تاریخ انتشار: ۰۹:۲۸ - ۰۲ مرداد ۱۴۰۲

دو سیگنال مهم در بازار سکه!

بر اساس فرمول محاسبه نرخ سکه طلا در بازار تهران مشاهده می‌شود که دو عامل طلای جهانی و دلار آزاد از مهم‌ترین عوامل تشکیل‌دهنده قیمت سکه است و افت قیمت‌های مذکور در شرایطی رخ داده که شاخص بازدهی دلار از ابتدای سال تاکنون ۲ درصد بوده است.

دو سیگنال مهم در بازار سکه!

رویداد۲۴ اکثر فعالان بازار ارز تهران معتقدند که در روز‌های اخیر بازار دلار تقریبا بی‌جان شده و همین امر بر روی قیمت سکه اثر گذاشته است.

سکه بازان دیروز با کاهش ۲۰۰ هزار تومانی به سمت مرز حساس ۲۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان عقب‌نشینی کردند. در بازار پشت خطی دیشب هم سکه‌بازان قدرت کافی نداشتند و قیمت سکه نسبت به عصر روز شنبه رنج شد.

در شرایط فعلی عده‌ای از معامله‌گران می‌گویند کاهش تقاضا در بازار سکه علاوه بر درجا زدن قیمت دلار، ناشی از فرارسیدن ایام محرم بوده است. معامله‌گران می‌گویند در انتهای موج نزول هستیم و بعد از این روز‌های محرم دوباره بازار می‌تواند برای صعود تلاش کند.

به عقیده این دسته در صورتی که مرز ۲۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان از دست برود احتمال عقب‌نشینی به سمت پله هشتم کانال ۲۶ میلیون تومان محتمل خواهد بود. با این حال ماندگاری قیمت سکه بالای مرز ۲۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان ممکن است سکه‌بازان را راهی نیمه کانال ۲۷ میلیون تومانی کند.

در روز‌های اخیر خبری مبنی بر مجوز جدید امریکا به عراق بابت پرداخت بدهی برقی خود به ایران منتشر شد که مورد توجه فعالان بازار قرار گرفت. به‌صورت کلی می‌توان گفت که از میانه‌های خرداد، سطح انتظارات تورمی در میان جامعه و فعالان بازار فروکش کرده و همین امر سبب کاهش تقاضا در بازار‌های ارز و سکه شده است. برای بررسی بهتر این مطلب می‌توان به بازدهی بازار‌های دارایی از ابتدای امسال تاکنون توجه کرد.

در این راستا به‌طور مثال هر قطعه نیم سکه طلا از ابتدای فروردین امسال تاکنون حدود ۲۰.۸۲ درصد افت داشته و از رقم ۱۸ میلیون و ۶۳۰ هزار تومان به رقم ۱۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان رسیده است. ربع سکه طلا نیز در همین بازه حدود ۱۴ درصد افت قیمت را به‌جا گذاشته است.

بر اساس فرمول محاسبه نرخ سکه طلا در بازار تهران مشاهده می‌شود که دو عامل طلای جهانی و دلار آزاد از مهم‌ترین عوامل تشکیل‌دهنده قیمت سکه است و افت قیمت‌های مذکور در شرایطی رخ داده که شاخص بازدهی دلار از ابتدای سال تاکنون ۲ درصد بوده است. در نتیجه می‌توان گفت افت نرخ‌های مذکور در حباب سکه رخ داده که این امر در ارتباط مستقیم با افت تقاضا در این بازار است.

قیمت واقعی سکه امامی در شرایط فعلی ۲۲ میلیون و ۴۵۴ هزار تومان است. حباب سکه هم ۴ میلیون و ۷۴۵ هزار تومان به‌دست آمد.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: قیمت سکه
نظرات شما