تاریخ انتشار: ۰۹:۲۸ - ۰۷ خرداد ۱۴۰۲

مزایا و معایب استخر رفتن

به فصل گرما نزدیک می‌شویم و یکی از بهترین و دل‌چسب‌ترین کارها و ورزش‌هایی که در این فصل بسیاری به سمت آن می‌روند و از آن بهره می‌برند رفتن به استخر و آب‌تنیست.

مزایا و معایب استخر رفتن

رویداد۲۴ نازآفرین جمشیدی: به فصل گرما نزدیک می‌شویم و یکی از بهترین و دل‌چسب‌ترین کار‌ها و ورزش‌هایی که در این فصل بسیاری به سمت آن می‌روند و از آن بهره می‌برند رفتن به استخر و آب‌تنیست.

همه معمولا دوست دارند به استخر بروند و تنی به آب بزنند و از این کار لذت وافر ببرند، اما این به‌ویژه در استخر‌های عمومی خالی از خطر هم نیست بنابراین باید برای رفتن به استخر باید نکاتی را درنظر گرفت تا از مشکلات احتمالی در امان ماند.

پس برای آن‌که بتوانیم در استخر‌های عمومی تن‌درستی و ایمنی خود را حفظ کنیم لازم است مواردی را رعایت کنیم.

به گزارش رویداد۲۴ شناکردن می‌تواند بسیار لذت‌بخش باشد به این شرط که این نکات را رعایت کنید.

پیش از شنا کردن دوش بگیرید

براساس پژوهش‌های انجمن کیفیت و سلامت آب ایالات متحده امریکا ۴۰ درصد از شناگران پیش از ورود به استخر دوش نمی‌گیرند و مستقیم وارد آب می‌شوند. باید بدانید

اگر چند روزی از حمام کردن تان گذشته باشد، با وجود چربی، عرق، کرم ضد آفتاب، مواد دفع کننده‌ی حشرات، مواد آرایشی و انواع آلودگی‌ها روی پوست بدن تان، به محض ورود به استخر همه‌ی این مواد وارد آب استخر خواهد شد و مسلما به بهداشت آن آسیب می‌زند.

اگر اسهال دارید به استخر نروید

براساس پژوهش انجمن کیفیت و سلامت آب ایالات متحده امریکا ۵۵ درصد از افراد شرکت کننده در این پژوهش اقرار کردند که دست کم یک بار در آب استخر‌های عمومی ادرار کرده بودند.

در اثر ترکیب آمونیاک موجود در ادرار با کلر آب استخر، ماده‌ی شیمیایی‌ای به نام کلرامین به وجود می‌آید. این ماده در مقایسه با کلر تأثیر کم‌تری در از بین بردن باکتری‌ها دارد و این مسئله منجر به افزایش بیماری‌های آبی می‌شود.

افزون‌بر این زمانی که دچار اسهال هستید، میکروب عامل اسهال یعنی کریپتوسپوریدیوم، در مدفوع شما وجود دارد. این میکروب در برابر کلر مقاوم است، چون قشر بیرونی آن سخت است و می‌تواند تا چندین روز در آب استخر زنده بماند.

حتی پس از گذشت یک هفته از زمان اسهال هم خطر ابتلای دیگران به میکروب اسهال در استخر‌ها وجود دارد. کارشناسان توصیه می‌کنند اگر دچار اسهال شدید دست کم دو هفته تا رفتن به استخر صبر کنید.

این مسئله در مورد کودکانی که از پوشک استفاده می‌کنند هم صدق می‌کند و حتی اگر پوشک کودک ضد آب باشد هم احتمال آلوده شدن آب زیاد است.

مزایا و معایب استخر رفتن

آب استخر را نخورید

کسانی‌که در استخر شنا می‌کنند خواه‌ناخواه از آب آن می‌خورند، اما باید دقت کنید تا جای ممکن از نوشیدن آن خودداری کنید و آب استخر را نبلعید.

گه‌گاه به خود استراحت دهید

شنا کردن طولانی مدت در استخر‌ها می‌تواند با صدماتی مثل آفتاب سوختگی و گرما زدگی (در استخر‌های روباز)، کم آب شدن بدن و افت قند خون همراه باشد؛ بنابراین گهگاه باید با خوردن آب، تنقلات سبک، زدن کرم ضد آفتاب و دوش گرفتن، نیروی خود را بازیابی کنید.

مراقب دریچه‌های تخلیه آب باشید

همیشه مراقب دریچه‌های تخلیه‌ی آب استخر‌ها باشید و اگر متوجه شدید بدون درپوش هستند و یا درپوش آن‌ها صدمه دیده یا شکسته، فورای به مسئولین استخر اطلاع دهید. موارد شایان توجهی از غرق شدن افراد در استخر‌ها در اثر گیر کردن مو‌ها و اعضای بدن در این دریچه‌ها رخ می‌دهد.

اگر زخمی روی بدنتان دارید شنا نکنید

برخی افراد به اشتباه تصور می‌کنند شنا در آب حاوی کلر یا نمک به ضدعفونی یا تمیز شدن زخم کمک می‌کند. اما زخم باز و تازه در واقع محل ورود میکروب‌ها به بدن است؛ بنابراین با وجود بریدگی و جراحت‌های جدی هرگز در استخر شنا نکنید.

قطره گوش، عینک شنا و دمپایی به همراه داشته باشید

همواره تلاش کنید همه جا ازجمله در استخر وسایل شخصی خود را به همراه داشته باشید.

در استخر‌های عمومی از چشم‌ها، گوش‌ها و پا‌های خود به خوبی مراقبت کنید. از عینک شنا استفاده کنید و به دلیل داشته باشید که کلر موجود در آب عامل قرمز شدن چشم‌ها نیست، بل‌که در واقع کلرامین، ادرار، عرق و دیگر مواد بیولوژیک هستند که در ترکیب با کلر آب استخر باعث قرمز شدن چشم‌ها می‌شوند.

به گزارش رویداد۲۴ افزون‌بر این، با خود قطره گوش به همراه داشته باشید. آب آلوده باقیمانده در گوش‌ها سبب رشد باکتری‌ها و عفونت در گوش خارجی می‌شود. این مسئله یکی از رایج‌ترین بیماری‌های ناشی از آب استخر است. استفاده از قطره‌های گوشی که حاوی الکل هستند به تخلیه‌ی آب داخل گوش‌ها و خشک شدن آن‌ها کمک می‌کند.

در اتاق‌های رختکن و اطراف استخر حتما دمپایی لاستیکی بپوشید و به این ترتیب از ابتلا به بیماری‌های پوستی‌ای مثل قارچ پا چلوگیری کنید.


بیشتر بخوانید: بهترین ورزش‌ها برای زنان


لباس شنای خود را عوض کنید

استفاده از استخر‌ها یا جکوزی‌های آلوده می‌تواند منجر به بیماری پوستی جوش وان داغ (سودوموناس فولیکولیت) شود. این بیماری در حقیقت نوعی عفونت پوستی التهاب آور و خارش دار است که عامل آن میکروب سودوموناس آئروژینوزا است. این عفونت اگرچه اذیت کننده است، اما بعد از چند روز رفع می‌شود.

با این حال، با تعویض لباس شنای خود و پوشیدن یک لباس خشک بلافاصله بعد از شنا، می‌توانید خطر ابتلا به این بیماری پوستی را کاهش دهید. لباس خیس، پوست بدن تان را بیشتر در معرض آب آلوده قرار می‌دهد. به همین دلیل است که شدت بیماری فولیکویت در نقاطی از بدن که زیر لباس شنا قرار می‌گیرند بیش‌تر از دیگر بخش‌های بدن است.

مزایا و معایب استخر رفتن

از حضور و در دسترس بودن غریق نجات مطمئن شوید

اگرچه غریق نجات‌ها آموزش‌های لازم برای نجات افراد را می‌بینند، اما اگر غریق نجات در کنار استخر حضور نداشته باشد توانایی‌های او بی فایده خواهد بود. مدیران بعضی استخر‌ها وظایف متفرقه‌ای بر عهده‌ی غریق نجات‌ها می‌گذارند و به همین دلیل آن‌ها توجه کافی به شناگر‌های داخل استخر ندارند.

از حواس خود استفاده کنید

تلاش کنید همواره استخری را گزینش کنید که از هر لحاظ سالم و ایمن باشد حتی اگر هزینه بیش‌تری برای شما دربرداشته باشید. شما به‌آسانی می‌توانید از حواس خود برای تشخیص ناسالم و ناایمن بودن یک استخر پی ببرید.

چهار حس خود یعنی بینایی، شنوایی، بویایی و لامسه را برای ارزیابی تن‌درستی و سلامتی و ایمنی استخر به کار بگیرید.

با دقت به آب استخر نگاه کنید تا مطمئن شوید آب آن به اندازه‌ی کافی شفاف است. کدر بودن آب به معنای اشکال در سیستم تصفیه و یا نامناسب بودن مقدار pH یا کلر آب استخر است. به علاوه، این مسأله در کار غریق نجات اخلال به‌وجود می‌اورد چون او باید بتواند تا کف استخر را به طور روشن ببیند.

کاشی‌ها و دیواره‌های استخر را لمس کنید. اگر لغزنده یا پوشیده از جلبک باشند یعنی سیستم تصفیه، گردش یا تخلیه‌ی آب استخر به درستی کار نمی‌کند.

به صدای دستگاه‌ها به دقت گوش دهید. این صدا به شما نشان می‌دهد که آیا پمپ‌ها و سیستم‌های تصفیه‌ی آب استخر به درستی کار می‌کنند یا خیر.

فراموش نکنید که از بینی خود هم استفاده کنید. کلرامین بوی تند و زیادی دارد. اگر با ورود به استخر متوجه بوی شدیدی شدید، یعنی آب استخر آلوده است. اگر استخری به خوبی تمیز شده باشد، نباید بوی تند مواد شیمیایی را احساس کنید.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: سبک زندگی
نظرات شما
پیشخوان