تاریخ انتشار: ۰۰:۰۲ - ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۲۵ نظر

بازدید محمدرضا شاه پهلوی و فرح از مرکز کودکان بی‌سرپرست

در دهه ۴۰ و ۵۰ در ایران با افزایش درآمد‌های نفتی، فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی زیادی در کشور انجام شد که بخشی از آن زیرمجموعه فرح پهلوی به عنوان بانوی اول کشور صورت می‌گرفت. اگرچه این نهاد‌های اقدامات زیادی انجام می‌دادند، اما یکی از مشکلات آن‌ها این بود که همگی نهاد‌های موازی با وزارتخانه‌ها بودند.

تصاویر تاریخی پهلوی

رویداد۲۴ علیرضا نجفی: تصویر ثبت شده در دهه پنجاه که محمدرضا شاه پهلوی و فرح دیبا را در یک مرکز نگهداری کودکان بی‌سرپرست بهزیستی نشان می‌دهد. نهادهایی همچون بهزیستی و بنگاه حمایت از مادران و نوزدان، انجمن ملی حمایت از کودکان، جمعیت کمک به جذامیان، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و ... عموما زیر نظر فرح پهلوی فعالیت می‌کردند.

فرح پهلوی پس از انقلاب سفید رسما وارد امور کشورداری شد. وی جمعیت‌های خیریه‌ای تاسیس کرد که از دهه چهل به بعد در ایران فعال بودند. جمعیت خیریه فرح پهلوی فعالیت‌هایی در بهداشت و تغذیه کودکان در ایجاد شیر خوارگاه‌ها و مهدهای کودک بود که در راستای حمایت از انقلاب سفید و اصل هفتم آن سپاه بهداشت فعالیت می‌کرد.

این موسسه همچنین نزدیک به چهل و پنج  مدرسه شبانه‌روزی در نقاط مختلف کشور وجود ایجاد کرد که کودکان در آن به فراگیری رشته‌های گوناگون چون موسیقی، نقاشی، خیاطی، گلدوزی، و کار‌های دستی، آرایش، عروسک‌سازی، تهیه کارت پستال، هتل‌داری، جلب جهانگردان، آشپزی و ماشین‌نویسی فرا می‌گرفتند.

همچنین بورسیه‌ای برای کودکانی که در سطوح متوسطه تحصیل می‌کردند در نظر گرفت تا به گسترش سواد و تحصیلات عالیه در کشور دامن بزند. اما این اقدامات که اغلب با افزایش درآمد‌های نفتی ممکن شده بودند، تحت وظایف آموزش و پرورش بودند و مشخص نبود چرا همسر پادشاه یک کشور بدون داشتن عنوانی قانونی باید چنین اقداماتی می‌کرد.


بیشتر بخوانید: فرح پهلوی بنیانگذار نهادهای موازی در ایران


به گزارش رویداد۲۴ اقداماتی نظیر تاسیس انجمنی برای جذامیان و بیماران سرطانی جزو امور تخصصی وزارت بهداشت بود که توسط دفتر فرح پهلوی انجام می‌شد و همین امر باعث ایجاد تنش در مبان تهادهای رسمی و نهادهای موازی تحت ریاست فرح پهلوی شده بود.

وی همزمان با سفر‌های استانی شاه با او همراه می‌شد و اغلب طرح‌های دولتی در زمینه رفاه اجتماعی را تاسیس می‌کرد. برای مثال در سفر شاه به مشهد، فرح از شیرخوارگاهی به نام  «شیرخوارگاه والاحضرت رضا پهلوی» دیدن کرد و سپس به سازمان بهزیستی رفت که در آن دوران طرح جدیدی را آغاز کرده بود که عبارت بود از ایجاد شبه‌خانواده برای کودکان بی‌سرپرست. شبه‌خانواده یکان کوچکی بود که برای زندگی نوجوانان جمعیت در جا‌های گوناگون کشور دایر می‌شد و جمعیت آن کوشش می‌کرد در این یکان‌ها فرزندان جمعیت زندگی خانوادگی طبیعی داشته باشند.  

وی همچنین از مرکز پزشکی پهلوی وابسته به دانشگاه فردوسی نیز بازدید کرد و دستور‌هایی برای گسترش بخش‌های کودکان داد. وزیر دربار و مشاوران شاه پیش از سفر تمام برنامه‌ریزی‌ها را کرده بودند و توجه شاه به روحانیون و توجه فرح به کودکان و مساله بهزیستی متناسب با فضای سیاسی کشور طراحی برنامه‌ریزی شده بود. اما مشخص نبود که فرح بابت کدام پست و عنوانی به بازدید بیمارستان می‌رود و سازمان بهزیستی کشور را در دست می‌گیرد و دستور تغییر قسمت‌هایی در بیمارستان‌ها را می‌دهد.

این‌ها وظایف وزارت بهداشت یک کشور است که قاعدتا باید توسط متخصصین انجام شود. فرح دیبا پس از این بازدید‌ها با رسانه‌ها مصاحبه کرد و رسانه‌ها سخنان وی را اینگونه بازتاب دادند: «شهبانو اظهار امیدواری کردند که جمعیت بهزیستی و آموزشی فرح پهلوی در کلیه مراکزی که دارد با بهره‌گیری از مدیران با تجربه و ورزیده از کیفیتی خوب برخوردار باشد. علیاحضرت شهبانو برای همه فرزندانشان در جمعیت تندرستی، خوشبختی و توفیق خدمت به شاهنشاه آریامهر و میهن را آرزو کردند.»

طبعا جمعیت بهزیستی باید ملی باشد و از وظایف پایه‌ای حکومت‌های مدرن به حساب می‌آید. اما آنچه در این متن  مهم است، آرزوی فرح برای بچه‌ها بود که گفته بود «توفیق خدمت به شاهنشاه آریامهر» را داشته باشند.

در جوامع استبدادزده و مردسالار یا پدرسالار مانند ایران، تعلیم و تربیت حالتی ایدئولوژیک و تبلیغاتی به خود می‌گیرد و قلب این ایدئولوژی نیز وفاداری، خدمت و فداکاری برای «پدر» ملت است. در «دولت-ملت‌های» جدید اروپایی که مبتنی بر ایده خودآیینی و آزادی شهروندان بنا شده‌اند، انسان‌ها از آنجایی که «انسان» هستند حق زیستن دارند و اهداف زندگی خود را خودشان معین می‌کنند. اما در ساختار استبدادی همواره کسی بزرگ ملت است و شهروندان حکم صغیری را دارند که باید گوش به فرمان وی باشند.

حکومت پهلوی نهاد‌های مدرنی، چون بهزیستی و نظام بیمه و درمان را در ایران تاسیس کرد، اما هیچگاه با ایده‌های فلسفی و حقوقی مدرنیته که بنیان این نهاد‌ها هستند کنار نیامد. نمونه سفر شاه به مشهد بیانگر چنین واقعیتی است. حاکمیت مدرن که ضد اتوریته است، وظیفه دارد با تامین مادی و آموزش فکری، شهروندان را برای به دست گرفتن سرنوشت خود آماده کند، اما نظام استبدادی اساسا رفاه و آموزش را بدل به تضمینی برای بازتولید ایدئولوژیک خود می‌کند و در خدمت اتوریته‌ها قرار می‌دهد. به همین دلیل با از بین رفتن اتوریته‌ها نهاد‌های اجتماعی نیز از بین رفته و تضعیف می‌شوند یا دوباره بر اساس اتوریته‌های جدید اشکال جدید به خود می‌گیرند. چنین جوامعی مدام در بحران و گسست به سر می‌برند. برای رسیدن به ثبات و ترقی باید نهاد‌های دموکراتیک و مدنی شهروند محور ساخت که دیرپا هستند و اصلاحات مدنی را از پایین و به صورت عمیق و ماندگار ایجاد می‌کنند.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲۵
فریدون جوادی دوست پسر فرح
|
Netherlands
|
۰۱:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۴
53
9
یکبار خانمی که عیالوار بوده در دیدارهای مثلا مردمی که در طول هفته با فرح برگزار میشده؛به دیدار عفریته خانم آمد؛وقتی خانم از فرح د عرض حال خود را کرد؛ فرح که حوصله اش از وضع حال اون خانم به سر آمده بود گفت خب برو بمیر میخواستی این همه بچه نیاری؛این نحوه جواب دادن ملکه گتی زاده ایران و زن محمدرضا پالانی به مراجعه کنندگان بود؛الان که سگان زنجیری پالانی ها و گرسنگان بیت حال به سردستگی رضا حمله کنند و شروع به پارس کردن کنند!
پاسخ ها
رضا
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۴
صدای پارس پان ترکیست در ۴ و نیم سطر قبل از همه در اومده ببند در یاوه خونه رو
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۴
اگه خودت زني و اونجا بودي، و ديدي من باور مي كنم. با فرض صحت داستان شما ، همه مي دانيم كه انسانهاي عادي ، پيامبر و معصوم نيستند و ممكنه ايشون اين حرف رو زده باشه، مثل وزير بهداشت روحاني كه گفت بمال، و در كل انسانها يه موقعي عصبي هستند و حتي به عزيزان خود پرخاش مي كنند. در نهايت از نوع ادبياتي كه داري معلومه خودت در اون جايگاه باشي به همه پرخاش خواهي كرد
ناشناس
| Germany |
۰۳:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۵
پان ترکیست خخخ؛رضا پان ایرانیست
ناشناس
| Germany |
۰۳:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۵
ناشناس22:07
مصاحبه ان خانم اول انقلاب پخش شد سال58؛هنوز هم در ارشیو موجوده
رضا
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۵
در جواب پان ترکیست مجهول العقل :
از اون دست مصاحبه ها 44 زیاد دیدیم و شنیدیم خب طبیعیه که یه عده واسه بدنام کردن بقیه و مشروعیت بخشیدن به حاکمیت خود چنین مصاحبه ها و اعترافهای ساختگی رو از خودشون در بیارن تو رو میبینم که چقدر سطحی فکر میکنی و چون پان ترکها بسان گرسنه گان بیت المال دل خوشی از رژیم قبل و چشم دیدن رحمت نامه های مردم رو ندارن بهر مدرک درست و نادرستی چنگ میزنن که عقاید مزخرف شونو بیان کنند
ناشناس
| Austria |
۱۳:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۶
جواب رضا کامنتی؛این مصاحبه سال 58ضبط شد و اون موقع جمهوری اسلامی هنوز قدرت چندانی نداشتند همه گروهها و دسته های سیاسی آزاد بودند.شما وقتی از چیزی دردتون میاد کلا قضیه رو منکر میشوید
رضا
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۶
ما مثل پان ترکها نیستیم که از همه چی و همه کس دردشون میاد سال 58 از قضا بازار بدگویی از رژیم قبلی خیلی داغ بود و اردیبهشت همون سال بود که آخوندا به قبر رضا شاه یورش برده تخریبش کردند اعتقاد و عمل مخفی و نادرستی هم نداریم که بخواییم منکر بشیم بفکر توهمات خودت باش
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۹
فعلا توشروع کردی تانوبت به بقیه تون بشه
ارنست
| Bulgaria |
۰۴:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۰
رضا پالاندوست؛یکبار نوشتی که تو میترسی؛از چه باید بترسم؟ اما ارباب دزدت محمدرضا، از کتاب هم میترسید داستان الدوز و کلاغ صمد بهرنگی را خوانده ای؛ارباب نوکر استعمارت داستان این کتاب را اشاعه مرام کمونیستی تلقی کرده بود،یا کتاب ماهی سیاه کوچولو را ممنوع کرده بود؛با اینکه دولت خود او سال چهل و هفت مجوز چاپش را صادر کرده بود بعد از چند ماه از بازار توسط ساواک جمع آوری شد. ارباب پفیوزت با ساواک بی شرفش که مشتی بچه حرامزاده بودند و در زندانها به فعالین سیاسی تجاوز میکردند و در دهان آنها ادرار میکردند طبق کتاب دژخیم خونخوار ثابتی فراری ؛در کتابش با مزدوری دیگر اشاره کرده.که اگر به زعم او زندانیان دروغ گفتند در دهان بازجویان قاتل ساواک در دهان آنها ادرار کنند؛حالا ارباب قاتل نوکر صفت تو میترسد یا بنده؟رضا جیره خور
جواد
| Canada |
۰۵:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
هرچه داریم مدیون اون هستیم.یادت میآد باید آب خوردن را با پارچه نازک صاف می کردیم تا کرم هاش را بگیریم؟تو میدانی سالک و قانقاریا و کچلی و آبله و فلج اطفال و امثالهم چه بودند؟ او ناجی مابود.«بقول منبری ها میدانی حسین ابن علی را به جرم خرج شدن از ین کشتند؟ بهش میگفتند خارجی.نه آنکه از خارج آمده،یعنی ازدین خارج شده.
روحش شاد باد هرآنکه به این آب و خاک خدمت کرد.«چپول هرگز نیاموخت».
رضا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۴
5
44
فقط میتونیم بگیم روحت شاد. مدتهاست کسی به این ملت سری نزده !!!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۰۳:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۵
رضا جیره خور کامنتی
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۵
نور به قبرش بباره.......
خسرو
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۴
خدا بیامرز یه عده رو بورسیه فرستاد خارج تحصیل کنند ، همونا نان خور نمکدان شکنی کردن، نمونه ش خاله مری.
در کل روحش شاد.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۸
3
17
فقط یه بیسواد که پدر بزرگ مهاجرش شناسنامه ایرانی از دست رضا شاه گرفته و پدرش خیر سر محمدرضا پهلوی که سپاهی دانش فرستاد وسط دهات و روستا که حداقل نوشتن اسم و فامیلش رو یاد بگیره که دیگه مجبور نباشه انگشت بزنه پای برگه ادای ضبط صوت مسجد رو در میاره و شخصیت انسانها را تخریب میکنه و بدون مدرک و مستندات که در اسلام خودتان افترا نامیده میشود و یکی از بزرگترین گناهان محسوب میشود سعی در تطهیر فرقه جنایت پیشه و راهزن میکند و با اون دوزار سوادش امیدوار هست که بتواند با قانون جاذبه زمین مقابله کند! تحصیلات بجز سواد تخصصی شعور را هم به همراه دارد. امیدوارم سانسور نشوم!
پاسخ ها
ارنست
| Bulgaria |
۰۴:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۰
این اشگول پلشت از بس نشسته پای من وتو؛ وتلویزیونهای فکستنی لس انجلسی شعرای پالان رو زر میزنه؛اشگول جان؛همان سپاهی دانش بدبخت بیسوادی که پالانی میفرستاد روستاها؛خودش ضد پالان بود؛اکثرا همان سپاهی دانسی ها کتابهای بهرنگی؛ و خیلی از فعالین فرهنگی چپ رو میخوندن و از وضع فساد شهری ها در روستاها که مسببش پهلوی بود صحبت میکردند.کدام سپاه دانش؛!سال پنجاه و پنج طبق آمار خود حکومت پهلوی بیش از چهل درصد مردم بیسواد مطلق بودند و تازه خیلی ها سواد ناقص پنجم دبستان و سوم راهنمایی و دیپلم ردی داشتند.دل شما ها را به این اراجیف سپاه دانش و بهداشت وآبادانی خوش کردند.کدام بهداشت کدام آبادانی؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۱:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۹
16
6
در اینستاگرام با احساس کلی پیام دادم دریغ از یک جواب یا لایک اصلا زحمت خواندن پیامها را بخودش نداد و ما ملت جو گیر و بت ساز چرا چون الان وضعیت اقتصادی و فرهنگی جامعه اسفباره و ما مجبوریم گذشته رو بزرگتر ازونی که هست قبول کنیم
پاسخ ها
هههه
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۰:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۰
مگه بیکاره بیاد روزی یک میلیون پیام رو جواب بده خخخخخخ خیلی دانشمندی
ایمان
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۳:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۰
0
19
هر چی که بود باز این کارا رو انجام داد، الان با اینکه امکانات بیشتر شده ولی خبری از خدمات نیست. در ضمن شما که میگی این کارا تخصص میخواد و در حوضه وضایف فلان سازمان هست الان میشه بگی کدوم سازمان داره وظایف خودش رو درست انجام میده؟
ناشناس
|
United States of America
|
۰۹:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۴
20
5
خاکبرسر اونا یئ که این حرفها راباور میکنن آ خه چی کرده ایقدز بزگش میکنید فاسدترلز خودش پیدا نمیشد عمو دست بکشید اینا رفتن تو زباله دان تاریخ این پالونیها الکی دل خوش کردن تمام شدن دیگه
ولایتمدار
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
1
15
زباله دان تاریخ جای اختلاسگران و نوکران روس و چین است !
پاسخ ها
ناشناس
| Netherlands |
۰۵:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۳
ای نادان اسم ولایتمدار بر روی خودت گذاشتی طرفداری از پالانی میکنی
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۴
8
0
این مراکز و نحوه کارش رو که شرح دادید درست ولی همه اینها بودجه اش از دولت بوده به نام فرح پهلوی ولی اصلا ایشون درواقع هیچ کاره کسان دیگری دست اندر کار بودند تا اونجا که من اطلاع دارم چند سال یکبار یک بازدیدی داشته و بس ضمن اینکه به بهانه خیریه مقداری از بودجه اش به خودش اختصاص داشته. صمن اینکه بچه ها شرایط خوبی نداشتند.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۶
0
5
خدمت کردن به خانواده های مستضعف و بی سرپرستان نصف دین است که انجام داده اند و کودکانی خود ساخته تحویل جامعه داده اند و بابتش فقط می توانیم تشکر کنیم از راه دور . بدون اینکه ابروی بی سرپرستان را در جامعه ببرند. وعکسای انها را بخاطر ترحم به مردم نشان دهند تا مردم بعنوان صدقه خرجی کودکی را تقبل کنند. هرکی صادقانه خدمت کرد ممنونیم
نظرات شما
پیشخوان