تاریخ انتشار: ۲۲:۱۷ - ۰۱ آذر ۱۳۹۹
در روزی که ارزش معاملات خرد بورس رکورد نیمه دوم سال را شکست، شاخص کل بورس ۲۱ هزار واحد رشد کرد تا بورس هفتمین روز پیاپی صعودی را پشت سر بگذارد.

بازار سرمایه و بورسرویداد۲۴ در معاملات شنبه اول آذر، شاخص کل بورس باز هم رشد کرد و از نیمه کانال 1.3 میلیونی هم عبور کرد.

در شروع معاملات امروز، از حجم صفوف خرید نسبت به پیش گشایش کاسته شد اما همچنان ارزش صف‌های خرید بیشتر از ارزش صف‌های فروش بود. در دقایق ابتدایی معاملات، ارزش صف‌های خرید 3 هزار و 557 میلیارد تومان بود که 22 درصد نمادهای بازار را شامل می‌شد. در سوی دیگر، 12 درصد نمادهای بازار صف فروش داشتند که ارزشی معادل 833 میلیارد تومان داشت. شپنا، فملی و شستا بیشترین صف خرید را داشتند و بیشترین ارزش صف‌های فروش به نمادهای وملی، خکمک و ثغرب اختصاص داشت.

در 5 دقیقه ابتدایی، شاخص کل بورس تهران 25 هزار واحد رشد داشت و به یک میلیون و 370 هزار واحد رسید. شاخص بورس تا ساعت 9 و 15 دقیقه روندی صعودی داشت و پس از لمس رقم یک میلیون و 374 هزار واحد، روندی نزولی پیدا کرد. در ادامه معاملات، نوسانات بازار کاهش یافت و در نهایت در سطح یک میلیون و 366 هزار واحد قرار گرفت.

رشد 21 هزار واحدی

در پایان معاملات ‌شنبه بازار سهام، 238 نماد رشد قیمت و 226 نماد کاهش قیمت داشتند و شاخص کل بورس تهران با رشد 21 هزار واحدی در رقم یک میلیون و 366 هزار واحد ایستاد. شاخص کل هم‌وزن نیز با رشد 2 هزار و 303 واحدی، رقم 383 هزار و 578 واحد را ثبت کرد.

اما شاخص کل فرابورس با افت اندک 5.6 واحدی به 16 هزار و 641 واحد رسید.

نماد‌های فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران)، شستا (سرمایه گذاری تامین اجتماعی)، کگل (صنعتی و معدنی گل‌گهر)، شپنا (پالایش نفت اصفهان)، وامید (گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید)، وتجارت (بانک تجارت) و کچاد (صنعتی و معدنی چادرملو) نمادهای سبزرنگ بازار روز شنبه بودند که بیشترین تاثیر را بر رشد شاخص داشتند.

رشد چشم‌گیر ارزش معاملات خرد بورس

در معاملات روز شنبه، معاملات کل بازار سهام با رشد 3.6 درصدی نسبت به روز معاملاتی قبل ارزشی معادل 23 هزار و 854 میلیارد تومان داشت. ارزش معاملات خرد بورس نیز با رشد چشم‌گیر 88 درصدی 21 هزار و 850 میلیارد تومان بود که بیشترین رقم از ابتدای پائیز تاکنون است.

خروج پول‌های حقیقی در دقیقه 90

بورس تهران در روز شنبه در حالی که تا ساعت 11 خالص پول‌های حقیقی ورودی به بورس مثبت بود، در پایان معاملات امروز، خالص پول حقیقی خروجی 269 میلیارد تومان شد.

امروز در سمت تقاضا، 87 درصد خریدها توسط معامله‌گران حقیقی و 13 درصد توسط معامله‌گران حقوقی انجام شد. در سمت عرضه، 88 درصد فروش‌ها توسط معامله‌گران حقیقی و 12 درصد توسط حقوقی‌ها انجام شد.

مازاد عرضه در بورس

در ابتدای معاملات روز شنبه باز هم میزان تقاضای بازار رشد داشت. اما در 90 دقیقه پایانی معاملات، ارزش صف‌های خرید کاهش یافت و به رقم هزار و 104 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز چهارشنبه 67 درصد کاهش یافته است.
ارزش صف‌های فروش بازار نیز نسبت به روز معاملاتی قبل 47 درصد افزایش یافت و هزار و 440 میلیارد تومان ارزش داشت.

صدرنشینان جدول معاملات بورس

در معاملات روز شنبه، شستا (شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی) بالاترین ارزش معاملات روز را داشت که ارزش معاملات آن 2 هزار و 475 میلیارد تومان بود.

پس از شستا، سهام شرکت ایران خودرو بیشترین ارزش معاملات را داشت. سایپا دیگر خودروساز بزرگ کشور رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن، وتجارت (بانک تجارت) و فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.


بیشتر بخوانید: گمانه‌زنی خوش،‌ بورس تا پایان هفته مثبت می‌ماند؟


بیشترین حجم معاملات بازار به سایپا (با نماد معاملاتی خساپا) اختصاص داشت که تعداد 3 میلیارد و 768 میلیون و 781 هزار و 4 سهم این شرکت معامله شد. پس از سایپا، دیگر شرکت خودروساز، ایران خودرو بیشترین حجم معاملات را داشت. پس از خودروسازان، دو نماد بانکی وتجارت (بانک تجارت) و وبصادر (بانک صادرات) بیشترین حجم معاملات بازار را داشتند. رتبه‌ پنجم بالاترین حجم معاملات نیز به شستا اختصاص داشت.

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: