تاریخ انتشار: ۰۹:۵۶ - ۱۱ بهمن ۱۳۹۷
العرب ادعا کرد:
ایران تلاش می کند به اقدامات مشترک خود با دمشق سرعت بخشد تا بر نفوذ خود در سوریه، تاکید کند. تحلیلگران بر این عقیده اند که تحکیم روابط بین ایران و سوریه از طریق امضای توافقهای رسمی، به معنای ارسال پیامهایی به هم پیمانان ایران در «روند آستانه»، در خصوص حضور این کشور در آینده سوریه است.
اظهار تمایل روسیه به مهار نفوذ ایران در سوریه در دیدار با بن سلمان
رویداد۲۴ العرب چاپ لندن نوشت: ایران تلاش می‌کند به اقدامات مشترک خود با دمشق سرعت بخشد تا بر نفوذ خود در سوریه، تاکید کند.

در ادامه این مطلب آمده است: معاون اول رئیس جمهور این کشور، اسحاق جهانگیری، روز دوشنبه برای امضای توافق‌های راهبردی بین دو کشور، به سوریه می‌رود.

تحلیلگران بر این عقیده اند که تحکیم روابط بین ایران و سوریه از طریق امضای توافق‌های رسمی، به معنای ارسال پیام‌هایی به هم پیمانان ایران در «روند آستانه»، در خصوص حضور این کشور در آینده سوریه است.

ایشان تصریح می‌کنند که تهران قصد دارد به این شکل خطاب به مسکو تاکید کند که ایران در جریان هر راه حلی که واشنگتن، آنکارا و دولت‌های عربی در مورد سوریه به آن برسند، وزنه سنگینی خواهد بود.

جهانگیری در سفر دو روزه خود به دمشق، با بشار اسد و نخست وزیر سوریه، عماد خمیس، و همچنین تعدادی از مسئولان برجسته دولتی در سوریه، دیدار می‌کند.

این در حالی است که اسرائیل طی هفته گذشته حملات هوایی و موشکی علیه اهداف ایرانی در سوریه انجام داد. در ادامه، تهران انتقادات مستقیمی را متوجه روسیه کرده و آن را متهم کرد که عمدا از سامانه‌های اس ۳۰۰ برای مقابله با حملات اسرائیل استفاده نکرده است.

به گفته حشمت الله فلاحت پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، سامانه‌های دفاع هوایی روسیه، اس ۳۰۰، در جریان حملات صهیونیست‌ها به خاک سوریه، مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.

پیش از این، سرگئی ناریشکین رئیس دستگاه اطلاعاتی روسیه طی سفری به ریاض و در دیدار با، ولی عهد سعودی از تمایل مسکو برای مهار نفوذ ایران در سوریه تاکید کرده بود. در واقع، روسیه به دنبال آن است تا عربستان و کشور‌های عربی را در مورد به رسمیت شناختن نام اسد و سرمایه گذاری برای بازسازی سوریه، قانع کند.

در این میان، دولت سوریه از زبان وزیر اقتصاد و تجارت خارجی خود، محمد سامر الخلیل، تاکید کرده بود که شرکت‌های ایرانی در بازسازی سوریه، اولویت دارند.

تهران نگران آن است که پایتخت‌های ذینفع در مورد سوریه، بر سر مشارکت در بازسازی این کشور به تفاهم‌هایی برسند، در حالی که روسیه و چین به این تفاهم‌ها نزدیک هستند و حتی ممکن است این طرف‌ها در خصوص کاهش نفوذ ایران از سوریه، توافق کنند.

برخی تحلیلگران معتقدند که سفر جهانگیری که اولین سفر یک مسئول بلند پایه ایرانی به سوریه محسوب می‌شود، نشان دهنده بخشی از درگیری پنهان بین تهران و مسکو است.
منبع: انتخاب
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار