در این بخش از جهان چیزی است که حائز اهمیت است. فروش سلاح‌های آمریکایی نیز از نظر ترامپ چیزی بود که جنگ در یمن را توجیه میکرد.
 
اما هیچ چیز انقدر ساده نیست. جنگ در یمن در عرصه سیاسی‌ای در حال انجام است که به واسطه جنگ‌های طولانی، درگیری‌های بین قبیله‌ای و جناح‌های فرصت طلب که به دنبال بسط نفوذ خودشان هستند در هم شکسته است.
 
این پیچیدگی‌ها زمانی بیشتر شد که روز‌های گذشته عربستان سعودی گروه مورد حمایت متحد خود امارات متحده عربی را هدف گرفت.
 
شهر عدن از روز شنبه شاهد درگیری‌های خونین بود که در نهایت، نیرو‌های شورای انتقالی جنوب یمن، کاخ ریاست جمهوری معاشیق در این شهر را تصرف کردند و عملا دولت "عبدربه منصور هادی" رئیس جمهوری فراری یمن که مورد حمایت سعودی است کنترل خود را بر تنها پایگاه اصلی دولتش از دست داد.
 
به گفته مقامات سازمان ملل، دست کم ۴۰ نفر در اثر این حملات کشته و ۲۶۰ نفر زخمی شدند.
 
لیز گرنده مقام ارشد حقوق بشر سازمان ملل در یمن در این باره در بیانیه‌ای گفته: اینکه خانواده‌ها در روز عید قربان کشته میشوند و عزیزانشان را از دست میدهند به جای اینکه این روز را جشن بگیرند بسیار ناراحت کننده است. نگرانی اصلی ما در حال حاضر اعزام تیم‌های پزشکی برای کمک به مجروحان است.
 
ما بسیار نگران گزارش‌هایی هستیم که از به دام افتادن شهروندان در خانه هایشان و مواجهه آن‌ها با قحطی غذا و آب به دستمان رسیده هستیم.
 
تردید‌ها در مورد درگیری‌های آتی در ائتلاف سعودی و امارات همچنان وجود دارد.
 
عادل محمد یکی از ساکنان عدن به رویترز گفته: درگیری‌ها خوابیده، اما مردم هنوز نگرانند. ما نمیدانیم این داستان از کجا نشات گرفته است.
 
همان روز، شبکه‌های اجتماعی رسمی هر دو کشور امارات و عربستان دیدار محمد بن سلمان و محمد بن زاید ولیعهد عربستان و رهبر امارات را علنی کردند.
 
اما درگیری میان این دو کشور چیزی نیست که بتوان نادیده گرفت.
 
الیزابت کندال استاد دانشگاه آکسفورد در این باره به واشنگتن پست گفته: تضعیف این ائتلاف غیر قابل انکار است. روشن شده که امارات و عربستان اهداف مشترکی در یمن نداشتند و تنها در عقب راندن نفود ایران در این کشور هم پیمان بوده اند.
 
خبر‌ها در مورد اهداف گروه‌های جدایی طلب در عدن یا منطقه جنوب یمن بسیار محدود است، اما به نظر می‌رسد گروه‌های تحت حمایت امارات به ویژه میلیشیای نظامی و آموزش دیده، گروه‌های جدایی طلبی را که مدت هاست خواستار جدایی این بخش از بخش پرجمعیت‌تر شمال یمن هستند را تقویت کرده اند.
 
به گفته یکی از روزنامه نگاران واشنگتن پست، جدایی طلبان و امارات متحده عربی با اتحاد دولت عبد ربه منصور هادی با حزب اصلاح محالف بودند. در حالی است که سعودی‌ها حزب اصلاح را در بازسازی یمن ضروری میدانند، امارات با نقش برجسته حزب اصلاح به دلیل ارتباطی که این حزب با اخوان المسلمین دارد مخالف است.
 
مساله ایران نیز مطرح است. فشار‌های ترامپ علیه تهران در ماه‌های پیش افزایش یافته و امارات در این بین محتاطانه رفتار کرده است. ابوظبی از اینکه مستقیما تهران را در حمله به کشتی‌ها در خلیج فارس متهم کند سر باز زده و همزمان به دنبال کاهش تنش‌ها باتهران، با مقامات این کشور دیدار داشته است.
 
برخی تحلیل گران معتقدند افزایش دشمنی‌ها در منطقه برای امارات که هاب مالی و توریستی منطقه است ضرر‌های زیادی داشته. بی ثباتی و غیر قابل پیش بینی بودن ترامپ و شاهزاده عربستان نیز اماراتی‌ها را مجبور کرده روش دیگری در پیش بگیرند.
 
به گفته الیزابت دیکنسون از گروه بحران‌های بین المللی، حملاتی که به امارات شده بسیار مخرب بوده و زیرساخت‌های حیاتی این کشور را نابود کرده است. این حوادث به شهرت یکی از مهمتریم کشور‌های اقتصادی منطقه آسیب حبران ناپذیری وارد میکند.
 
همزمان امارات اعلام کرده که نیروهایش را از یمن خارج خواهد کرد.
 
هاآرتص در گزارشی از احتمال خروج نیرو‌های اماراتی از یمن خبر داده و گفته بود: حوثی‌ها اعلام کرده اند که حمله به مواضع اماراتی را در واکنش به تغییر سیاست‌های امارات متوقف خواهد کرد. این یعنی عربستان در جنگ با یمن تنها خواهد بود و تنها کمک چند واحد مزدوری که از کشور‌هایی نظیر سودان روانه یمن کرده و هدایشان را برعهده دارد در دست خواهد داشت.
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: