تاریخ انتشار: ۱۴:۲۲ - ۱۶ مرداد ۱۴۰۲
تعداد نظرات: ۲ نظر

رسانه آمریکایی: طالبان با صد‌ها انتحاری آماده جنگ آب با ایران می‌شود

​یک منبع ناشناس به خبرگزاری آمریکایی بلومبرگ گفته طالبان با صد‌ها بمب گذار انتحاری خود را برای یک درگیری احتمالی با ایران بر سر آب، آماده می‌کند.

بلومبرگ: طالبان با صد‌ها انتحاری آماده جنگ آب با ایران می‌شود

رویداد۲۴ خبرگزاری آمریکایی بلومبرگ در گزارشی به نقل از منبعی ناشناس نوشت گروه طالبان افغانستان خود را آماده جنگ احتمالی با ایران بر سر مناقشه آب می‌کند.

بلومبرگ نوشت: طالبان بمب گذاران انتحاری خود را برای مناقشه (احتمالی) آب با ایران آماده می‌کند.

بر اساس این گزارش: پس از هشدار چند ماه پیش ابراهیم رییسی رییس جمهوری ایران مبنی بر رعایت حقابه ایران از سوی طالبان، یکی از چهره‌های سرشناس طالبان در واکنش به هشدار رییس جمهوری ایران در ویدئویی تسمخر آمیز یک ظرف آب ۲۰ لیتری به او تقدیم کرد و به رییسی گفت که از اولتیماتوم دادن دست بردارد.

حدود یک هفته بعد، درگیری در مرز آغاز شد و دو پاسدار ایرانی و یک عضو طالبان کشته شدند. یک فرد مطلع می‌گوید در آن زمان طالبان خود را برای جنگ آماده می‌کرد و هزاران سرباز و صد‌ها بمب گذار انتحاری را برای درگیری احتمالی با ایران، به منطقه گسیل کرد.

[بلومبرگ: طالبان با صد‌ها انتحاری آماده جنگ آب با ایران می‌شود]ایران استدلال می‌کند که طالبان پس از بازگشت به قدرت، عرضه آب را کاهش داده و مفاد معاهده هیرمند را در موضوع تامین حقابه ایران، رعایت نمی‌کند. طرف طالبان نیز با رد این ادعا می‌گوید خشکسالی دلیل عدم ارایه آب به ایران است.

اما به نوشته بلومبرگ، در حالی که مقامات دو طرف عموما راه دیپلماسی و گفتگو را برای حل موضوع پیشنهاد می‌دهند، اما طالبان همزمان خود را برای یک جنگ احتمالی با ایران آماده می‌کند.

منبعی که نخواسته نامش فاش شود می‌گوید از زمان آغاز بحران آب با ایران در چند ماه اخیر، طالبان علاوه بر گسیل سربازان و بمب گذاران انتحاری خود به منطقه، در نظر دارد از صد‌ها جنگ افزار برجای مانده آمریکایی در افغانستان در صورت بروز یک جنگ احتمالی استفاده کند.

عمر صمد، کارشناس ارشد اندیشکده شورای آتلانتیک مستقر در واشنگتن به بلومبرگ گفت: "هر دو طرف می‌توانند برای توجیه مواضع خود ادعا‌هایی مطرح کنند... از نظر سیاسی درگیری احتمالی بین دو کشورغیرمنطقی خواهد بود و منجر به بی ثباتی منطقه می‌شود، در زمانی که هیچ یک از طرفین نمی‌توانند درگیری را تحمل کنند. "

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۶
0
30
مدیر بی کفایت را باید زنده به گور کرد رئیس دولت بی سواد در یک مصاحبه بدون درنظر گرفتن قواعددیپلماسی زرت و پرت کرد و مایه سرشکستگی مردم و کشور شد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۷
0
1
جنبش اصیل منطقه برادران طالب . اینو کیهان گفته خودشم بره آب بگیره
نظرات شما