تاریخ انتشار: ۱۱:۱۰ - ۲۶ تير ۱۴۰۰
واردات برخی از برندهای موبایل که سهم ۲۶ درصدی در بازار ایران دارد ممنوع شده، اما نائب رئیس انجمن واردکنندگان موبایل و تبلت می‌گوید که این موضوع هنوز در حد یک نامه است. در روزهای آینده بازار موبایل چه تغییراتی می‌کند؟

گرانی جدید در راه بازار موبایل

رویداد۲۴  طی چند سال اخیر شرکت شیائومی با عرضه موبایل برای رده‌های مختلف بخشی از بازار موبایل ایران را به دست گرفته و ۲۶ درصد این بازار در دست شیائومی است. با این حال در نامه‌ای به شرکت‌های وارد کننده موبایل‌های شیائومی اعلام شده که واردات برخی از مدل‌های آن ممنوع است.

موضوع ممنوعیت واردات چیست؟

رضا دیهیمی، نائب رئیس و عضو هیئت مدیره انجمن واردکنندگان موبایل و تبلت می‌گوید که این موضوع هنوز در حد نامه‌ای است که وزارت مخابرات رادیویی ارسال کرده. براساس این نامه ترخیص این کالاها فعلا ممنوع است. اما در تلاش هستیم که این مشکل حل شود.

در نامه‌‌ای که برای واردکنندگان ارسال شده آمده علت ممنوعیت واردات این موبایل‌ها عدم مسیریابی صحیح سرشماره‌های اضطراری عنوان شده است.

اما نائب رئیس انجمن واردکنندگان موبایل می‌گوید که این مسئله مشکل خاصی نیست. در واقع تماس‌های اضطراری ۱۱۰، ۱۱۵ و ۱۱۵ با شماره‌ای خاصی انجام می‌شود.

مردم موبایل بخرند یا نه؟

دیهیمی به مردم توصیه می‌کند که برای خرید موبایل عجله نکنند و موضوع ممنوعیت واردات را ملاک قرار ندهند. او می‌گوید: مردم این طور فکر نکنند که این کالا تمام می‌شود و دیگر وارد نمی‌شود. در واقع مردم به بازار فشار وارد نکنند.

او همچنین از تاثیر فوری این خبر بر بازار فروش موبایل می‌گوید. به گفته او، در حالی که در هفته گذشته شرکت‌ها قیمت موبایل را زیاد نکرده‌اند اما از زمانی که این خبر اعلام شده گروهی از فروشندگان برخی از برندها را با قیمتی بالاتر از عرف می‌فروشند.

طبق اظهارات نائب رئیس و عضو هیئت مدیره انجمن واردکنندگان موبایل و تبلت، مردم قبل از خرید موبایل قیمت را در سامانه ۱۲۴ سازمان حمایت از مصرف‌کننده ببینند.


بیشتر بخوانید: واردات برخی برندهای گوشی ممنوع می‌شود؟


تاثیر این ممنوعیت در بازار موبایل چیست؟

دیهیمی دباره تاثیر این موضوع بر بازار موبایل ایران می‌گوید: این تصمیم به ممنوعیت برخی از موبایل‌ها باعث می‌شود که برای بعضی از برندها انحصار ایجاد شود. همچنین سطع قیمت‌ها را بالا می‌برد. این اتفاق در نهایت هم به ضرر واردکنندگان و هم به ضرر مصرف‌کنندگان است.

به گفته او انجمن در حال مکاتبه برای لغو این ممنوعیت واردات است و نتیجه آن در چند روز آینده مشخص می‌شود.

کدام موبایل‌ها وارد نمی‌شود؟

ازین پس واردات مدل‌های REDMINOTE10، REDMI9C ،REDMI9AT، POCOX3 و REDMINOTE9 PRO از برند شیائومی ممنوع است.

این ممنوعیت برای برخی از مدل‌های برند وان‌پلاس، اینفینیکس و نوکیا نیز وجود دارد.

کدام موبایل‌ها جایگزین می‌شود؟

با توجه به وضعیت اقتصاد و قیمت بالای موبایل دیگر برند‌ها مثل سامسونگ و اپل، قیمت به صرفه موبایل‌های برند شیائومی باعث شده که خریداران بسیاری را به خود جذب کند.

مدل‌های POCOX3 و REDMINOTE10 و REDMINOTE9 PRO از برند شیائومی حدود شش میلیون تومان و مدل‌های REDMI9AT و REDMI9C حدود سه میلیون تومان قیمت دارد.

احتمالا موبایل‌های برند هوآوی و برخی از مدل‌های برند سامسونگ جایگزین این موبایل‌ شوند. هر چند این ممنوعیت قیمت موبایل‌های هم‌رده را در برند‌های دیگر بالا می‌برد.

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: